img
logo
Hızlı Menü
Arama

20 Temmuz 2023, Perşembe


Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, haftanın  üçüncü işlem gününde yüzde 3,24 değer kazanarak günü 6.571 puandan tamamladı. Endeksin Salı günü yaşadığı sert düşüşün ardından kayıplarının büyük bir kısmını dün geri aldığı görüldü. Toplam işlem hacmi 119 milyar lira düzeyinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 4,28 ve holding endeksi yüzde 3,35 değer kazandı. Tüm sektör endeksleri yükselirken, en çok kazandıran yüzde 6,31 ile sigorta oldu.

İletişim Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasında 50,7 milyar dolarlık anlaşma imzalandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ziyareti kapsamında, Türkiye ile BAE arasında muhtelif alanlarda 13 belgenin imzalanıp kabul edildiği belirtildi."

Bugün, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) planlı takvime göre gerçekleştireceği yılın 7. Toplantısı takip edilecek. Toplantı ardından yayımlanacak olan basın duyurusunda, Para Politikası Kurulu üyelerinin faiz kararı ile birlikte ilerleyen dönem açısından beklentileri/öngörülerine yönelik işaretler aranmaya devam edilecek. Piyasa beklentisi, bankanın politika faiz oranında 350 baz puan artışa gidebileceği yönünde şekilleniyor. Banka, bir önceki toplantısında politika faizi olan bir hafta repo ihale faiz oranını 650 baz puan artış ile yüzde 15,00 seviyesine yükseltmişti. TCMB faiz kararı ile birlikte kısa vadede TL varlık fiyatlamalarında oynaklık artış gösterebilir.

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), tarafından yayımlanan Euro Bölgesi'nin enflasyon verilerine göre Haziran ayında tüketici fiyat endeksi bir önceki aya göre yüzde 0,3 ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,5 ile beklentilere paralel artış gösterdi. Gıda ve enerji gruplarının hariç tutulduğu çekirdek TÜFE ise beklentilerin hafif üzerinde aylık bazda yüzde 0,4 ve yıllık bazda yüzde 5,5 artış kaydedildi. ABD Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre konut başlangıçları Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 8 düştü ve konut başlangıçları yıllıklandırılmış bazda 1 milyon 434 bin oldu. İnşaat izinleri aynı dönemde yüzde 3,7 düşüş gösterdi.

Borsa İstanbul’da pozitif bir açılış bekliyoruz.

 

Teknik Analiz

 

BİST Teknik Görünüm

 

Teknik olarak bakıldığında, endeks fiyatlama davranışları açısından toparlanma eğiliminin devam etmesi durumunda kısa vadede 6620-6660 ve 6700 direnç seviyeleri olarak takip edilebilir. Olası, geri çekilmeler yada kar realizasyonları durumunda ise kısa vadede 6520-6450-6380 destek seviyeleri olarak izlenebilir. Özellikle, gün içerisinde fiyatlama davranışlarında oynaklık yüksek seyredebilir.

 

Dirençler: 6620 / 6660 / 6700
Destekler: 6520 / 6450 / 6380

 

VIOP Teknik Görünüm

 

Ağustos ayı endeks vadeli işlem sözleşmesinin fiyatlama davranışlarında haftanın üçüncü işlem gününde, 7570 seviyeleri civarını test ettiği ve günü bu bölgeye yakın bir noktada 7549 seviyeleri civarında tamamladığı görüldü. Ağustos ayı endeks vadeli işlem sözleşmesi yüzde 4,84 değer kazanımıyla ile günü tamamladı. Ağustos ayı endeks vadeli işlem sözleşmesine teknik olarak incelediğimizde, 7480 seviyesi kritik bir eşik olarak takip edilebilir. Bu seviye üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda kısa vadede 7580-7640-7700 direnç seviyeleri olarak izlenebilir. Bu seviye altına geçişlerde ise kısa vadede 7480-7400-7300 önemli destek seviyeleri olarak takip edilebilir.

 

Dirençler: 7580 / 7640 / 7700
Destekler: 7480 / 7400 / 7300

 

Şirket Haberleri

 

GZNMI (Sınırlı Pozitif): Şirketimizin Antalya Ticaret Sicili Müdürlüğünde BİZZHOUSE OTELCİLİK VE TURİZM İŞLETMELERİ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ unvanı ile yeni kurulacak olan şirkette tek pay sahibi olarak 200 pay karşılığı 200.000,00 TL sermaye ile ortak olunmasına, Türkiye uyruklu .................Kimlik Numaralı ................ adresinde ikamet eden Murat Kösen'in kurulacak olan ve ortağı olacağımız BİZZHOUSE OTELCİLİK VE TURİZM İŞLETMELERİ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ'nde şirketimiz adına; şirketi kurmaya, şirket ana sözleşmesi ve eklerini diledikleri şartlarda tanzim ve imzaya, şirket ana sözleşmesinde yapılması talep edilecek olan düzeltme ve tadilatları yapmaya, düzeltme beyannameleri ve tadil sözleşmelerini imzaya münferiden temsil ve ilzama yetkili olmasına, Kurulacak olan şirkettin unvan değişikliğe gidilmiş olup, 10.07.2023 tarihli Yönetim Kurulu Kararının iptal edilmesine, oy birliği ile karar verilmiştir. BİZZHOUSE OTELCİLİK VE TURİZM İŞLETMELERİ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ 19.07.2023 tarihinde Antalya Ticaret Sicil Müdürlüğü tarafından tescil edilerek, 200.000 TL sermaye ile kurulmuştur.

 

KONTR (Sınırlı Pozitif): TSKB (Sınırlı Pozitif): Bankamız Yönetim Kurulunca verilen yetki çerçevesinde, Commerzbank Aktiengesellschaft koordinatörlüğünde, 367 gün vadeli, toplamda 94,000,000 Euro ve 17,500,000 ABD Doları tutarında olmak üzere iki ayrı dilimden oluşan sürdürülebilirlik bağlantılı sendikasyon kredisi anlaşması, uluslararası finansal kurumların katılımıyla 19 Temmuz 2023 tarihinde imzalanmıştır.

 

MEPET (Pozitif): Şirketimiz ile Astor Enerji A.Ş. arasında 19.07.2023 tarihinde imzalanan sözleşme çerçevesinde aşağıda belirtilen 12 farklı lokasyonda elektrikli araç şarj istasyonu kurulumu gerçekleştirilecektir. Kurulum Yapılacak Lokasyonlar; Edirne/Merkez Metro Tesisleri, Mersin/Silifke Bumer Dinlenme Tesisleri, Samsun Otogar Akaryakıt İstasyonu, Konya/Seydişehir Manavgat Yolu Akaryakıt İstasyonu, Manisa Ege Park Tesisleri, Çorum/Sungurlu Mavi Ocak Dinlenme Tesisleri, Çorum/Osmnancık Metro Tesisleri, Yozgat/Sorgun Mepet Metrol Petrol, Denizli Suitpark Dinlenme Tesisleri, Susurluk Metro Dinlenme Tesisleri, Tekirdağ/Çorlu Metro Turizm (Karşılıklı İki Tesis). Elektrikli araç şarj istasyonu yatırımlarının 2024 yılının ilk çeyreğine kadar tamamlanarak aktif hale gelmesi planlanmaktadır.

 

KCAER (Nötr): 11.07.2023 tarihli özel durum açıklamamızda, Şirketimizin yenilenebilir enerji yatırımları kapsamında satın alınan Aydın ili, Kuyucak İlçesi'nde bulunan 5061,46 hektarlık Jeotermal Kaynaklar ve Doğal Mineralli Su J-443 ruhsat ve 5782,72 hektarlık blokeli sahasının, 4.07.2023 tarihinde kurulan ve %99 iştirakimiz olan Kocaer Enerji A.Ş.'ye devredilmesine karar verildiği duyurulmuştu. İlgili ruhsat ve blokeli sahanın Kocaer Enerji A.Ş.'ye devir işlemi tamamlanmıştır.

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler