img
logo
Hızlı Menü
Arama

8 Haziran 2023, Perşembe


Türk lirası majör para birimleri karşısında değer kaybı yaşarken ihracat potansiyeli yüksek şirketler bu dönemde öne çıkıyor. Özellikle ulaştırma, beyaz eşya ve gıda sektörleri bu dönemde öne çıkan sektörlerdir. Şirket bazında ise THYAO, FROTO, VESBE, KCAER, ULUUN, VESTL, CCOLA, TAVHL, YYLGD, ARCLK ve OTKAR sırasıyla ihracat oranı en yüksek şirketler arasında yer almaktadır. Ayrıca, net döviz pozisyonu artıda olan şirketler bu dönemde olumlu etkilenme gösterebilir.

Borsa İstanbul çarşamba günü TL bazında %3,20 değer kazanırken hafta başından itibaren %8,80 seçim sonrası süreçte ise %21,40 değer kazanımı gerçekleştirdi. Borsa İstanbul 100 endeksi dolar bazında çarşamba günü %4,20 hafta başından itibaren değer %2,00 seviyesinde değer kaybı yaşadı. Özellikle son dönemde yaşanan süreçte ulaştırma, kimya ve holding sektörleri öne çıktı.

Küresel piyasalarda ise gelecek hafta gerçekleşecek enflasyon verisi ve Fed faiz kararı öncesinde risk iştahında azalma gerçekleşti ve ABD endekslerinde hafif kâr realizasyonları gerçekleşti.

Borsa İstanbul’da sınırlı negatif bir açılış bekliyoruz.

 

Teknik Analiz

 

BİST Teknik Görünüm

Dün günü 3.2% artışla 5.561 puandan tamamlayan BIST 100 endeksinde işlem hacmi 116.7 milyar TL oldu ve aylık ortalaması üzerindeki seyrini korudu. Özellikle döviz kurlarındaki sert hareketler sonrasında net döviz pozisyonu pozitif olan şirket hisselerinde sert yükseliş yaşandı. Dün akşam seansını VİOP30 kontratının 0.5% kayıp yaşaması ve MSCI Türkiye ETF’inin dün 8% düşüşü ardından bugün negatif bir açılış bekliyoruz. Ancak gün içinde hisse bazlı ayrışmalar görülebilir. Teknik açıdan yükselen trendin iz süren stop seviyesi 5350 seviyesinde bulunuyor. Bu seviye üzerinde yukarı yönlü trend devam ediyor. Gün içi düşüşlerde 5250-5215 desteklerine dikkat edilmelidir. Yukarıda ise 5608-5704 kritik dirençler olarak izlenecektir.

 

Dirençler: 5608 / 5704 / 5960
Destekler: 5350 / 5314 / 5215

 

VIOP Teknik Görünüm

Dün akşam seansını 0.5% düşüşle tamamlayan VİOP30 kontratında bugün de kar satışları ile baskı görülebilir.

Teknik açıdan yükselen trendin iz süren stop seviyesi 6350 seviyesine ulaştı. Gün içinde geri çekilmelerde 6350 seviyesine dikkat edilmelidir. Gün içi yükselişlerde ise 6603-6700 dirençleri izlenecektir.

 

Dirençler: 6603 / 6700 / 7000
Destekler: 6350 / 6275 / 6150

 

Şirket Haberleri

 

CELHA (Sınırlı Pozitif): Kapasite Arttırımı ve Modernizasyon Projeler Yatırım Planı kapsamında yeni makinelere yer oluşturulması, şirket düzenini rahatlatmak ve işletme verimliliğini arttırmak amacıyla Kocaeli ili Kartepe ilçesindeki şirketimize ait alanda ambar binası ile stok alanı inşası yatırımı yapılmasına, yapılması planlanan bina ve stok alanı projesi ile ilgili işlemlerin gerçekleştirilmesi ve görüşmelerin yapılması hususunda Şirket Genel Müdürümüzün yetkilendirilmesine karar verildiği hususu 19.04.2023 tarihinde kamuya duyurulmuştu.

Söz konusu yatırım planları çerçevesinde 07.06.2023 tarihinde; Yeni Ambar Binası içerisinde kullanılmak üzere 6 adet kayar vinç alımı için  Cesan Elektrik Vin. San. Ve Tic. A.Ş. ile (180.000 Euro bedel ile) sözleşme imzalanmasına karar verilmiştir.

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler