img
logo
Hızlı Menü
Arama

21 Ağustos 2023, Pazartesi


TCMB tarafından vadesi gelen kur korumalı mevduat hesaplarını TL mevduata dönüşme hedefi getirildi. KKM hesaplarını mevduata dönüştürme de kritik görev bankalara verildi. KKM hesaplarında vade tarihi sona eren hesaplar için bankalar yatırımcıları vadeli mevduat/katılma hesabına yönlendirmeye çalışacak. TL varlıklı KKM hesaplarında dönüşüm şartı %50 olurken döviz dönüşümlü hesaplarda ise bu oran sadece %5 olarak belirlendi.  Bu paralelde kur koruma desteği sağlanan hesaplardan vade sonu gelenlerin mevduat hesabına geçiş oranının beklenenin altında kalması halinde bankalara ek menkul kıymet tesisi uygulanacak. Bu sistemde özellikle TL dönüşümlü KKM hesaplarının TL varlıklı ürünlerde kalması için bankaların cazip getiri sunması gerekecektir. 20 Aralık 2021’de Kur Korumalı Mevduat hesabı uygulamaya konulmuş ve 11 Ağustos ile biten haftada KKM hesaplarında toplam tutar 3,36 trilyon TL'ye ulaşmıştı.

Borsa İstanbul ise haftanın son işlem gününde %3,24 geri çekilme yaşayarak 7513 puana gerileme gösterdi. Yaşanan bu geri çekilmede ana etken momentum kaybı olurken piyasada Mehmet Şimşek’in istifa ettiğine dair gerçek dışı söylemler kâr realizasyonlarının derinleşmesine ve endekste beklenen düzeltme hareketinin gelmesine neden oldu. Cuma günü 7424 seviyesine kadar gerilme gösteren endekste yaşanan sert satışlara rağmen pozitif ayrışma gösteren şirketler TUPRS, SMRTG, DOHOL ve KONYA hisseleri oldu.

Borsa İstanbul’da volatiliteli bir açılış bekliyoruz.

 

Teknik Analiz

 

BİST Teknik Görünüm

Bist100 endeksi, bir önceki işlem gününde yüzde 3,24 geri çekilme göstererek günü 7513 seviyesinden tamamladı. Endekste hacim aylık ortalamasının altında 148,9 milyar TL gerçekleşti. Yükselen trendin destek noktasını aşağı yönlü kıran endekste satışların hızlanması ile sert düzeltme hareketi görüldü. Bu süreçte endekste aşağı yönlü hareketin devam etmesi halinde 7400 seviyesi destek noktası olarak izlenebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 7575 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir.

 

Dirençler: 7575 / 7670 / 7720
Destekler: 7400 / 7360 / 7200

 

VIOP Teknik Görünüm

VIOP30 endeks kontratı, Cuma günü akşam seansında 17 puanlık alımlar ile günü 8151,75 seviyesinden tamamladı. Endeks kontratında aşağı yönlü hareketlerde 8100 seviyesi kritik destek noktası olarak izlenebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 8210 seviyesi direnç noktası olarak takip edilecektir.

 

Dirençler: 8210 / 8280 / 8330
Destekler: 8100 / 8000 / 7925

 

Şirket Haberleri

 

THYAO: 14.07.2023 tarihli duyurumuzda Ortaklığımızın havacılık sektöründeki tecrübesi, küresel gücü ve satış kanallarından geçen işlem hacmini göz önüne alarak mevcut potansiyelinin değer yaratan bir iş modeline dönüştürülmesi amacıyla elektronik para ve ödeme hizmetleri kuruluşu kurulması ve ilgili yasal mevzuat çerçevesinde lisanslama süreçlerinin yürütülmesi için gerekli çalışmaların başlatılmasına Yönetim Kurulumuzca karar verildiği kamuoyu ile paylaşılmıştı.  Bu kapsamda Ortaklığımızın %100 iştiraki olacak şekilde "THY Finansal Teknolojiler Anonim Şirketi"nin kuruluşu 18.08.2023 tarihinde İstanbul Ticaret Sicili Müdürlüğü nezdinde tescil edilerek tamamlanmıştır.

KZGYO : Talep toplama 21 – 22 - 23 Ağustos 2023 tarihlerinde yapılacak olup, pay başına halka arz fiyatı 20,76 TL olarak belirlenmiştir.

 

ENERY: Enerya Enerji A.Ş.'nin (Şirket) sermayesini temsil eden 145.000.000 TL nominal değerli payları Kotasyon Yönergesi'nin 8'inci maddesi çerçevesinde kota alınmıştır. Halka arz edilen 39.000.000 TL nominal değerli Şirket payları 23/08/2023 tarihinden itibaren Yıldız Pazar'da 88,76 TL/pay baz fiyat, "ENERY.E" kodu ve sürekli işlem yöntemiyle işlem görmeye başlayacaktır. İlgili sırada maksimum emir değeri 1.000.000 TL olarak belirlenmiştir.

 

BYDNR: Halka arz edilen 18.000.000 TL nominal değerli Şirket payları 21/08/2023 (bugün) tarihinden itibaren Yıldız Pazar'da 21,00 TL/pay baz fiyat, "BYDNR.E« kodu ve sürekli işlem yöntemiyle işlem görmeye başlayacaktır.

 

CWENE: Şirketimiz Yönetim Kurulu, 18 Ağustos 2023 tarihinde;  Şirketimizin, fotovoltaik (FV) güneş modülleri, hücre üretim tesisi kurulması, işletmeye alınması, kiralanması, fotovoltaik (FV) güneş modülleri üretilmesi vb. amaçlarla faaliyet gösterecek CW Solar Cell Enerji A.Ş. unvanlı, 500.000,00-TL (BeşyüzbinTürkLirası) sermaye ile yeni şirket kurulmasına ve yeni kurulacak şirketin sermayesine %100 oranında sermaye payı ile iştirak edilerek tüzel kişi ortak olunmasına karar verilmiştir. Bu doğrultuda şirket kuruluşu için gerekli işlemler başlatılmıştır.

 

RUBNS: Şirketimiz Yönetim Kurulu Başkanı Osman İpek Rubenis Holding A.Ş. adında 500 milyon TL sermayeli bir şirket kuruluşu ile ilgili Ticaret Bakanlığı'na başvuru sürecini başlatmıştır. Şirketin esas amacı kurulmuş ve kurulacak şirketlerin sermaye ve yönetimine katılarak, bunların yatırım, finansman, organizasyon ve yönetim meselelerini toplu bir bünye içerisinde ve ekonomik dalgalanmalara karşı yatırımların güvenliğini arttırmak ve böylece bu şirketlerin sağlıklı şekilde ve milli ekonominin gereklerine uygun olarak gelişmelerini ve devamlılığını teminat altına almak ve bu amaca uygun ticari, sınai, ve mali girişimlerde bulunmaktır. Kurulacak Holding'in Rubenis Tekstil San. Tic. A.Ş. faaliyetlerine olumlu katkı sağlayacağı düşünülmektedir.

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler