img
logo
Hızlı Menü
Arama
ARAŞTIRMA DEPARTMANI

ARAŞTIRMA DEPARTMANI

20 Ekim 2023, Cuma

9 – 13 Ekim tarihleri arasında Borsa İstanbul’da, yabancı yatırımcılar hisse senedi portföylerinde 12,59 milyon dolarlık para çıkışı gerçekleştirdi. 18.08.2023 tarihinden itibaren her hafta para çıkışları gözlemlen KKM hesapları 13 Ekim ile biten haftada 72,9 milyar TL'lik azalarak toplam tutar 3,16 trilyon TL olarak tamamlandı.

 

Borsa İstanbul’da ise geçtiğimiz hafta görmüş olduğu 8518 seviyesinin ardından gelen tepki satışları ile %9,6 seviyesinde değer kaybı yaşadı. Dün de bu paralelde Bist100 endeksi günü %0,94 seviyesinde geri çekilme ile 7769 seviyesinden tamamladı. Yaşanan bu geri çekilmede sigorta, teknoloji ve faktoring sektörleri pozitif bir ayrışma gösterirken madencilik, kimya ve turizm sektörleri endeksin üzerinde geri çekilmeye neden oldu. Borsa İstanbul genelinde ilk 5 kurum bazında nette 39,9 milyon TL’lik alım gerçekleşirken burada en yüksek pay ASELS, FROTO ve KCHOL hisselerinde gerçekleşti. Endekste genelinde nette en çok alım gerçekleştiren kurum ise ağırlıklı olarak TUPRS, ASTOR ve EREGL hisselerinde alım gerçekleştirdi.

 

Son dönemde yaşanan jeopolitik gelişmeler risk iştahı üzerinde etkili olurken dün akşam saatlerinde gelen jeopolitik bölgedeki haber akışları akşam seansında düşüş ivmesinin devam etmesine neden oldu. Endeks kontratında akşam seansında %1,15 seviyesinde geri çekilme yaşarken günü 8062 seviyesinde tamamladı.

 

Küresel piyasalarda ise finansallar ve yaklaşan Fed toplantısı öncesinde risk iştahında azalış ivmesi sürüyor. Hali hazırda 2023 yılı için ek bir faiz artışına gidilmeyeceği fiyatlamalar içerisinde yer alsa da gelecek veriler ve emtia fiyatlarında yaşanabilecek olası yükseliş ek bir faiz artışını gerektirebilir.

 

Borsa İstanbul’da negatif bir açılış bekliyoruz.

 

Teknik Analiz

 

BİST Teknik Görünüm

Bist100 endeksi, perşembe gününü %0,94 düşüş göstererek 7769 seviyesinde tamamladı. Endekste hacim aylık ortalamasının altında 102,9 milyar TL gerçekleşti. Yukarı yönlü hareketlerde ise 7862 seviyesi öncelikli direnç noktası olarak izlenebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 7700 seviyesi destek noktası olarak takip edilebilir.

 

Dirençler: 7862 / 7940 / 8000
Destekler: 7700 / 7640 / 7400

 

VIOP Teknik Görünüm

VIOP30 endeks kontratı, perşembe gününün akşam seansını negatif bir görünümle 8062 puandan tamamladı. Endeks kontratında yukarı yönlü hareket halinde 8300 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 8000 seviyesi destek noktası olarak izlenebilir.

 

Dirençler: 8300 / 8500 / 8600
Destekler: 8000 / 7906 / 7700

 

Şirket Haberleri

 

TABGD: Tab Gıda San. ve Tic. A.Ş.’nin payları 18 – 20 Ekim 2023 tarihleri arasında toplanılacaktır. Harka arz fiyatı 130,00 TL’dir.

 

VRGYO: Vera Konsept GYO A.Ş.’nin payları 18 – 20 Ekim 2023 tarihleri arasında toplanılacaktır. Harka arz fiyatı 15,78 TL’dir.

 

CWENE: Şirketimiz Yönetim Kurulu tarafından 19 Ekim 2023 tarihinde;  Şirketimizin, fotovoltaik enerji üretim sektöründe fotovoltaik güneş paneli üretimi-satışı başta olmak üzere; anahtar teslim güneş enerjisi sistemleri kurulumu, tasarım, mühendislik ve bakım hizmetleri, güneş enerjisi sistemleri ekipmanları tedarik ve satışı, güneşten enerji üretimi vb. amaçlarla faaliyet gösterecek CW Energy USA, Inc. unvanlı, yeni şirket kurulmasına ve yeni kurulacak şirketin sermayesine %100 oranında sermaye payı ile iştirak edilerek tüzel kişi ortak olunmasına karar verilmiştir. Bu doğrultuda şirket kuruluşu için gerekli işlemler başlatılmıştır.

 

HATSN: Şirketimiz, Sermaye Arttırımından Elde Edilecek Fonun Kullanım Yerlerine İlişkin Raporda belirtilmiş olan yüzer havuz projesinde kullanılmak üzere, Yurt dışında yerleşik özel bir firma ile 6.250.059,00 USD (yaklaşık 174.789.000,00 TL) tutarında çeşitli malzeme tedariği için sözleşme imzalamıştır.

 

CONSE: Consus Enerji İşletmeciliği ve Hizmetleri A.Ş. (Şirket) ortaklarından Global Yatırım Holding A.Ş.'nin sahip olduğu Şirket sermayesinin %11,65'ine tekabül eden toplam 44.927.450 TL nominal değerli payların aşağıda yer alan 5 alıcıya 1 TL nominal değerli pay için 7 TL fiyatla satışı, İnfo Yatırım Menkul Değerler A.Ş. (Alıcı ve Satıcı Üye) ve Oyak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. (Alıcı Üye) aracılığıyla toptan alış satış işlemleri kapsamında 20/10/2023 tarihinde gerçekleştirilecektir.

 

GZNMI: Şirketimiz tarafından 03.10.2023 tarihinde yapılan özel durum açıklamasına ilişkin olarak, T.C. Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun ("SEDDK") yazısı uyarınca, ek açıklama yapılması gerekliliği hasıl olmuştur. Şirketimizin sermayesinde %35 oranında paya sahip olduğu Allbatross Sigorta A.Ş.'nin 435.000.000 TL'lik başlangıç sermayesi ile kuruluşuna T.C Ticaret Bakanlığı tarafından izin verilmiş, İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü tarafından şirketin kuruluş tescili gerçekleşmiş ve ayrıca ilgili ruhsat başvuru işlemleri yapılmıştır. Allbatross Sigorta A.Ş'nin, hayat dışı sigorta branşlarında faaliyette bulunması amaçlanmaktadır.

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler