img
logo
Hızlı Menü
Arama

25 Mart 2024, Pazartesi


Hafta sonu Rusya’da yaşanan Jeopolitik gelişmeler riskli varlıklar üzerinde satış baskısına neden olabilir. Bu paralelde Borsa İstanbul’da hafta genelinde yaşanabilecek geri çekilmelerde 9000 ve 8700 seviyeleri kritik destek noktaları olarak takip edilebilir. Olası yukarı yönlü hareketlerde ise öncelikli direnç noktası 9240 olmakla beraber bu seviyenin aşılması ve üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda 9400 – 9450 bölgesi tepki satışlarının gelebileceği direnç noktaları olarak izlenebilir.

Borsa İstanbul geçtiğimiz haftayı yüzde 3,2 seviyesinde değer kazanarak 9111 seviyesinde tamamladı. Haftanın son işlem gününe pozitif bir açılış ile başlayan endekste yaşanan geri çekilmeler Cuma gününü yüzde 0,32 seviyesinde değer kaybı ile tamamlamasında etkili oldu. Borsa İstanbul’da geçtiğimiz hafta genelinde 2,1 milyar TL para girişi gerçekleşirken bu girişte en yüksek pay YKBNK, THYAO ve AKBNK hisselerinde gerçekleşti. Borsa İstanbul genelinde ilk 5 kurum bazında yaşanan para girişine rağmen para çıkışı ile haftalık bazda negatif ayrışma gösteren şirketler EKGYO, MGROS ve ASTOR oldu.

Haftanın son işlem gününde ise Borsa İstanbul’da ilk 5 kurum bazında 1,1 milyon TL para girişi gerçekleşirken bu girişte en yüksek pay THYAO, YKBNK ve AKBNK hisselerinde yaşandı. Borsa İstanbul genelinde yaşanan para girişine rağmen para çıkışı ile negatif ayrışma gösteren şirketler ise EREGL, ISCTR ve TUPRS oldu. Günün en çok değer kazanan sektörleri Taş Toprak, Ulaştırma ve Madencilik olurken; en çok değer kaybeden sektörleri Finansal Kiralama, Ticaret ve Sigorta oldu.

Yurt içi tarafta TCMB tarafından Cuma günü açıklanan Reel Kesim Güven Endeksi Mart ayında 104,4 olarak gerçekleşti. Endeks önceki ay 101,5 olarak gerçekleşmişti. Yine TCMB tarafından açıklanan Kapasite Kullanım Oranı (KKO) Mart ayında yüzde 76,2 şeklinde geldi. KKO ise, önceki ayda yüzde 76,6 idi.

Borsa İstanbul’da yatay bir açılış bekliyoruz.
 

Teknik Analiz

BİST Teknik Görünüm


Borsa İstanbul 100 endeksi Cuma gününü yüzde 0,32 düşüşle 9111 seviyesinden tamamladı. Endekste hacim aylık ortalamasının üzerinde 110,6 milyar TL gerçekleşti. Yukarı yönlü hareketlerde 9240 seviyesinin aşılması halinde 9400 öncelikli direnç noktası olarak izlenebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 9000 seviyesi destek noktası olarak takip edilebilir.

Dirençler : 9240 / 9400 / 9450
Destekler : 9000  8900 / 8700

 

VIOP Teknik Görünüm


Endeks kontratı Cuma günü akşam seansını negatif bir görünümle 10055  seviyesinden tamamlarken uzlaşma fiyatı da 10088 oldu. Endeks kontratında 10150 seviyesi direnç noktası olarak izlenebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 9950 ve 9780 seviyeleri destek noktası olarak izlenebilir.

Dirençler: 10150 / 10220 / 10400
Destekler: 9950 / 9780 / 9700


Şirket Haberleri


ERCB: Şirketimizin % 20 iştiraki olan Erciyas Vagon ve Ulaşım Araçları Anonim Şirketi 22.03.2024 tarihinde tam bölünme yöntemi ile yeni kurulan iki şirkete bölünmüştür.
Yeni kurulan şirketlerin unvanları; Erciyas Lojistik Hizmetleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve Erciyas  Rail Raylı Ulaşım Araçları Sanayi A.Ş.'dir. Tam bölünme ile yeni kurulan iki anonim şirketteki ortaklık yapısı aynen muhafaza edilecek olup, Erciyas Çelik Boru San. A.Ş.'nin her iki şirkette de %20 olacak şekilde iştirak durumu devam edecektir.

PENTA: Penta Teknoloji Huawei'nin SMB kategorisindeki eKit ürünlerinin Türkiye'deki tek yetkili dağıtıcısı olmuştur. İş süreçlerini kolaylaştırmak, veri yönetimini iyileştirmek ve çalışma verimliliğini artırmak üzere tasarlanan Huawei'nin eKit ürünleri, özellikle KOBİ'ler (küçük ve orta büyüklükteki işletmeler) için tasarlanmış dijital dönüşüm odaklı teknolojik çözümler sunmaktadır.

IZMDC: Şirketimiz çelikhane yatırım sürecine ilişkin gelinen aşamada makine ve ekipman montajları tamamlanmış ve soğuk testlere başlanmıştır.Sıcak testlere, 2024 Yılı ikinci çeyrek sonuna kadar başlanması planlanmakta olup kararlılıkla devam eden çelikhane kapasite artışı yatırımına ilişkin gelişmeler kamuoyu ile  ayrıca paylaşılacaktır.

 

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler