img
logo
Hızlı Menü
Arama

18 Ağustos 2022, Perşembe


Aralık 2021 tarihinde gerçekleşen 100 baz puan indirim ile yüzde 14 seviyesine düşürülen 1 hafta vadeli repo faizinde bu yılın sekizinci toplantısında karar bugün saat 14’te açıklanacak. Beklentiler herhangi bir değişiklik olmaması yönünde fakat karar metninde yaşanabilecek değişiklikler önem arz edebilir. 

Temmuz ayında gerçekleştirilen ve dün açıklanan FOMC toplantı tutanaklarında ise faiz artırımlarının enflasyonda önemli ölçüde düşüş görülene kadar devam edileceği vurgulandı. Faiz artışlarının hızının ise gelecek ekonomik verilere bağlı olarak değişebileceği ortaya koyuldu.

İngiltere ekonomisinde ise 40 yıl sonra enflasyon çift hanelere yükseldi. Temmuz ayında enflasyon yıllık bazda yüzde 10,1 seviyesine aylık bazda ise yüzde 0,6 seviyesine yükseliş göstererek beklentilerin üzerinde gerçekleşti.

Küresel piyasalarda ise Fed tutanakları ile risk iştahında azalma gerçekleşti. S&P 500 yüzde 0,72 seviyesinde düşüş görülürken Dow Jones ve Nasdaq 100 ise sırasıyla yüzde 0,48 ve 1,21 seviyesinde geri çekilme gerçekleşti. Avrupa piyasasında ise Dax yüzde 2,04 seviyesinde değer kaybı yaşadı. Sabah saatlerinde ise ABD vadeli endeksleri hafif negatif bir görünüm sergilerken Dax vadeli kontratı hafif pozitif bir görünüm sergilemektedir.

Borsa İstanbul’da ise Bist 100 endeksi dün yüzde 2,29 seviyesinde yükselerek günü 2980 seviyesinden tamamladı. Endekste yaşanan bu yükselişi bankacılık ve holding sektörleri destekledi. Endekse pozitif etki ise AKBNK, ISCTR ve GARAN hisselerinden gelirken negatif etki THYAO, EKGYO ve TSKB hisselerinden geldi.


Şirket Haberleri


BIMAS: Şirket 2022 yılına ait beklentilerini güncellemiştir. Satış artışını yüzde 100 – 110 seviyesine yükseltirken FVAOK Marjını yüzde 8,5 (+/-5) ve yatırım harcamasının satışlara oranı yüzde 3,2 olarak güncellemiştir.

KOZAL: Şirket, 2022 yılında gerçekleştirilen cevher geliştirme sondajları neticesinde 20.000 ons’luk altın kaynağı tespit edilmiştir. Bulunan bu kaynaktan yaklaşık olarak 16.000 ons altın üretimi hedeflenmektedir. 2022 yılı içerisinde cevherler Kaymaz işletmesinde üretimi gerçekleştirilecek ve 2022 yılının cirosuna yaklaşık 500.000.000 TL katkısı olacaktır.

CONSE: Şirket halka arza ilişkin yayınlamış olduğu izahnamede, yayın tarihi itibari ile halen devam etmekte olduğu belirtilmiş olan Şanlıurfa Biyokütle Enerji Santrali’nin kazan revizyonu tasarım ve mühendislik çalışmaları tamamlanmıştır. Söz konusu yatırımın ilk aşamasına başlanması amacıyla Şanlıurfa Biyokütle Enerji Santrali süreli planlı duruşa geçtiği bildirildi. Bu süreli planlı duruşun 6-8 hafta sürmesi planlanmaktadır. Yatırım yakıt maliyetlerinde tasarruf ve kapasite kullanım oranında artış sağlanması amacı ile 1,5 milyon ABD doları bedelle tamamlanacağı öngörülmektedir.


BİST Teknik Görünüm


Bist100 endeksi, dün gelen alımlar ile günü 2980 seviyesinden tamamladı. Endekste yukarı yönlü hareketin devam etmesi halinde 3000 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 2930 seviyesi destek noktası olarak takip edilebilir.

Dirençler: 3000 / 3050 / 3100
Destekler: 2930 / 2855 / 2830


VİOP Teknik Görünüm


Viop 30 endeks kontratı, 3272 seviyesinde bulunan direnç noktasında günü tamamladı. Bu direnç noktasının kırılması ve yukarı yönlü hareket gerçekleştirmesi halinde 3300 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 3190 seviyesi destek noktası olarak takip edilebilir.

Dirençler: 3272 / 3300 / 3570
Destekler: 3190 / 3100 / 3000


 

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler