img
logo
Hızlı Menü
Arama

1 Haziran 2022, Çarşamba


Türkiye 2022 1. Çeyrekte yıllık %7,3 büyüme gerçekleştirirken bir önceki çeyreğe göre %1,2 seviyesinde büyüme gerçekleştirdi. Dünya ülkelerinin GSYİH yıllık büyüme rakamlarına kıyasladığımızda İngiltere’den sonra en çok büyüme gösteren ekonomi oldu. Ayrıca Salı günü dış ticaret verileri de açıklandı. Nisan ayında ithalat %24,6 seviyesinde artış gösterirken ithalat %35 seviyesinde yükseliş kaydetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan yabancı basın için kaleme aldığı bir yazıda Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya kabulü Türkiye’nin güvenliği açısından riskler barındırdığından bahsetti.

Borsa İstanbul Salı gününde küresel piyasalara göre pozitif ayrışarak %0,79 seviyesinde günü tamamladı. Gün içerisinde en yüksek seviye olan 2552 seviyesine yükselen endeks tarihi rekor seviyeye 10 puan kalacak şekilde yakınlaşma gösterdi. Viop akşam seansında ise 4 puan artış gerçekleşerek 2974 seviyesinde tamamladı.

ABD Başkanı Biden ve FED Başkanı Powell enflasyon görüşmesini gerçekleştirdi. Toplantı sonrasında ABD Ulusal Ekonomi Konseyi Direktörü Deese, Biden’ın enflasyonla mücadele için FED’in ihracat duyduğu alanın sağlayacağını vurguladığını söyledi. ABD piyasalarında Memorial Day sonrasında hafif negatif bir görünüm ile Salı gününü tamamladı. Dow Jones %0,67 seviyesinde düşüş gerçekleşirken S&P500 %0,63 ve Nasdaq %0,41 seviyesinde negatif bir kapanış gerçekleşti. Vadeli kontratlarda ise +%0,20 - -%0,20 arasında negatif bir seyir izlemektedir.

Euro bölgesi ise tüm zamanların enflasyon rekorunu kırarak %8,1 seviyesine yükseliş gerçekleşti. Alt detayları incelediğimiz takdirde tüketici fiyatlarında yaşanan bu artış %39,2 seviyesine yükselen enerji maliyetlerinden ve gıda, alkol ve tütün fiyatlarındaki %7,5 seviyesindeki yükselişten kaynakladığı belirlendi. ECB Başkanı Lagarde bugün gerçekleştireceği konuşma özellikle enflasyon sonrası sıkılaşma adımları ile ilgili açıklamaları takip edilebilir. Dax endeksi Salı gününü %1,29 seviyesinde aşağı yönlü hareketle tamamladı. Avrupa vadeli kontratı DAX ise %0,37 seviyesinde pozitif bir görünüm sergilemektedir.
 

BİST Teknik Görünüm


Bist100 endeksi tarihi zirvesine yakın fiyatlanırken günü 2547 seviyesinden kapattı. Pozitif havanın devamlılığında tarihi zirve olan 2562 test edilebilir. Geri çekilmelerde ise 2537 ve 2497 seviyeleri destek bölgeleri olarak izlenebilir.

Dirençler: 2562 / 2590 / 3020
Destekler: 2537 / 2497 / 2425

 

VİOP Teknik Görünüm


Viop endeks kontratı 2927 seviyesinin üzerinde tutunması sonrasında yükseliş trendine devam ediyor. Yukarı yönlü hareketlerde 2989 seviyesi ilk direnç bölgesi olarak takip edilirken, geri çekilmelerde 2927 ve 2828 seviyeleri destek bölgeleri olarak takip edilebilir.
Dirençler: 2989 / 3050 / 3010
Destekler: 2927 / 2828 / 2715

 

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler