img
logo
Hızlı Menü
Arama

25 Kasım 2022, Cuma


Dün, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kasım ayı PPK toplantısı kararını açıkladı. Piyasa beklentilerine paralel olarak 150 baz puanlık bir indirim gerçekleştirdi. Böylelikle politika faizi 2 yıl sonra tekrar tek hane olan yüzde 9’a geriledi. PPK ayrıca, son dönemlerde mevduat ve kredi faizleri arasındaki marjın genişlemesine de değinerek Aralık ayında gerçekleştirilecek 2023 Yılı Para ve Kur Politikası Metninde yeni düzenlemelerin ilan edileceğini bildirdi. TCMB karar sonrasında bankalara ilişin yeni bir düzenleme yayınladı.  Düzenlemeye göre TL mevduatı yüzde 50’nin altında kalan bankalardan alınan komisyon oranı yüzde 3 oranından yüzde 8’e çıkartıldı.  TL mevduat oranı yüzde 50 – 60 oranında olan bankalarda ise komisyon oranı yüzde 3, yüzde 60 ve üzerinde olan mevduat oranı için ise yüzde 0 komisyon uygulanacak.

BDDK tarafından açıklanan verilere göre KKM uygulanmaya başladığı dönemden itibaren ilk kez haftalık bazda düşüş kaydetti. TCMB tarafından açıklanan yurt dışı yerleşik yatırımcıların hisse senedi portföyünde 56,5 milyon dolarlık artış gerçekleşti. Bugün ayrıca takip edilmesi gereken 2022 yılsonu finansal istikrar raporu açıklanacak.

Borsa İstanbul’da dün yüzde 0,08 seviyesinde hafif bir yükseliş gerçekleşerek günü 4858 seviyesinden tamamladı. Endekste öne çıkan sektörler madencilik, teknoloji ve gıda oldu. Bankacılık ve ulaştırma sektörlerinde ise hafif kâr realizasyonları izlendi. Endekste yaşanan yükselişte pozitif etki TCELL, KOZAL ve ASELS hisselerinden gelirken negatif etki SASA, HEKTS ve KONTR hisselerinde gerçekleşti.

Borsa İstanbul’da bugün yatay bir açılış bekliyoruz.

 

Şirket Haberleri

GEDZA: Şirket ile Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş. arasında, mevcutta var olan ''Polipropilen Plastik Plaka''  ambalaj malzemesi tedariğine ait sözleşme 2023 ve 2024 yıllarını kapsayacak şekilde 1+1 yıl olmak üzere toplam 2 yıl için 24.11.2022 tarihinde yenilenmiştir.

ANALE: Şirket tarafından Teknosin Mürekkep Fabrikası ve Genel Merkez Binası projesi elektrik ve mekanik işlerinin yapılmasına yönelik 900.000 EUR + 12.000.000 TL tutarlarındaki teklif proje işvereni Teknosin Kodlama Sistemleri San. ve Tic. A.Ş. tarafından uygun bulunmuş olup sözleşme aşamasına geçilmiştir.

AKSEN: 19.11.2022 tarihinde yayınlanan Elektrik Piyasası Lisans Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik kapsamında rüzgar enerjisine ve güneş enerjisine dayalı depolamalı elektrik üretim tesisleri için önlisans başvurusunda bulunulmuştur.

 

BİST Teknik Görünüm

Bist100 endeksi, dün günü yüzde 0.08 yükselişle 4858 puandan tamamladı. Endekste yukarı yönlü hareketlerde 4900 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 4800 seviyesi destek noktası olarak takip edilebilir.

 

Dirençler: 4900 / 4940 / 5000
Destekler: 4800 / 4745 / 4660

 

VİOP Teknik Görünüm

Viop 30 endeks kontratı, dün gelen satışlar ile günü 5349 seviyesinden tamamladı. Endeks kontratında yukarı yönlü hareketlerde 5385 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 5315 seviyesi destek noktası olarak takip edilebilir.

 

Dirençler: 5385 / 5450 / 5500
Destekler: 5315 / 5270 / 5175

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler