img
logo
Hızlı Menü
Arama

4 Ocak 2023, Çarşamba


Orta gelirli vatandaşlara yönelik yapılacak konut kampanyası bugün açıklanacak. Türkiye’de dün yıllık enflasyon açıklandı. Beklentilerinde üzerinde geri çekilme yaşayan TÜFE baz etkisinden kaynaklı yıllık yüzde 64,27 seviyesine gerileme gösterdi. Aylık bazda yüzde 1,18 seviyesine kadar yükseliş gösteren TÜFE’de yükseltici etki sağlık sektöründe yaşanırken negatif etki ulaştırma sektöründe yaşandı. Üretici fiyat enflasyonu ise uzun bir süre sonra tekrar 2 haneli rakamlara gerileme gösterdi. Yıllık bazda yüzde 97,92 seviyesine gerileme gösterirken aylık bazda yüzde 0,24 geri çekilme yaşandı. Aylık bazda düşüş gözükmesinin ana etkenleri arasında elektrik, gaz, buhar ve enerji grubundaki fiyatlarda yaşanan geri çekilme etkili oldu.

Borsa İstanbul’da ise dün 5700 seviyesinin üzerine kadar yükseliş gösterdikten sonra gelen tepki satışları günü 5626 seviyesinin tamamlamamıza neden oldu. Yaşanan bu hareketlilikte sektörel bazda ciddi farklılıklar yaşanırken iletişim, teknoloji ve madencilik sektörlerinde yaşanan pozitif etki endekste yaşanan geri çekilmeyi sınırlarken bankacılık hisselerinde para çıkışları devam etti. Bu süreçten sonra aşağı yönlü hareketlerde 5600 seviyesi destek noktası olarak takip edilebilir.

Borsa İstanbul’da bugün sınırlı bir negatif açılış bekliyoruz.

 

Şirket Haberleri

 

KONTR: Şirketin iştiraki olan Plan-S Uydu ve Uzay Teknolojileri firmasının üretmiş olduğu İkinci uydusu olan Connecta T1.2, 3 Ocak 2023 de  SpaceX Falcon 9 roketi Transporter-6 misyonu ile yörüngesine gönderilip başarıyla yörüngesine yerleşti ve TR saati ile 22:16 da ilk haberleşme sağlandı. Connecta T1.2 Uzayda yenilikçi IoT bağlantı teknolojiyi doğrulamak için çeşitli görevler yürütecek.

HTTBT: Mevzuat kapsamındaki kamuya açıklama yapma yükümlülüğümüz kapsamında, işbu açıklama tarihi itibarıyla alınan onay çerçevesinde, Şirketçe yeni kazanılan Nepal menşeili havayolu firması Himalaya Airlines, Şirketin yolcu hizmet sistemleri ve muhasebe çözümlerini kullanmaya başlamış olup, kullanım süresi 10 (on) yıl olacaktır.

ISCTR: Banka Yönetim Kurulu tarafından alınan kararla, Borsa İstanbul'da işlem gören ortaklıklardan T. Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş., Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş., Anadolu Hayat Emeklilik A.Ş., İş Finansal Kiralama A.Ş., İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş., İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Anadolu Anonim Türk Sigorta Şirketi, İş Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş., İş Yatırım Ortaklığı A.Ş. ve TSKB Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.'nin  paylarının, alımlarla ilgili ödenecek toplam tutarın 3 milyar TL ile sınırlı olması kaydıyla şirket bazında bir sınırlama olmaksızın piyasadan satın alınması, mevcut ve yeni alınacak payların sınıflandırılması ve gerektiğinde satılması konularında karar tarihinden itibaren 2023 yıl sonuna kadar Genel Müdürlük yetkili kılınmıştır.

 

Teknik Analiz

 

BİST Teknik Görünüm

Bist100 endeksi, Salı günü yüzde 0,61 oranında gerileme göstererek günü 5627 seviyesinden tamamladı. Endekste aşağı yönlü hareketlerin devamı halinde 5600 seviyesi destek noktası olarak takip edilebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 5660 seviyesi destek noktası olarak takip edilebilir.

 

Dirençler: 5660 / 5700 / 5800
Destekler: 5600 / 5550 / 5500

 

VIOP Teknik Görünüm

VIOP30 kontratı, Salı günü yüzde 0,71 oranında gerileyerek günü 6418 puandan tamamladı. Endekste yukarı yönlü hareketlerde 6475 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 6400 seviyesi destek noktası olarak takip edilebilir.

 

Dirençler: 6475 / 6510 / 6675
Destekler: 6400 /  6375 / 6300

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler