img
logo
Hızlı Menü
Arama
ARAŞTIRMA DEPARTMANI

ARAŞTIRMA DEPARTMANI

15 Ocak 2024, Pazartesi

Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moody’s Türkiye’ye ilişkin not görünümünü revize etti. Moody’s Türkiye’nin notunu B3 olarak teyit ederken görünümü durağan’dan pozitif’e çevirdi. Moody’s görünümün pozitif’e yükseltilmesindeki temel nedenler olarak para politikasındaki değişim ve yüksek seyreden enflasyonun sürdürülebilir seviyeye indirme ihtimalinin artması olarak bildirdi.

 

Türkiye’de ise Aralık ayına ilişkin yabancı yatırımcı işlemleri Borsa İstanbul tarafından açıklandı. Yabancı yatırımcılar Aralık ayında nette 565,2 milyar dolarlık net alım gerçekleştirdi. Yabancı yatırımcının Aralık ayında yapmış olduğu işlemlerde nette en yüksek alım sırasıyla AKBNK, THYAO ve TUPRS olurken nette en çok satış gerçekleştirdiği şirketler SASA, TTRAK ve SISE oldu.

 

Borsa İstanbul ise geçtiğimiz hafta yüzde 4,69 değer kazanımı sağladı. Haftanın son işlem gününde ise yüzde 1,15 seviyesinde yaşanan değer kazanımı ile endeks haftayı 7986 seviyesinde tamamladı. Endekste yaşanan yükselişte en çok değer kazanan sektörler sırasıyla Turizm, Gıda ve Madencilik olurken en çok değer kaybeden sektörler bilişim ve sigorta oldu. Borsa İstanbul genelinde ilk 5 kurum bazında 3,4 milyar TL para girişi gerçekleşirken bu girişte en yüksek pay AKBNK, THYAO ve KCHOL hisselerinde gerçekleşti. İlk 5 kurum bazında para çıkışı gerçekleşen en yüksek paya sahip şirketler YKBNK, DAPGM ve SASA oldu.

 

Borsa İstanbul’da sınırlı pozitif bir açılış bekliyoruz.

 

Teknik Analiz

 

BİST Teknik Görünüm

Borsa İstanbul 100 endeksi Cuma gününü yüzde 1,15 yükselişle 7986 seviyesinden tamamladı. Endekste hacim aylık ortalamasının üstünde 122,7 milyar TL gerçekleşti. Yukarı yönlü hareketlerde 8000 seviyesi öncelikli direnç noktası olarak izlenebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 7950 seviyesi destek noktası olarak takip edilebilir.

 

Dirençler: 8000 / 8050 / 8120
Destekler: 7950 / 7910 / 7855

 

VIOP Teknik Görünüm

Endeks kontratı Cuma günü akşam seansını sınırlı negatif bir görünümle 9067 seviyesinden tamamlarken uzlaşma fiyatı 9069 oldu. Endeks kontratında yukarı yönlü hareketlerde 9110 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 9000 seviyesi destek noktası olarak izlenebilir.

 

Dirençler: 9110 / 9200 / 9230
Destekler: 9000 / 8940 / 8875

 

Şirket Haberleri

 

ONCSM: Şirketimiz, Etlik Şehir Hastanesi tarafından yapılan "KEMOTERAPİ İLAÇ HAZIRLAMA HİZMET ALIMI İHALESİ (24 AYLIK) " ihalesine katılmış olup;  37.617.530,72 TL bedelle şirketimize ihale edilmesine karar verilmiştir.

 

KNFRT: Şirketimizin %100 bağlı ortaklığı Konfrut AG Tarım A.Ş. ("Konfrut AG") faaliyet gösterdiği üç ana iş biriminden Zirai Hammadde Üretim ve Tedariki İş Birimi altında gerçekleştirdiği taze meyve ve sebze ticareti kanalındaki büyüme hedefi paralelinde yıl boyunca ihracat satış kanallarını geliştirmeyi sürdürmüştür. Bir önceki yılın Kasım ayında taze nar ile başladığı yurt dışı satış operasyonunu piyasa koşulları dolayısıyla 2023 yılı ilk çeyreği itibarıyla 708 ton olarak gerçekleştirmesinin ardından Konfrut AG, başta taze karpuz ve nar ürünleri olmak üzere 7 farklı taze ürün grubu ve 13 farklı ülke ile yıl boyunca ihracat kanallarını ve ürün çeşitlerini artırmaya devam etmiştir. Şirketimiz 2023 yılında yurt dışına gerçekleştirdiği taze meyve ve sebze operasyonlarından Temmuz ayında gerçekleştirdiği 1,3 milyon Euro'luk taze karpuz ihracatı dahil 2023 yılında toplam 4,9 milyon Euro ciro elde etmiştir.

 

MEGMT: Şirketimiz, ABD'ye gerçekleştirdiği ihracat bazlı satışları ile müşteri sayı ve çeşitliliğini artırıp geliştirmek amacıyla, ABD'nin Connecticut eyaletinde ilk etapta satış ve pazarlama faaliyeti göstermek üzere, %100 bağlı ortaklığı olacak şekilde,  12 Ocak 2024 tarih ve 03 sayılı Yönetim Kurulu kararıyla Şirket  kurulmasına karar vermiştir. Kurulacak şirket ile ABD pazarında lokal bir şirket olarak süreklilik sağlayıp, oradaki satışların ve faaliyetlerimizin geliştirilmesi amaçlanmaktadır. ABD'de kurulacak şirketimiz ile başlangıçta satış ve pazarlama faaliyetleri için depo /depolar kiralayıp, ardından ABD'de yapılan satışlarımızın bu yeni şirket üzerinden yapılması planlanmaktadır. Başlangıçta Satış ve Pazarlama faaliyeti gösterecek olan Şirketin, ilerleyen dönemde ise üretim tesisleri kurup, organik büyüme bağlamında yeni yatırım fırsatlarını değerlendirmek üzere çalışmalar yapması, ABD ve çevre ülkelere yapacağı satışlarda, ilgili ürünleri bu üretim tesisinde üretmesi planlanmaktadır.

 

ULKER: Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Ülker Bisküvi'nin derecelendirme notunu "B" ve not görünümünü "Durağan" olarak teyit ettiğini açıklamıştır.

 

KAREL: Bugün saat 09:45 sıralarında Ankara' nın Sincan ilçesinde bulunan üretim tesisimizin kart işleme ve paketleme bölümünde henüz kaynağı belirlenemeyen bir nedenle yangın çıkmıştır.  Yangın,  itfaiye ekiplerinin hızlı müdahalesi ile başka alanlara sıçramadan saat 11:50 sıralarında kontrol altına alınmış ve söndürülmüştür. Yangın sırasında herhangi bir can kaybı veya yaralanma olmamıştır. Fabrikamız ve stoklarımız sigorta kapsamında olup, mevcut sigorta poliçesi kapsamında hasar tespit ve ekspertiz çalışmalarına başlanılacaktır.

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler