img
logo
Hızlı Menü
Arama
ARAŞTIRMA DEPARTMANI

ARAŞTIRMA DEPARTMANI

22 Eylül 2023, Cuma

11 – 15 Eylül tarihleri arasında Borsa İstanbul’da, yabancı yatırımcılar hisse senedi portföylerinde 200,76 milyon dolarlık para çıkışı gerçekleştirdi. 15 Eylül ile sona eren haftada, yurt içindeki yerleşiklerin döviz tevdiat hesapları 1,08 milyar dolarlık bir azalışla tamamlandı. Toplam Döviz tevdiat hesap büyüklüğü 176,8 milyar dolara geriledi. KKM hesaplarında 15 Eylül ile biten haftada 26 milyar TL'lik azalışla toplam tutar 3,31 trilyon TL olarak gerçekleşti.

 

TCMB dün gerçekleştirdiği Eylül ayı toplantısı ardından yayımlanan basın duyurusuna göre, banka bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 25,00’ten yüzde 30,00 düzeyine yükseltilmesine karar verdi.

 

Borsa İstanbul ise dün günü %3,64 seviyesinde yükseliş gerçekleştirerek 8000 psikolojik direnç seviyesinde tamamladı. Endeks genelinde öne çıkan sektörlerin en başında Rusya’nın dizel ve benzin ihracatını yasaklaması ile enerji sektörü günün en çok kazandıran sektörü oldu. Bunun yanı sıra endüstri ve banka hisseleri de en çok değer kazanan sektörler konumunda yer aldı. Dün Borsa İstanbul genelinde ilk 5 kurum bazında 388,5 milyon TL para girişi gerçekleşirken bu girişte ağırlıklı olarak ISCTR, AKBNK ve SISE hisseleri en yüksek payı aldı.

 

Küresel piyasalarda ise yumuşak iniş senaryosunun güçlük kazanması ile ABD tahvillerine satış gelirken ABD endekslerinde de sert satışlar görüldü. Ayrıca bu sabah saatlerinde faiz kararını açıklayan Japonya Merkez Bankası beklentilere paralel olarak faizi -%0,10 düzeyinde sabit tuttu.

 

Borsa İstanbul’da pozitif bir açılış bekliyoruz.

 

Teknik Analiz

 

BİST Teknik Görünüm

Bist100 endeksi, Perşembe günü %3,64 seviyesinde primlenme göstererek 8000 seviyesinde tamamladı. Endekste hacim aylık ortalamasının altında 139,8 milyar TL gerçekleşti. Endekste yukarı yönlü hareketlerin devamı halinde 8125 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 7865 seviyesi öncelikli destek noktası olarak izlenebilir.

 

Dirençler: 8125 / 8235 / 8400
Destekler: 7865 / 7700 / 7400

 

VIOP Teknik Görünüm

VIOP30 endeks kontratı, Perşembe gününün akşam seansını pozitif bir görünümle 8707 puandan tamamladı. Aşağı yönlü hareket halinde 8640 seviyesi destek noktası olarak takip edilebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 8830 seviyesi direnç noktası olarak izlenebilir.

 

Dirençler: 8830 / 8900 / 9000
Destekler: 8640 / 8530 / 8400

 

Şirket Haberleri

 

HATSN: Hat-San Gemi İnşaa Bakım Onarım Deniz Nakliyat Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin (Şirket) sermayesini temsil eden 221.500.000 TL nominal değerli payları Kotasyon Yönergesi'nin 8'inci maddesi çerçevesinde kota alınmıştır. Halka arz edilen 44.300.000 TL nominal değerli Şirket payları 22/09/2023 tarihinden itibaren Yıldız Pazar'da 22,60 TL/pay baz fiyat, "HATSN.E" kodu ve sürekli işlem yöntemiyle işlem görmeye başlayacaktır.

 

DMRGD: DMR Unlu Mamuller Üretim Gıda Toptan Perakende İhracat AŞ. 75.000.000 TL tutarındaki nominal payları 21.09.2023 ve 22.09.2023 tarihlerinde 2 gün süre ile satışa sunulacaktır.

 

TKFEN:  Yenilenebilir enerji çözümleri konusunda faaliyet göstermek üzere "Tekfen Yenilenebilir Enerji Çözümleri A.Ş." unvanı ile 10 milyon TL tutarındaki sermayesinin tamamı Şirketimiz tarafından taahhüt edilecek bir şirket kurulmasına, Şirketimiz ve iştiraklerimiz bünyesindeki gelir getiren ve gelir getirme potansiyeli taşıyan taşınmazların yeni kurulacak olan "Tekfen Varlık ve Taşınmaz Yönetimi A.Ş." şirketine devri için gerekli işlemlerin başlatılmasına ve Grup şirketlerimizden Tekfen İmalat ve Mühendislik A.Ş.'nin Derince'deki arsasının ve üzerinde yer alan fabrika binasının, kısmi bölünme yöntemiyle yeni kurulacak olan ve sermayesi Tekfen İnşaat ve Tesisat AŞ tarafından taahhüt edilecek "Tekfen Derince A.Ş."ye aktarılmasına yönetim kurulunca karar verilmiştir.

 

ATSHY: Bağlı ortaklığımız Balkaney Gıda Turizm Tekstil Ticaret A.Ş. tarafından yapılan açıklama: Denizli ili Pamukkale ilçesinde bulunan 160 üye ile yıllık 4000 ton kekik üretimine sahip SS Kurtluca Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile bölgede 2000 ton kapasiteli PA (Pirolizidin Alkoloid) içermeyen organik kekik yağının çıkarılması için kekik yağı sıkım fabrikası kurulum protokolü imzalayıp yer teslimini almış bulunmaktayız. Proje süresi 20 yıl olup ortalama 2000 ton kekikten 44 ton kekik yağı ile yağı alınan kekikten baharat üretimi ve aromatik kekik suyu gibi ek gelirlerle yıllık 80 milyon TL ciro hedeflemekteyiz. Bu bağlamda ham madde, işletme gideri ve finansal maliyetler 55 milyon TL civarında hesaplanmakta olup projede yıllık 25 milyon TL + EBİTDA  görünmektedir. Finansal fizibiliteyi ayrıntılı şekilde daha sonra yayınlayacağımızı belirterek, proje kapsamında enflasyonist ortamdan arındırılmış şekilde hesapladığımızda 20 yılda 500 milyon TL brüt kâr beklemekteyiz.

 

SISE: 13.09.2021 tarihli açıklamamız ile kamuoyuna duyurulmuş olan, Kırklareli Lüleburgaz'daki 200 Bin ton/yıl üretim kapasiteli otomotiv camı üretimine yönelik hat yatırımımız tamamlanarak, 21.09.2023 tarihinde devreye alınmıştır. Türkiye için bir float hattı büyüklüğüne ulaşmış otomotiv camı ihtiyacının artarak devam etmesi ve küresel çapta artan rekabet sonucunda, otomotiv ham cam talebinin karşılanması ve operasyonel verimlilik artışı hedeflerine yönelik olarak yaklaşık 4 Milyar TL yatırım harcaması ile Lüleburgaz'da devreye alınan otocam üretimine yönelik hattımız, özel tasarımı ve yüksek kapasitesi ile Şişecam'ın vizyonunun ve teknolojik yetkinliklerinin simgesi niteliğindedir.

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler