img
logo
Hızlı Menü
Arama
ARAŞTIRMA DEPARTMANI

ARAŞTIRMA DEPARTMANI

18 Ekim 2023, Çarşamba

Türkiye’de dün 12. Kalkınma Planı TCMB’de sunuldu. 2024 – 2028 dönemini kapsayan süreçte vizyon “Türkiye Yüzyılı'nda çevreye duyarlı, afetlere dayanıklı, ileri teknolojiye dayalı yüksek katma değer üreten, geliri adil paylaşan, istikrarlı, güçlü ve müreffeh bir Türkiye” olarak belirlendi. Planın detaylarında ise 2028 yılında 1.59 milyar dolar millî gelir hedeflenirken yılda ortalama %3 seviyesinde istihdam artışı sağlayarak dönem sonunda işsizliği %7,5 seviyesine indirilmesi öngörülmektedir. Ayrıca enflasyonu tek haneli rakamlara indirmekle beraber 2028 yılsonunda enflasyonun %4,7 seviyesine gerilemesi hedeflenmektedir.

 

Jeopolitik gelişmeler kaynaklı Borsa İstanbul’da son dönemde risk iştahında azalma olsa da dün gelen %2,27 seviyesindeki yükselişle Borsa İstanbul 100 endeksi günü 8115 seviyesinde tamamladı. Endeks genelinde en çok yükseliş gösteren sektörler Aracı Kurumlar Endeksi, Metal Ana Sanayi ve Bilişim olurken endekste günü değer kaybı ile tamamlayan tek sektör madencilik oldu. Dün gerçekleşen işlemlerde ilk 5 kurum bazında Borsa İstanbul genelinde 827,6 milyon TL para girişi olurken bu girişte en yüksek pay KCHOL, BRSAN ve SAHOL hisselerinde gerçekleşti. Endeks genelinde dün yaşanan yükselişe rağmen en çok para çıkışı gerçekleştiren kurum FROTO, ENSRI ve MRSHL hisselerinde gerçekleşti.

 

Fiyatlamalar üzerinde içerisinde bulunduğumuz dönemde olduğu gibi gelecek dönemde de jeopolitik gelişmeler etkili olmayı sürdürebilir. Hali hazırda dün gelen pozitif kapanışa rağmen jeopolitik gelişmeler VIOP akşam seansının %1,2 seviyesinde sert bir geri çekilme yaşamasına neden oldu. Bu paralelde Borsa İstanbul’da negatif bir açılış bekliyoruz.

 

Teknik Analiz

 

BİST Teknik Görünüm

Bist100 endeksi, salı gününü %2,27 yükseliş göstererek 8115 seviyesinde tamamladı. Endekste hacim aylık ortalamasının altında 107,6 milyar TL gerçekleşti. Yukarı yönlü hareketlerde ise 8160 seviyesi öncelikli direnç noktası olarak izlenebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 8070 seviyesi destek noktası olarak takip edilebilir.

 

Dirençler: 8160 / 8240 / 8300
Destekler: 8070 / 7930 / 7860

 

VIOP Teknik Görünüm

VIOP30 endeks kontratı, salı gününün akşam seansını negatif bir görünümle 8515 puandan tamamladı. Endeks kontratında yukarı yönlü hareket halinde 8600 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 8400 seviyesi destek noktası olarak izlenebilir.

 

Dirençler: 8600 / 8775 / 8910
Destekler: 8400 / 8300 / 8220

 

Şirket Haberleri

 

TABGD: Tab Gıda San. ve Tic. A.Ş.’nin payları 18 – 20 Ekim 2023 tarihleri arasında toplanılacaktır. Harka arz fiyatı 130,00 TL’dir.

 

VRGYO: Vera Konsept GYO A.Ş.’nin payları 18 – 20 Ekim 2023 tarihleri arasında toplanılacaktır. Harka arz fiyatı 15,78 TL’dir.

 

BORLS: Borlease Otomotiv A.Ş.'nin (Şirket) sermayesini temsil eden 168.700.000 TL nominal değerli payları Kotasyon Yönergesi'nin 8'inci maddesi çerçevesinde kota alınmıştır. Halka arz edilen 51.700.000 TL nominal değerli Şirket payları 19/10/2023 tarihinden itibaren Yıldız Pazar'da 25,30 TL/pay baz fiyat, "BORLS.E" kodu ve sürekli işlem yöntemiyle işlem görmeye başlayacaktır. İlgili sırada maksimum emir değeri 1.000.000 TL olarak belirlenmiştir.

 

MHRGY: MHR Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.'nin (Şirket) sermayesini temsil eden 827.000.000 TL nominal değerli payları Kotasyon Yönergesi'nin 12. maddesi çerçevesinde kota alınmıştır. Halka arz edilen 207.000.000 TL nominal değerli Şirket payları 18/10/2023 tarihinden itibaren Yıldız Pazar'da 4,30 TL/pay baz fiyat, "MHRGY.E" kodu ve sürekli işlem yöntemiyle işlem görmeye başlayacaktır. İlgili sırada maksimum emir değeri 1.000.000 TL olarak belirlenmiştir.

 

DOAS: Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından; bağlı ortaklığımız Doğuş Şarj Sistemleri Pazarlama ve Ticaret AŞ'ye (D-Charge) ülke genelinde şarj ağı işletmeciliği faaliyeti göstermek üzere şarj ağı işletmeci lisansı verilmiştir. D-Charge markasıyla faaliyetini sürdürecek olan Doğuş Şarj Sistemleri Pazarlama ve Ticaret AŞ, ülkemizin tüm bölgelerinde elektrikli araç şarj hizmetleri sunmayı hedeflemektedir.

 

BIOEN: Şirketimiz Biotrend Çevre ve Enerji Yatırımları A.Ş. ("Şirket") hakkında basın, sosyal medya, iletişim uygulamaları, dijital mecra ve benzeri yerlerde birtakım haberlerin çıkması üzerine yatırımcılarımızdan telefon ve e-posta yoluyla gelen bilgi taleplerine istinaden SPK'nın II-15.1 sayılı Özel Durumlar Tebliği'nin 9'uncu maddesi gereğince bu açıklamanın yapılması gereği hasıl olmuştur. Şirketimizin 29.11.2022 tarihli Özel Durum Açıklaması ile Şirketimizin stratejik opsiyonlarının değerlendirilmesi amacıyla potansiyel yatırımcılar ile görüşmelerin yapılmasının planlandığı, stratejik opsiyonların değerlendirilmesi neticesinde farklı finansman kaynakları ve ortaklık opsiyonlarının değerlendirilebileceği ve bu çerçevede, gerekli olabilecek her türlü stratejik opsiyonun araştırılması, değerleme ve finansal analiz çalışmaları için bu işlem ile ilgili münhasır finansal danışman olarak hareket etmek üzere Credia Partners Danışmanlık A.Ş. yetkilendirildiği Şirketimiz tarafından açıklanmıştı. Bu çerçevede bir grup potansiyel yatırımcı ile ön görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Henüz herhangi bir potansiyel yatırımcı ile sözleşme müzakerelerine başlanmamıştır. Sürecin ilerleyişine uygun olarak, herhangi bir potansiyel yatırımcı ile ileri bir aşamaya geçilir ise kamuoyuna gerekli bilgilendirmeler gecikmeksizin yapılacaktır.

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler