img
logo
Hızlı Menü
Arama

23 Haziran 2023, Cuma


Dün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 27 ay sonra faiz artırımına gitti. Bir hafta vadeli repo faizi %8,5 düzeyinden %15’e çıkartıldı. PPK Karar Metninde ise önemli değişikliklere gidildi. Bunların en başında parasal sıkılaşma sürecinin başlandığını ve yine bu yönde para politikasının etkinliğinin artacağı vurgulanırken bankacılık nezdinde son 2 yıllık süreçte alının kararlarda sadeleşmeye gidileceği de vurgulanan diğer önemli noktaydı. Metinde ana konu ise dün bültende belirttiğimiz üzere fiyat istikrarı sağlanana kadar parasal sıkılaşmanın gerektiği ölçüde ve zamanda kademeli olarak güçlendirileceğiydi.

Borsa İstanbul TCMB kararı sonrasında ihracatçı şirketler öncülüğünde yukarı yönlü ivmelenme yaşadı. Özellikle endekse pozitif etki sağlayan şirketler sırasıyla THYAO, SISE ve FROTO hisseleri oldu. Bu şirketlerde yaşanan yükselişin temel nedeni ihracatta diğer küresel şirketlerle tekrar rekabet için avantaj oluşması ve karlılık ve satış kalemlerinde pozitif beklentiden kaynaklandı.

Borsa İstanbul’da pozitif bir açılış bekliyoruz.

 

Teknik Analiz

 

BİST Teknik Görünüm

Dün günü 4.65% yükselişle 5.428 seviyesinde tamamlayan endekste işlem hacmi ise 96.4 milyar TL’ye yükseldi ve aylık ortalaması üzerinde gerçekleşti. VİOP 30 kontratı dün akşam seansını 0.87% yükselişle tamamladı. Bugün endekste pozitif bir açılış bekliyoruz.

Kısa vadede tekrar yükseliş trendine giren endekste iz süren stop seviyesi bugün 5315 seviyesinde. 5315 üzerindeki kalıcılık yukarı gitme isteğini teyit edecektir. 5560 gün içi hedeflenebilecek direnç iken, 5315 seviyesinin kırılması halinde 5200 seviyesini kritik destek olarak izliyoruz.

 

Dirençler: 5560 / 5608 / 5704
Destekler: 5315 / 5200 / 5146

 

VIOP Teknik Görünüm

Dün akşam seansını 0.87% yükselişle 6118 seviyesinde tamamlayan VİOP30 kontratında bugün pozitif bir açılış bekliyoruz.

Kısa vadede dün itibariyle yeniden yükseliş trendine giren endekste trend takibi açısından iz süren stop seviyesi bugün 5970 seviyesinde bulunuyor. 5970 seviyesi üzerindeki kalıcılık yukarı gitme isteğinin devam etmesini sağlayacaktır. Gün içi yukarı hareketlerde 6270-6300 dirençleri hedeflenebilir. Aşağı yönlü salınımlarda ise 6030-5970 destek seviyelerinde tekrar alım gelebilir.


Dirençler: 6300 / 6420 / 6509
Destekler: 6030 / 5970 / 5770

 

Şirket Haberleri

 

ARCLK (Pozitif): 17.01.2022 tarihli özel durum açıklamamızda belirtilen ve son olarak 19.04.2023 tarihli ara dönem faaliyet raporunda bilgi verilen süreç kapsamında, Whirlpool'un Birleşik Arap Emirlikleri ve Fas'ta kurulu, Orta Doğu ve Kuzey Afrika (" MENA") pazarında faaliyette bulunan Whirlpool MEEA DMCC ve Whirlpool Maroc S.à r.l. unvanlı iki bağlı ortaklığının tüm hisselerinin Beko B.V. (eski şirket ünvanı ile Ardutch BV) tarafından satın alınmasına ilişkin pay alım satım sözleşmesi imzalanmıştır. İlgili sözleşme kapsamında MENA işleminin kapanışı, başta 17.01.2023 tarihli açıklamada belirtilen Whirlpool Corporation ve Arçelik tarafından imzalanan ve Whirlpool'un Avrupa'daki bağlı ortaklıklarının Arçelik kontrolüne geçmesi amacıyla ortaklık kurulmasına yönelik İştirak Sözleşmesi'nin kapanış koşullarının tamamlanması olmak üzere belirli kapanış koşullarının gerçekleşmesine tabidir. 

MENA bölgesindeki büyüme hedefimize katkı sağlaması beklenmektedir.

 ZOREN (Sınırlı Pozitif): Sermayesinin tamamına iştirak ettiğimiz bağlı ortaklıklarımızdan ZES Solar Enerji Tedarik ve Ticaret AŞ paylarının tamamının, sermayesine %50-1 pay oranında iştirak ettiğimiz, Jersey'de kurulu Electrip Global Limited şirketine toplam 49.400.000 ABD Doları bedel karşılığında satışına, Pay Alım ve Satım Sözleşmesi'nde öngörülen düzeltme koşulları gerçekleştiği takdirde satış bedeli düzeltmelerinin yapılmasına karar verilmiş olup ilgili hisse devir işlemleri bugün itibarıyla tamamlanmıştır. Ayrıca, operasyonel büyüme amacıyla, Electrip Global Limited şirketinin sermaye artırımına 45.850.000 Avro tutarında iştirak edilmesine karar verilmiştir.

 VESTL (Nötr): Smart mobilite vizyonu doğrultusunda, otomotiv elektroniği uygulamaları, elektrikli araç şarj ve batarya çözümleri alanlarında da büyümesini sürdürmekte olan Vestel Elektronik'in, Manisa, Organize Sanayi Bölgesi'ndeki mevcut üretim tesislerinde gerçekleştireceği otomotiv yatırımları için T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı dijital dönüşüm çağrısına yapmış olduğu başvuru kabul edilmiş olup Şirket, Otomotiv Ekran Teknolojileri ve Bağlanabilirlik Ürünleri Projesi çerçevesinde, Haziran ayı itibarıyla Yatırım Teşvik Belgesi almaya hak kazanmıştır. Proje kapsamında araç içi bilgi ve eğlence sistemlerinin ekran donanımları, otomotiv kartları ve mobilite ürünlerinin geliştirilmesi hedeflenmektedir. Projenin süresi 52 aydır. 

 VESBE (Nötr): 22.06.2023 tarihinde, Vestel Beyaz Eşya Sanayi ve Ticaret AŞ payları ile ilgili olarak Borsa İstanbul'da kurumsal yatırımcılara özel emir yöntemiyle 10,30-10,49 TL fiyat aralığından toplam 8.500.000 TL nominal tutarlı satış işlemi ortaklığımızca gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte Vestel Beyaz Eşya Sanayi ve Ticaret AŞ sermayesindeki payımız/oy hakkımız 22.06.2023 tarihi itibarıyla %79,64'e gerilemiştir.

 SAHOL (Nötr): Şirketimiz Yönetim Kurulu'nun 09.11.2021 tarihli kararı ile başlatılan pay geri alım işlemleri kapsamında; Şirketimizce 22.06.2023 tarihinde Borsa İstanbul'da pay başına 41,76 TL – 42,26 TL (ağırlıklı ortalama 41,91 TL) fiyat aralığından toplam 200.000 TL nominal değerli SAHOL payları geri alınmıştır.

Bu işlemlerle birlikte, 22.06.2023 tarihi itibarıyla geri alınan payların toplam nominal değeri 60.052.802 TL olup, bu payların sermayeye oranı %2,9432'ye ulaşmıştır.

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler