img
logo
Hızlı Menü
Arama
ARAŞTIRMA DEPARTMANI

ARAŞTIRMA DEPARTMANI

13 Aralık 2023, Çarşamba

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,26 değer kazanarak 7748 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 83,5 milyar lira oldu. Bankacılık endeksi yüzde 4,02 ve holding endeksi yüzde 0,05 değer kazandı. Sektör endeksleri arasında en çok değer kazanan bankacılık, en çok değer kaybeden ise yüzde 3,91 ile iletişim oldu.

 

ABD açıklanan tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verisi Kasım ayında bir önceki aya göre piyasa beklentisinin hafif üzerinde yüzde 0,1 ve bir önceki yılın aynı ayına kıyasla beklentilere paralel yüzde 3,1 artış gösterdi. Gıda ve enerji gruplarının hariç tutulduğu Çekirdek TÜFE verisi ilgili dönemde, aylık bazda yüzde 0,3 ve yıllık bazda ise yüzde 4,0 ile piyasa beklentilerine paralel artış gösterdi. Verinin detaylarına bakıldığında, Kasım ayında enerji fiyatları aylık bazda yüzde 2,3 ve yıllık bazda yüzde 5,4 düşüş gösterirken, gıda fiyatları ise aylık bazda yüzde 0,2 ve yıllık bazda yüzde 2,9 yükseliş kaydetti. Açıklanan veri ardından global piyasalarda işlem gören finansal enstrüman fiyatlamalarında kısa vadede oynaklığın arttığını gördük.

 

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen yaptığı değerlendirmede, ülkede enflasyonun "kesinlikle anlamlı bir şekilde" gerilediğini ifade ederken, mevcut seviyelerde enflasyonun kademeli olarak bankanın yüzde 2 hedefiyle uyumlu seviyelere düşmemesi için hiçbir neden göremediğini söyledi. Bakan, ülke ekonomisinin "yumuşak iniş" yolunda ilerlemeye devam ettiğini belirtirken, "Bana göre yumuşak iniş, ekonominin büyümeye devam etmesi, iş gücü piyasasının güçlü kalması ve enflasyonun düşmesidir. Bizim de bu yolda olduğumuza inanıyorum." dedi.

 

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) dün başlayan ve bugün kararları açıklanacak olan Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı global piyasaların odağında olacak. Toplantı ardından yayımlanacak karar metni, ekonomik projeksiyonlar ve düzenlenecek basın sunumunda Fed Başkanı Powell’ın açıklamaları yakından takip edilecek. Toplantı ardından yayımlanacak karar metni ve başkan Powell’ın açıklamaları ile birlikte küresel piyasalarda işlem gören finansal enstrüman fiyatlamalarında kısa vadede oynaklık artış gösterebilir.

 

Borsa İstanbul’da hafif alıcılı bir açılış bekliyoruz.

 

Teknik Analiz

BİST Teknik Görünüm

BIST-100 endeksine teknik olarak bakıldığında Fibo % 23,6’lık dilime tekabül eden 7755 seviyesi kritik bir eşik olarak takip edilebilir. Bu seviyenin üzerine geçilmesi durumunda kısa vadede 7800 ve 7850 direnç seviyeleri olarak izlenebilir. Olası bu seviyenin altında kalıcılık sağlanması durumunda ise kısa vadede 7700 ve 7640 destek seviyeleri olarak takip edilebilir.

 

Dirençler: 7800/7850/7900
Destekler: 7700/7640/7580

 

VIOP30 Teknik Görünüm

Aralık ayı endeks vadeli işlem sözleşmesine teknik olarak bakıldığında haftanın ikinci işlem gününü yüzde 0,3 değer kazanımıyla 8501,25 uzlaşma fiyatından tamamladığını gördük. Teknik olarak, 8500 seviyesi psikolojik bir eşik olarak takip edilebilir. Bu seviye üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda kısa vadede 8550 ve 8600 direnç seviyeleri olarak izlenebilir. Olası bu seviye altında kalıcılık sağlanması durumunda ise kısa vadede 8440 ve 8390 destek seviyeleri olarak takip edilebilir.

 

Dirençler: 8550/8600/8670
Destekler: 8440/8390/8305

 

Şirket Haberleri

 

SASA: Erdemoğlu Holding A.Ş. (“Erdemoğlu”) 12.12.2023 tarihli önceki açıklamasına istinaden nitelikli kurumsal yatırımcılara SASA Polyester Sanayi A.Ş.’de (“SASA”) sahip olduğu SASA’nın çıkarılmış sermayesinin %2.5’ine tekabül eden, 135 milyon adet payın hızlandırılmış talep toplama yöntemiyle satışının (“İşlem”) başarıyla tamamlandığını duyurmaktadır. İşlem uyarınca J.P. Morgan Securities plc tek uluslararası koordinatör ve tek talep toplayıcı (“Tek Uluslararası Koordinatör”) olarak atanmıştır. İşlem kapsamında satış fiyatı pay başına 43,10 TL belirlenmiş olup, İşlem’den elde edilen brüt hasılat 5.818.500.000 TL’ye tekabül etmektedir. Erdemoğlu; İşlem ile eş zamanlı olarak, Tek Uluslararası Koordinatör ile SASA paylarına ilişkin bir türev işlem gerçekleştirmiştir. Söz konusu türev işlem Erdemoğlu'nun SASA'daki hakim pay sahibi pozisyonunu koruma ve bununla ilgili etkin risk yönetimi amacıyla tasarlanmıştır. Türev işleme ilişkin riskin yönetilmesi amacıyla, Tek Uluslararası Koordinatör, Erdemoğlu’ndan, İşlem’e ilişkin belirlenmiş olan pay başına 43,10 TL beher pay satış fiyatı üzerinden 32,700,000 adet SASA payı satın almıştır (“Pay Alım ve Satımı”). Türev işlem Erdemoğlu’nun SASA’daki pozisyonunun, Pay Alım ve Satımı’na ve İşlem’e konu toplam pay sayısına eşit sayıda payı kapsamaktadır. İşlem’in ve Pay Alım ve Satımı’nın tamamlanması akabinde, Erdemoğlu’nun SASA’da doğrudan ve dolaylı olarak sahip olduğu pay sahipliği oranı %75,94 olacaktır. Daha önce de belirtildiği üzere, Erdemoğlu, SASA’nın çoğunluk pay sahibi kalmaya devam etmekte olup, SASA’daki yönetim kontrolünü sürdürmektedir. Erdemoğlu’nun SASA’da olan bağlılığı ve desteği devam edecektir. Erdemoğlu, İşlem’den elde edilen gelirin en az %75’ini SASA’ya aktarmayı taahhüt etmektedir. Bu aktarım önce hissedar kredisi olarak gerçekleştirilecek ve söz konusu hissedar kredisi daha sonra SASA nezdinde (Sermaye Piyasası Kurulu’ndan alınacak izni takiben) gerçekleştirilecek olan ve neticesinde Erdemoğlu haricindeki mevcut pay sahiplerinin pay sahipliği oranında azalma meydana getirecek tahsisli sermaye artırımına katılım payına dönüştürülecektir. Erdemoğlu, İşlem sonrasında, elinde bulundurduğu kalan SASA payları ile ilgili olarak, Tek Uluslararası Koordinatör’e karşı bir takım mutat istisnalara tabi olmak kaydıyla 60 günlük satmama taahhüdünde bulunmuştur. Söz konusu mutat istisnalar türev işlemin gerçekleştirilmesi türev işlemin sürekliliğinin sağlanması için gerekli olan işlemleri kapsamaktadır. İşlemin takasının 15.12.2023 tarihinde borsa dışında gerçekleştirilmesi beklenmektedir. (Kaynak: https://www.erdemoglu.com.tr/tr/haberler/erdemoglu-holding-sasa-pay-satisi-islemini-tamamladi)

 

THYAO: Yönetim Kurulu %100 iştiraki olan AJet Hava Taşımacılığı A.Ş'nin (AJet) Ticari Hava Taşıma İşletmeleri Yönetmeliği çerçevesinde gerekli izinleri alarak faaliyetlerine başlayabilmesi için Ortaklığımız mülkiyetinde bulunan 5 adet Boeing B737-800 tipi uçağın ayni sermaye olarak AJet'e devredilmesine karar vermiştir.

 

BORSA İSTANBUL A.Ş.: Kuzey Boru A.Ş.'nin (Şirket) 24.000.000 TL nominal değerli paylarının halka arzı tamamlanmış olup, Şirketin sermayesini temsil eden 100.000.000 TL nominal değerli payları Kotasyon Yönergesi'nin 8'inci maddesi çerçevesinde kota alınmıştır. Halka arz edilen Şirket payları 14/12/2023 tarihinden itibaren Yıldız Pazar'da 36,20 TL/pay fiyat, "KBORU.E" kodu ve sürekli işlem yöntemiyle işlem görmeye başlayacaktır.

 

BORSA İSTANBUL A.Ş.: Sur Tatil Evleri Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.'nin (Şirket) sermayesini temsil eden 167.500.000 TL nominal değerli payları Kotasyon Yönergesi'nin 12. maddesi çerçevesinde kota alınmıştır. Halka arz edilen 45.000.000 TL nominal değerli Şirket payları 14/12/2023 tarihinden itibaren Yıldız Pazar'da 49,18 TL/pay baz fiyat, "SURGY.E" kodu ve sürekli işlem yöntemiyle işlem görmeye başlayacaktır.

 

BORSA İSTANBUL A.Ş.: Mega Metal Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin (Şirket) sermayesini temsil eden 265.000.000 TL nominal değerli payları Kotasyon Yönergesi'nin 8'inci maddesi çerçevesinde kota alınmıştır. Halka arz edilen 62.750.000 TL nominal değerli Şirket payları 15/12/2023 tarihinden itibaren Yıldız Pazar'da 28,3 TL/pay baz fiyat, "MEGMT.E" kodu ve sürekli işlem yöntemiyle işlem görmeye başlayacaktır.

 

ALMAD: Şirket Altınyağ Madencilik ve Enerji Yatırımları Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Alıcı) ile Başarıarge Enerji Teknolojileri Elektrik Elektronik Yazılım Makine Sanayi Taahhüt ve Ticaret Anonim Şirketi (Satıcı) arasında, paylarının tamamı satıcıya ait olan, Ören Enerji Üretim Anonim Şirketi, Gardenya Enerji Üretim Anonim Şirketi ve Narlıdere Enerji Üretim Anonim Şirketi paylarının %100'ünün Şirketimiz tarafından satın alınmasına yönelik bağlayıcı olmayan ön protokol imzalandığı 17.10.2023 tarihinde KAP özel durum açıklaması ile açıklanmıştı. Şirket Altınyağ Madencilik ve Enerji Yatırımları Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi tarafından yürütülen durum tespiti incelemesi ile payları alınması planlanan şirketlere yönelik incelemeleri yapması için yetkilendirilen uluslararası inceleme ve danışmanlık şirketi Baker McKenzie Üyesi Esin Avukatlık Ortaklığı  tarafından hazırlanan hukuk raporu neticesinde, süreç olumsuz olarak sonlandırılmıştır.

 

MERCN: İştirak olan Theca Ambalaj Sanayi ve Ticaret A.Ş. büyüme ve yatırım planları perspektifinde ve artan talebi karşılamak için, Denizli İli Hacıeyüplü Mahallesinde 5700 M2 kapalı alana sahip bir üretim alanı kiralamış ve Eylül ayı içinde taşınma işlemlerini gerçekleştirmiştir. 19.09.2023 Tarihinde yapılan Kap Açıklamasında Theca Ambalaj Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin 4  üretim hattının faaliyette olduğunu açıklamıştık. Theca Ambalaj Sanayi ve Ticaret A.Ş. 2 üretim hattının daha faaliyete geçirmiş olup , toplamda 6 üretim hattı ile faaliyetlerine devam etmektedir.İştirak mevcut üretim kapasitesini 6 üretim hattından 10 üretim hattına çıkarmak için çalışmalarına devam etmektedir. Theca Ambalaj Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin mevcutta 6 üretim hattı olup, yatırım süreci devam eden 4 hat için faaliyete geçtikçe bilgilendirmesi yapılacaktır.

 

CVKMD: Şirketin %96,21 oranında bağlı ortaklığı olan Hayri Ögelman Madencilik A.Ş. Yönetim Kurulu şirket merkezinde toplanarak aşağıdaki kararı almıştır. Hayri Ögelman Madencilik A.Ş.'nin 29.000.000 TL tutarındaki sermayesinin, tamamı geçmiş dönem kârlarından karşılanmak suretiyle 21.000.000 TL artırılarak 50.000.000 TL'ye çıkarılmasına ve Şirket Ana Sözleşmesi'nin "Sermaye ve Pay Senetlerinin Nevi" başlıklı 6. Maddesinin bu yönde tadil edilmesine, bu kapsamında 20.12.2023 tarihinde gerçekleştirilecek Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı'nda görüşülerek onaya sunulmasına karar verilmiştir.

 

DAGI, DAGHL: Şirket Yönetim Kurulu'nun 12.12.2023 tarihli toplantısında; Şirket iştiraklerinden Dagi Yatırım Holding A.Ş. sermayesinde Şirket tarafından sahip olunan 7.570.235,9 TL nominal değerli payların Borsa İstanbul A.Ş.'nin Toptan Alış Satış İşlemlerine İlişkin Prosedür'ünün 7 nci maddesi çerçevesinde Mahmut Nedim KOÇ'a satılmasına, Borsa İstanbul'a yapılacak başvuru sonucu hesaplanacak baz fiyat üzerinden satış işleminin yapılmasına, Satış işleminin gerçekleştirilmesi ve baz fiyatın tespiti amacıyla Borsa İstanbul A.Ş.'ye gerekli başvuruların yapılmasına karar verilmiştir.

 

ALARK: Bağlı Ortaklığı Alarko Enerji A.Ş. Yönetim Kurulu tarafından, Alser Alarko Sermaye Yatırımları Holding Anonim Şirketi'nin 320.000.000,00 TL olan esas sermayesinin 550.000.000,00 TL'ye tezyidi nedeniyle sermaye artışına 230.000.000,00 TL (İkiyüzotuzmilyon Türk Lirası) ile iştirak etmeye, genel kurul kararı gereğince iştirakin tamamının ödenmesine, karar verilmiştir.

 

SISE: 26 Şubat 2021 tarihli Yönetim Kurulu kararıyla başlatılan, 30 Haziran 2022 tarihli Yönetim Kurulu kararı ile devam edilmesine karar verilen pay geri alım işlemleri kapsamında, 12 Aralık 2023 tarihinde 46,50 TL- 46,76 TL fiyat aralığından (ortalama 46,61 TL) 178.906 adet pay geri alınmış ve Şirketin sahip olduğu SISE payları 49.847.424 adede ulaşmıştır (Şirket sermayesine oranı %1,63).

 

AKSUE: Şirketin 13.11.2023 tarihli özel durum açıklamasıyla kamuya duyurulan Yönetim Kurulu kararına istinaden; 150.000.000,-TL tutarındaki kayıtlı sermaye tavanı içerisinde 33.000.000,-TL olan çıkarılmış sermayemizin tamamı nakden karşılanmak suretiyle 66.000.000,-TL'ye çıkarılması nedeniyle artırılacak 33.000.000,-TL tutarındaki payların ihraç ve halka arzına ilişkin olarak hazırlanan İzahnamenin onaylanması talebiyle 12.12.2023 tarihinde Sermaye Piyasası Kuruluna başvuruda bulunulmuştur.

 

UNLU: 16 Ekim 2023 tarihli Yönetim Kurulu Kararı ile başlatılan Pay Geri Alım Programı kapsamında 12.12.2023 tarihinde 16.94TL – 17.21TL fiyat aralığından (ortalama 17.13TL) 20,000 adet pay geri alınmış olup, Şirketin sahip olduğu UNLU payları 2.617.843 adete ulaşmıştır (Şirket sermayesine oranı %1,50)

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler