img
logo
Hızlı Menü
Arama

24 Haziran 2022, Cuma


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 1 hafta vadeli repo faizini üst üste 6. kez yüzde 14 seviyesinde sabit bıraktı. Karar metninde, yılın ilk yarısında jeopolitik riskler dünyada iktisadi faaliyetleri zayıflatıp olumsuz yönde etkilendiğine yer verildi. Ayrıca karar metninde küresel büyüme tahminlerinin aşağı yönlü revize edildiğine değinildi. BDDK ise konut kredilerinde tutar bazlı farklılaştırmaya gitti. Alınan karara göre 10 milyon TL ve üzeri konut kredisi kullanım imkanı sonlandırıldı.

Küresel piyasalarda durgunluk risklerinin artmasıyla mal ve hizmet talepleri yavaşladı. Dün açıklanan verilere göre ABD İmalat PMI verisi Temmuz 2020’den sonra en düşük seviye olan 52,4’e gerileme gösterdi. Euro bölgesi imalat PMI verisi ise haziranda 54,6 seviyesinden 52,0 seviyesine gerileme gösterdi. Ayrıca Powell’ın senato karşısında ikinci günü tamamlandı. Powell, hızla yükselen faiz oranlarının resesyon tehdidinde bulunduğunu bildirdikten sonra ABD endeksleri günü %0,95 - %1,47 arasında pozitif bir görünüm ile tamamladı. Sabah saatlerinde ABD endeks kontratları ise %0,60 - %1,00 seviyeleri arasında pozitif bir görünüm sergilemektedir. ABD 10 yıllık gösterge faiz oranı ise %3,09 seviyesinde bulunmaktadır. Avrupa piyasaları ise sanayi sektörlerindeki hisselerin düşüşüyle gerileme gösterdi. Dax endeksi %1,76 seviyesinde negatif bir görünüm ile günü sonlandırdı. Sabah saatlerinde Dax vadeli kontratı %0,83 seviyesinde pozitif bir görünüm sergilemektedir.

Türkiye’de ise Borsa İstanbul dün ulaştırma, sanayi ve bankacılık sektöründe yaşanan satışlarla günü %1,21 seviyesinde gerileyerek 2543 seviyesinden tamamladı. Endekste yaşanan düşüşte negatif etki EREGL, THYAO ve SISE hisselerinden geldi. Dün akşam ise Viop akşam seansı yatay bir kapanış ile günü sonlandırdı. Sabah saatlerinde Türkiye 2 yıllık gösterge faizi %25,45 seviyesine gerileme gösterdi. Türkiye’nin 5 yıllık CDS’i ise sabah saatlerinde 800 seviyesinin altına gerileyerek 797,28 seviyesinde bulunmaktadır.
 

BİST Teknik Görünüm


Bist100 endeksi, 2586 direnç seviyesinden gelen satışlar sonrası kısa vadeli yükselen kanalda kırılım gerçekleşti. Geri çekilmenin devamlılığında 2543 seviyesinin kırılması durumunda 2494 seviyesi bir sonraki destek olarak gündeme gelebilir. Yükselişlerde ise 2586 seviyesi direnç bölgesi olarak geçerliliğini korumaktadır.

Dirençler: 2586 / 2619 / 2655
Destekler: 2543 / 2494 / 2469

 

VİOP Teknik Görünüm


Viop endeks kontratı, 2869 bölgesinin geçilememesi sonrasında gelen satışla 2782 destek bölgesine doğru geriledi. Gün içerisinde satıcılı bir seyrin olması durumunda destek bölgesinin kırılımıyla 2724 seviyesi bir sonraki destek olarak takip edilebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 2869 seviyesi tekrardan direnç bölgesi olarak takip edilebilir.

Dirençler: 2869 / 2927 / 2990
Destekler: 2782 / 2724 / 2671

 

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler