img
logo
Hızlı Menü
Arama
ARAŞTIRMA DEPARTMANI

ARAŞTIRMA DEPARTMANI

29 Ocak 2024, Pazartesi

2023 yılına ilişkin finansalların yayımlanma dönemi bugün itibariyle başlıyor. Açılış bugün Garanti BBVA ile gerçekleşecek. Borsa İstanbul'da işlem gören bankaların 2023 yılına ilişkin konsolide olmayan finansal sonuçlarını KAP'a son gönderme tarihi 29 Şubat 2024 olarak açıklanırken, konsolide finansal sonuçlar için ise 11 Mart 2024 tarihi olarak belirlendi. Enflasyon Muhasebesi uygulayacak şirketler finansal raporlarını konsolide olmayan şirketler için son gönderme tarihi 9 Mayıs 2024, konsolide şirketler için ise 20 Mayıs 2024’e olarak açıklandı.

 

Borsa İstanbul geçtiğimiz haftayı yüzde 4,37 değer kazanımı ile tamamlarken haftanın son işlem günündeki değer kazanımı sadece yüzde 2,16 oldu. Böylelikle önemli bir direnç noktası olan 8150 seviyesini kırarak haftayı 8346 puandan tamamladı. Geçtiğimiz hafta genelinde en çok değer kazanan sektörler ticaret, faktoring ve turizm olurken en çok değer kaybeden sektörler menkul kıymet yatırım ortaklığı ve banka oldu. Geçtiğimiz hafta genelinde ilk 5 kurum bazında Borsa İstanbul’a 1.03 milyar TL para girişi gerçekleşirken bu girişte en yüksek pay EKGYO, TURPS ve TTKOM hisselerinde gerçekleşti. Borsa İstanbul genelinde yaşanan para girişine rağmen para çıkışı ile negatif ayrışma gösteren şirketler AKBNK, THYAO ve YKBNK oldu.

 

Yeni haftada küresel boyutta yaşanan jeopolitik gelişmeler Borsa İstanbul üzerinde risk iştahını etkileyecek en önemli faktör olarak takip edilebilir. Bu paralelde olası aşağı yönlü geri çekilme olması halinde 8330 seviyesi önemli bir destek noktası olarak izlenebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 8400 seviyesinin aşılması satış baskısının azalmasına ve yukarı yönlü ivmenin hızlanmasına neden olabilir.

 

Borsa İstanbul’da sınırlı pozitif bir açılış bekliyoruz.

 

Haftalık Model Portföy: AGHOL, AKSA, ARCLK, FROTO, PGSUS

 

Teknik Analiz

 

BİST Teknik Görünüm

Borsa İstanbul 100 endeksi Cuma gününü yüzde 2,16 yükselişle 8346 seviyesinden tamamladı. Endekste hacim aylık ortalamasının üstünde 110 milyar TL gerçekleşti. Yukarı yönlü hareketlerde 8400 seviyesi öncelikli direnç noktası olarak izlenebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 8330 seviyesi destek noktası olarak takip edilebilir.

 

Dirençler: 8400 / 8515 / 8560
Destekler: 8330 / 8250 / 8160

 

VIOP Teknik Görünüm

Endeks kontratı Cuma günü akşam seansını sınırlı pozitif bir görünümle 9308 seviyesinden tamamlarken uzlaşma fiyatı 9300 oldu. Endeks kontratında yukarı yönlü hareketlerde 9420 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 9200 ve 9100 seviyeleri destek noktası olarak izlenebilir.

 

Dirençler: 9420 / 9540 / 9660
Destekler: 9200 / 9100 / 9000

 

Şirket Haberleri

 

ONCSM: Bağlı ortaklığımız, Santek Sağlık Turizm Tekstil San.ve Tic.A.Ş'nin, Diyarbakır Dicle Üniversitesi Hastanesi tarafından yapılan "36 AYLIK 1 GRUP 2 KISIM HASTA BAŞI KEMOTRAPİ İLAÇ HAZIRLAMA KARŞILIĞI TAM OTOMATİK/ROBOTİK MERKEZİ KEMOTERAPİ İLAÇ HAZIRLAMA HİZMET ALIMI " ihalesine katılarak 29.099.208,10 TL bedelle en uygun teklifi verdiği 12.01.2024 tarihli KAP bildirimi ile açıklanmıştır. Bağlı ortaklığımızın vermiş olduğu teklif ihale komisyonunca değerlendirilmiş ve 29.099.208,10 TL bedelle Santek Sağlık Turizm Tekstil San.ve Tic.A.Ş ‘ye ihale edilmesine karar verilmiştir.

 

GSRAY: Profesyonel Futbolcumuz Sacha Boey'nin kesin transferi konusunda FC Bayern München AG ile anlaşmaya varılmıştır. Yapılan anlaşmaya göre transfer gelirimiz net 30.000.000 Euro olup  FC Bayern München AG, Şirketimize net 5.000.000 Euro tutarında şarta bağlı bonus ödeyecektir. Ayrıca futbolcunun başka bir kulübe transfer olması durumunda FC Bayern München AG gerçekleşmeyen şarta bağlı bonusların tamamını şirketimize ödeyecektir. Buna ek olarak iki tane hazırlık müsabakası düzenlenmesi konusunda anlaşılmış olup FC Bayern München AG, müsabakalar kapsamında gerçekleşecek kârın %50'sini Şirketimize ödeyecektir.

 

POLHO: Bağlı ortaklıklarımızdan Polisan Hellas'tan yapılan bildirime istinaden, 06.09.2023 tarihinde KAP'ta duyurmuş olduğumuz sel felaketiyle ilgili olarak hasar tespit çalışmaları tamamlanmış ve 20.10.2023 tarihinde KAP'ta duyurulan ön ödeme dahil olmak üzere sigorta şirketi tarafından toplam 7.700.000 Euro ödeme alınarak süreç tamamlanmıştır.

 

KAREL: Hasar restorasyonu ile ilgili yetkili firma çalışmalarına 18.01.2024 tarihinde başlamış olup, öncelik planına göre ortam/makina temizlik ve restorasyon çalışmalarını yürütmektedir. Hammadde deposundaki hasar tespit çalışmaları tamamlanmış olup, üretim akışını etkileyecek veya ikame edilmeyecek bir hasar oluşmadığı tespit edilmiştir. Otomotiv iş koluna ait tüm bölümler faaliyete geçmiştir. Elektronik Kart Üretim iş kolunda kalan bölümlerin faaliyete geçmeleri için çalışmalar plana uygun şekilde devam etmektedir. Bu iş kolundaki müşterilerimizi mağdur etmemek için ayrıca gerekli önlemler alınmaktadır.

 

HTTBT: Kazakistan'ın ulusal havayolu şirketi Air Astana'ya bağlı bir havayolu firması olan ve faaliyete başladığı 2019 yılından bu yana Hitit'in yolcu hizmet sistemi çözümlerini kullanan FlyArystan ile Hitit arasındaki iş ilişkisinin 3(üç) yıl daha uzatılmasına karar verilmiştir.

 

PAPIL: 18.12.2023 tarih ve 2023/15 sayılı Yönetim Kurulu kararı ile Şirket'in meşru çıkarlarının zarar görmemesi ve sözleşme imzalanmadan önce kamuya açıklanacak bilgilerin yatırımcıların yanıltılmasına sebep olmamak adına erteleme kararı alınmış olan bir iş ilişkisi sonuçlanmıştır. T.C. İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Daire Başkanlığı tarafından Türkiye genelinde kullanılmakta olan Otomatik Parmak ve  Avuç İzi Teşhis Sisteminin (APFIS) 26.01.2024-01.07.2024 tarihleri arasında geçerli olmak üzere parçalı bakım ve onarımı işi için 12.498.000-TL + KDV tutarlı sözleşme bugün tarafımıza ulaşmıştır. Sözleşme, söz konusu sistemin sürekliliği kapsamında verilecek olan bakım hizmeti ve yedek parça ihtiyaçlarını kapsamaktadır.

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler