img
logo
Hızlı Menü
Arama

24 Ağustos 2022, Çarşamba


Jackson Hole öncesinde piyasalarda tedirginlik sürerken Beyaz Saray, ABD ekonomisinin 2022 yılsonuna ilişkin büyüme beklentisini yüzde 3,8’den yüzde 1,4 seviyesine düşürdü. Aynı paralelde ABD ekonomisinde gelen verilerde ekonominin yavaşladığını gösteriyor. Dün açıklanan satın alma yöneticileri endeksi beklentilerin aksine 47.7 seviyesinden 45.0 seviyesine gerileme gösterdi. ABD’de konut satışları da temmuzda yüzde 12,6 seviyesinde geriledi.

Cuma günü gerçekleştirilecek Jackson Hole toplantısında Fed başkanı Powell’ın söylemleri piyasalar tarafından yakından takip edilecek. 21 Eylül’de gerçekleştirilecek FOMC toplantısına bir aydan kısa bir süre kala Powell’dan önceki söylemlerine istinaden enflasyonda kalıcı soğuma sağlanana kadar faiz artışlarının sürmesi gerektiği düşüncesini yineleyeceği tahmin edilmektedir.

Avrupa ekonomisinde ise enerji krizine dair endişeler yükseliş gösterirken 2018 yılında Trump’ın İran ile olan anlaşmayı tek taraflı olarak terk etmesi sonrasında enerji krizinin önlenmesi için taraflar tekrar bir anlaşma üzerinde çalışılmaktadır. Bu konuda Joe Biden yönetimi, Washington ve Tahran arasında boşlukların kaldığı konusunda uyarıda bulunurken İran’ın nükleer programını sona erdirmek için birçok önemli adım atmak zorunda kalacağını bildirdi.

Borsa İstanbul’da ise yabancı yatırımcının ilgisi 5 ağustostan itibaren aralıksız artış gösterirken Bist100 endeksi dün günü rekor bir kapanış ile tamamladı. Ağustos ayı itibariyle bankacılık endeksi, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın getirdiği makro ihtiyati tedbirlere rağmen yüzde 44,80 seviyesinde yükseliş gerçekleştirdi.

Şirket Haberleri

EDATA: Şirket, hisseleri NASDAQ'da işlem gören ABD menşeili üretici firma Synopsys, Inc. ile  uygulama güvenliği, ürünleri Coverity, BlackDuck markaları, uygulama güvenlik açığı korelasyon çözümü Code DX markası distribütörlüğü için sözleşme imzalanmıştır.

GESAN: Şirket, yüzde 70 bağlı ortaklığı Europower Enerji ve Otomasyon Tek. San. Tic. AŞ. Portekiz’de yerleşik bir firmadan güneş enerjisi santrali projesinde kullanılmak üzere muhtelif sayıda ve özellikte ‘OG Hücre Transformatör, Köşk ve AG Pano siparişi alınmıştır. Vergiler hariç sipariş bedeli 1.281.668 USD’dir

HTTBT: Şirket, Antalya merkezli Mavi Gök Havacılık A.Ş. ve Sounthwind Airlines isimli iki havayolu firması ile beş yıllık süreçte şirketin Crane markalı yazılım çözümleri ile operasyonlarını sürdüreceğini konusunda anlaşma gerçekleşmiştir.


 

BİST Teknik Görünüm

Bist100 endeksi, bankacılık endeksi öncülüğünde dün günü 3121 seviyesinden tamamladı. Endekste yukarı yönlü hareketin devam etmesi halinde 3131 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 3100 seviyesi öncelikli destek noktası olarak yer almaktadır.

Dirençler: 3131 / 3160 / 3200
Destekler: 3100 / 3050 / 3010


 

VİOP Teknik Görünüm

Viop 30 endeks kontratı, dün günü 3433 seviyesinde rekor bir kapanış ile tamamladı. Endeks kontratında yukarı yönlü hareketin devam etmesi halinde 3450 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde  3334 seviyesi destek noktası olarak takip edilebilir.

Dirençler: 3450 / 3500 / 3600
Destekler: 3334 / 3270 / 3100 

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler