img
logo
Hızlı Menü
Arama

6 Eylül 2022, Salı


Avrupa ve batı ülkelerinde enflasyon son yılların en yüksek seviyelerinde seyretmeye devam etmektedir. Türkiye’de de enflasyon son 24 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Hafta sonu, yılsonu beklentisi yüzde 65 olarak tahmin edilen enflasyon Ağustos ayında yüzde 80,21 seviyesine ulaştı. Aylık bazda sağlık ve eğitim harcamaları en yüksek artışı gösteren gruplar oldu. Bu paralelde aylık bazda fiyatlarda düşüş gözlemlenen tek grup ise ulaştırma oldu. Ulaştırma grubu, temmuz ve ağustos aylarında aylık bazda enflasyonda yaşanan yükselişte hammadde fiyatlarında yaşanan düşüş nedeniyle fazla bir etki göstermedi. Fakat, dün OPEC+ tarafından gerçekleştirilen eylül ayı toplantısında alınan karar ile ekim ayı itibariyle 100bin varil kesintiye gidileceği kararını verdi. Ve petrol fiyatlarında ağustos ayında görmüş olduğu dip seviyelerden yüzde 4’ün üzerinde artış gerçekleşti. OPEC+ tarafından alınan bu düşüş kararı, fiyatların son üç ayda art arda düşmesi nedeniyle Biden’ın yaz aylarında Suudi Arabistan ziyaretinde alınan 100bin varillik artış kararının geri çekildiği düşünülmektedir.

Dün İşçi Bayramı nedeniyle ABD’de piyasalar kapalıydı. Sabah saatlerinde ise vadeli endekslerde yüzde 0,30 – 0,50 seviyeleri arasında pozitif bir görünüm sergilemektedir. Avrupa’da ise Dax endeksi başta enerji sorunları olmak üzere ECB’nin şahin bir karar açıklayacağı beklentisi ile yüzde 2’nin üzerinde geri çekilme yaşanmasına neden oldu.
Borsa İstanbul’da ise yeni rekorlar kırılırken en çok değer kazanan sektörler metal ana sanayi ve bankacılık sektöründe gerçekleşti. Yaşanan bu yükselişte pozitif etki EREGL, AKBNK ve ISCTR hisselerinden geldi.

Borsa İstanbul’da bugün pozitif bir açılış bekliyoruz.
 

Şirket HaberleriARDYZ: Şirket, Şekerbank T.A.Ş. arasında e dönüşüm platformu olan "Şekerbank ŞEF" ürünlerinin şirket tarafından banka müşterilerinin kullanımına uyumlu hale getirilip geliştirilmesi, Satış ve satış sonrası desteği verilmesi ve Şef Sisteminin Banka tarafından müşterilerine tanıtımının sağlanması amacıyla "ŞEF" Yazılımı Geliştirme ve İş Birliği Sözleşmesi 05.09.2022 tarihinde imzalanmıştır.

GESAN: Şirket, ENERJİSA' ya bağlı dağıtım şirketleri ile aşağıda bilgileri verilen projeler için 06/09/2022 tarihinde toplam 16.020.000,00 USD tutarında 3 sözleşme imzalamaya davet edilmiştir. 

ORGE: 09.08.2022 tarihli açıklamada, Şirket, İstanbul ilinde inşası devam etmekte olan Folkart Nefes Projesi'nin Elektrik Tesisat İşlerinin yapımına yönelik olarak verdiği 325.400,28 EUR+KDV ve 889.174,60 USD+KDV ve 22.109.505,72 TL+KDV tutarındaki teklife ilişkin olarak, İşveren Folkart Yapı San. Tic. A.Ş. ile sözleşme görüşmelerine başlandığı kamuya duyurulmuştu. Bahsi geçen sözleşme imza süreci tamamlanmıştır ve işin 30.07.2023 tarihinde bitirilmesi planlanmaktadır.
 

BİST Teknik Görünüm


Bist100 endeksi, dün günü 3358 seviyesinden tamamladı. Kısa vadeli yukarı yönlü kanal içerisinde hareket eden endekste 3400 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise öncelikli destek noktası 3310 seviyesi olarak takip edilebilir.

Dirençler: 3367 / 3400 / 3500
Destekler: 3310 / 3220 / 3125

 

VİOP Teknik Görünüm


Viop 30 endeks kontratı, dün 3886 seviyesine kadar yükseliş gösterdikten sonra günü 3869 seviyesinden tamamladı. Endeks kontratı kısa vadeli kanal içerisinde hareketini sürdürmektedir. Yukarı yönlü hareketlerinde devamı halinde 3886 ve 3920 seviyeleri direnç noktası olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 3842 ve 3776 seviyesi destek noktası olarak takip edilebilir.

Dirençler: 3886 / 3920 / 4000
Destekler: 3842 / 3776 / 3650

 

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler