img
logo
Hızlı Menü
Arama

23 Aralık 2022, Cuma


Türkiye ekonomisinde dün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın kararı alındı. Piyasa beklentisine paralel bir karar alınmasıyla politika faizi yüzde 9 seviyesinde sabit bırakıldı. Özellikle mevduat ve kredi faizi arasındaki marjın kapatılmasına yönelik adımlar gelecek hafta gerçekleştirilecek olan 2023 yılı para ve kur politikası metninde takip edilecek. Özellikle 2022 yılında bankacılık sektöründe yüksek kârlılığa bu marj ile ulaşılması olası bir düzenleme bankacılık hisselerinde negatif bir seyir oluşturabilir.

Ayrıca dün asgari ücret açıklandı. Piyasa beklentilerinden ziyade asgari ücretli çalışan ağırlığının Türkiye ekonomisinde yüzde 37 olması enflasyonda yaşanan yükselişe ek katkı sağlayabilir. 2021 yılında yapılan bir çalışmaya göre ücret ve istihdam etkisini içeren toplam işgücü ödemeleri üzerinden hesaplandığında, 1 puanlık pozitif şokun tüketici enflasyonun bir yılın sonunda 0,2 puan katkı yarattığı sonucuna varılmıştı. Dün asgari ücret etkisinin 5.5 – 10 puan aralığında olabileceği düşünülmektedir. Yapılan değerlendirmelerde bu oran piyasa beklentisinin altında kaldığından ilave etkisinin piyasa enflasyon tahminine sınırlı olacağı tahmin edilmektedir.

Borsa İstanbul’da ise dün yüzde 0,33 yükseliş gerçekleşerek günü 5447 seviyesinde tamamladı. Özellikle madencilik sektöründe yaşanan yükseliş ile Borsa İstanbul’da günü pozitif tamamlamamıza neden oldu. Madencilik sektöründe yaşanan yükselişte ise kapasite artırımı ile ilgili dava sürecinin şirket lehine olumlu sonuçlanması ile gerçekleşti.

Borsa İstanbul’da haftanın son işlem gününde yatay bir açılış bekliyoruz.

 

Şirket Haberleri

 

Dün yayınlanan SPK Bülteninde, Astor Enerji A.Ş., Söke Değirmencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. İle SDT Uzay ve Savunma Teknolojileri A.Ş.’nin halka arz edilmesine onay verdi.

Dün yayınlanan SPK Bülteninde, Karel Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin bedelli sermaye artırımı kurul tarafından kabul edildi. Ayrıca Panpet Petrol Taşımacılık Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin bedelsiz sermaye artırımı da kurul tarafından onaylandı.

BOSSA: Şirket, Develi Belediyesi'ne ait 492.407 m2 büyüklüğündeki arsayı satın almak üzere belediyeyle anlaşmaya varmıştır. Kayseri İli, Develi İlçesi, Ayşepınar Mahallesindeki bu arsaya Güneş Enerjisi Santrali - GES yatırımı yapılması planlanmaktadır.

KOZAL: Şirkete tebliğ edilen İzmir 4. İdare Mahkemesi'nin 2021/1013E., 2022/2056 K. sayılı gerekçeli kararı ile; "Çukuralan Altın Madeni İşletmesi 3. Kapasite Artırımı Projesine ilişkin verilen dava konusu "Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu" kararının hukuka ve çevre etki değerlerine uygun olduğu gerekçesiyle davanın reddine karar verilmiştir.

 

Teknik Analiz

 

BİST Teknik Görünüm

Bist100 endeksi, Perşembe günü yüzde 0,33 yükseliş göstererek günü 5447 seviyesinden tamamladı. Endekste yukarı yönlü hareketlerin devamı halinde 5515 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 5400 seviyesi destek noktası olarak takip edilebilir.

 

Dirençler: 5515 / 5600 / 5650
Destekler: 5400 / 5300 / 5180

 

VIOP Teknik Görünüm

VIOP30 kontratı, Perşembe günü yüzde 0,23 gerileyerek günü 5911 puandan tamamladı. Endekste yukarı yönlü hareketlerde 6010 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 5880 seviyesi destek noktası olarak takip edilebilir.

 

Dirençler: 6010 / 6060 / 6320
Destekler: 5880 /  5790 / 5500

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler