img
logo
Hızlı Menü
Arama

9 Haziran 2023, Cuma


Seçim sonrasında Hazine ve Maliye Bakanlığına Mehmet Şimşek'in atanması sonrasında dün akşam Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ve Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu'nun yönetiminde önemli değişikliklere gidildi. TCMB'nin Başkanı Hafize Gaye Erkan olurken BDDK Başkanı ise eski TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu oldu.

Perşembe günü seçim sonrası ilk menkul kıymet istatistikleri yayımlandı. Döviz fiyatlardaki yükseliş beklentisine ek olarak yüksek faiz oranlarının etkisiyle KKM’ye girişler devam ederken geçen hafta Merkez Bankasının KKM hesaplarında yaptığı prim düzenlemesi ile KKM hesaplarında son 8 haftanın en düşük artışı olan 34,9 milyar TL’lik yeni giriş oldu.

Borsa İstanbul perşembe gününü 0,13% değer kaybederek 5554 seviyeden tamamladı. Endekste bankacılık sektörü pozitif etki sağlarken diğer sektörlerde kâr realizasyonları nedeniyle ağırlıklı olarak endekse negatif etki sağladı.

Borsa İstanbul'da pozitif bir açılış bekliyoruz.

 

Teknik Analiz

 

BİST Teknik Görünüm

Dün gün içindeki çift yönlü bir seyir izleyen ve kar satışları ile 5458 seviyesine geriledikten sonra 5.554 seviyesinde günü tamamlayan BIST 100 endeksinde işlem hacmi 84.3 milyar TL’ye gerilese de aylık ortalaması üzerindeki seyrini korudu. Dün VİOP 30 kontratı akşam seansında -0.3% gerilerken dolar TL Asya seansında 23,56 ile yeni zirve gördü. Hem döviz fiyatlarında bu sabah yükselişin devamı hem de MB başkanı değişimi sonrası bugün pozitif bir açılış bekliyoruz. Gün içinde piyasa yukarı gitme isteğini sürdürse de kar satışlarına karşı da dikkatli olunmalıdır.

Teknik açıdan yükselen trendin iz süren stop seviyesi 5400 seviyesine yükseldi. Bugün 5400 üzerinde kalındıkça genel yön yukarı olmaya devam edecektir.

 

Dirençler: 5608 / 5704 / 5960
Destekler: 5400 / 5314 / 5215

 

VIOP Teknik Görünüm

Dün akşam seansını 0.3% düşüşle tamamlayan VİOP30 kontratında bugün pozitif açılış sonrası gün içinde dalgalı bir seyir bekliyoruz.

Teknik açıdan yükselen trendin iz süren stop seviyesi 6380 seviyesine ulaştı. Gün içinde 6380 üzerinde kalındıkça genel trend yukarı yönlü gelişmeye devam edecektir. Trend yönünde hareketlerde 6603-6700 dirençleri hedeflenebilir.

 

Dirençler: 6603 / 6700 / 7000
Destekler: 6380 / 6275 / 6150

 

Şirket Haberleri

 

MGROS (Sınırlı Pozitif): 12.03.2023 tarihli ve 32130 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren "7440 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"un 3'üncü maddesinin 4 numaralı fıkrası ile 9/3-a-2 ve 9/15'inci maddeleri kapsamında, Şirketimiz tarafından evvelce duyurulan Rekabet Kurulu kararınca hükmedilen idari para cezası için yapılandırma imkanından faydalanılmasına karar verilmiştir. Bu kapsamda, ilgili Rekabet Kurulu kararının iptali istemiyle açılan davadan feragat edilecektir. Bu kararla, Şirketimize ek bir ödeme yükümlülüğü doğmayacak olup, daha önce ödenen 388.254.572,06-TL üzerinden hesaplama yapılarak 194.127.286,03 TL tutarın Şirketimize iadesi için ilgili Vergi Dairesi Başkanlığı'na başvuru yapılacaktır.
 

ALFAS (Nötr): Şirketimizin üretim faaliyetlerinin ve üretim kapasitesinin düzenli olarak arttırılması amacı ile, (a) Avrupa Birliği pazarını hedefleyen, (b) Romanya'da yerleşik ve (c) güneş paneli üretimi sektöründe, ilk etapta 300 MWp/yıl üretim kapasitesiyle olmak üzere, faaliyet gösterecek olan bir tüzel kişilik kurulmasına ve Romanya'da yerleşik bu tüzel kişiliğe şirketimiz tarafından %50 oranında iştirak edilmesine karar verilmiştir.

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler