img
logo
Hızlı Menü
Arama
ARAŞTIRMA DEPARTMANI

ARAŞTIRMA DEPARTMANI

11 Eylül 2023, Pazartesi

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu olan Fitch, Türkiye’nin kredi notunu teyit ederken görünümde revizeye gitti. 2 Yıl sonra Türkiye’nin kredi notu görünümünü negatiften durağana çevirdi. Kredi not görünümünün yukarı yönlü revize edilmesinde yer alan ana etkenler daha geleneksel ve tutarlı bir politikaya dönüş ile kısa vadeli makro-finansal istikrar risklerini azaltan ve ödemeler dengesi baskılarının hafiflemesinden kaynaklandı. Orta Vadeli Planda açıklanmış olan %65’lik enflasyon beklentisine paralel bir yılsonu enflasyonu bekleyen Fitch, büyümeyi ise 2023 yılında %4,3 olarak öngörürken 2024 yılında %3,0 olarak öngörmektedir. Diğer bir gündem konusu olan G20 Liderler Zirvesiydi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dünya Bankası Başkanı Ajay Banga’yı kabul etti.  Görüşmede ana konu 17 milyar dolara ilave 18 milyar dolarlık bir tutar ile bunun tamamının deprem bölgelerinin yeniden inşası başta olmak üzere istihdam ve üretimde değerlendirileceği görüşmede ifade edildi.
 
Borsa İstanbul geçtiğimiz haftanın son işlem gününü sınırlı bir geri çekilme ile tamamlarken hafta genelinde %3,34 seviyesinde bir yükseliş gerçekleştirdi. Yaşanan bu yükselişte yeni rekor seviyeler test edilirken Sigorta, Banka ve Teknoloji hisseleri endeksteki yükselişi desteleyen ana sektör grupları oldu. Geçtiğimiz haftada en çok değer kaybı yaşayan sektörler ise Ulaştırma ve Faktöring oldu. Geçtiğimiz haftanın tamamında ilk 5 kurum nezdinde BistTüm endeksinde 783 milyon TL’lik para girişi gerçekleşirken nette en çok giriş EREGL, ISCTR ve ASELS hisselerinde oldu.
 
Küresel piyasalar ise ABD Hazine Bakanı Yellen’ın enflasyonda istikrarlı bir yavaşlama ve iş arayanlarda artış olduğu bildirirken ABD ekonomisinin istihdam piyasasına büyük zarar vermeden enflasyonu kontrol altına alabileceğini bildirdi. Ayrıca Bakan Yellen, Resesyondan kaçınma konusunda kendini çok iyi hissettiğini bildirirken enflasyonda her türlü ölçümün düşüş yolunda olduğunu bildirdi.
 
Borsa İstanbul’da pozitif bir açılış bekliyoruz.
 

Teknik Analiz

 

BİST Teknik Görünüm


Bist100 endeksi, haftanın son işlem gününü %0,15 seviyesinde yaşanan sınırlı geri çekilme ile 8325 seviyesinde tamamladı. Endekste hacim aylık ortalamasının altında 137 milyar TL gerçekleşti. Bu süreçte endekste aşağı yönlü hareket halinde 8300 seviyesi destek noktası olarak izlenebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 8400 seviyesinin aşılması halinde  8435 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir.

Dirençler : 8400 / 8500 / 8625
Destekler : 8300 / 8220 / 8125

 

VIOP Teknik Görünüm


VIOP30 endeks kontratı, Cuma günü akşam seansını güçlü alımlarla 9177 puandan tamamladı. Bu süreçte endeks kontratında yukarı yönlü hareketlerde 9225 seviyesi direnç noktası olarak izlenebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 9143 seviyesi destek noktası olarak takip edilebilir.

Dirençler: 9225 / 9310 / 9400
Destekler: 9143 / 9040 / 8900
 

Şirket Haberleri

 
REEDR: Reeder Teknoloji Sanayi ve Ticaret A.Ş. 215.000.000 TL tutarındaki nominal payları 13.09.2023 ve 15.09.2023 tarihleri arasında 3 gün süre ile satışa sunulacaktır.
 
HATSN: Hat-San Gemi İnşaa Bakım Onarım Deniz Nakliyat Sanayi ve Ticaret A.Ş. 44.300.000 TL tutarındaki nominal payları 14.09.2023 ve 15.09.2023 tarihlerinde 2 gün süre ile satışa sunulacaktır.
 
TARKM: Tarkim Bitki Koruma Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin (Şirket) sermayesini temsil eden 21 milyon TL nominal değerli payları KotasyonYönergesi'nin 8'inci maddesi çerçevesinde kota alınmıştır. Halkaarz edilen 5 milyon TL nominal değerli Şirket payları 12/09/2023 tarihinden itibaren Yıldız Pazar'da 107,5 TL/pay baz fiyat, "TARKM.E" kodu ve sürekli işlem yöntemiyle işlem görmeye başlayacaktır.
 
CWENE: Şirketimizce tescil başvurusu yapılan "CW Defence" ibareli markanın, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından 10 yıl süreyle korunmak üzere 05.09.2023 tarihinde tesciline karar verilmiş olup ilgili kurum tarafından düzenlenen marka tescil belgesi şirketimize teslim edilmiştir.
 
IMASM: Şirketimizle Türkiye'de mukim bir müşterimiz arasında 1,050,000 USD toplam bedel ile buğday unu değirmeni kurulumu sözleşmesine istinaden şirketimiz hesabına peşinat ödemesi bugün 08.09.2023 tarihinde ulaşmıştır. Bu satışın sevkiyatının 2023 yılı sonuna kadar yapılması planlanmaktadır.

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler