img
logo
Hızlı Menü
Arama

21 Haziran 2023, Çarşamba


Dün Eurostat ve OECD tarafından açıklanan verilere göre Türkiye’de alım gücü ortalaması 36 euro olarak gerçekleşti. Bu oranın 100’ün üzerinde olması halinde ülke pahalı altında ise ucuz olarak ifade edilmektedir. Yapılan çalışmaya göre 100 euro karşılığı satın alınan mal ve hizmetin Türkiye’de karşılığı 36 euro olduğu belirlendi. Dün açıklanan ve yılın ikinci döneminde uygulanacak asgari ücret 11.402,32kr olarak gerçekleşti. TCMB tarafından baz alının euro kuruna göre asgari ücret 441,09 euro oldu.

Borsa İstanbul’da salı günü endeks %0,34 geri çekilme göstererek günü 5252 seviyesinden tamamladı. Dolar bazlı destek noktası olan 220 seviyesinden güç bularak gün içerisinde satışları bir miktar toparladı. Bu kayıpların büyük bir oranı bankacılık endeksindeki pozitif ayrışmadan telafi edildi.

 ABD endeksleri ise haftanın ilk işlem gününü bugün gerçekleşecek Powell konuşması öncesinde risk iştahında yaşanan düşüş nedeniyle kayıplarla tamamladı. Bugün 17:00’de gerçekleşecek Fed Başkanı Powell’ın konuşması piyasalarda takip edilecek önemli bir gelişme olacak.

 Borsa İstanbul sınırlı pozitif bir açılış bekliyoruz.

 

Teknik Analiz

 

BİST Teknik Görünüm

Dün günü 3.74% düşüşle 5.251 seviyesinde tamamlayan endekste işlem hacmi ise 60 milyar TL ile aylık ortalaması altındaki seyrine devam etti. Endekste işlem hacmi 12 Haziran 5730 zirvesinden beri düşüş eğilimi izliyor. VİOP 30 kontratı dün akşam seansını 0.39% yükselişle tamamladı. Bugün sınırlı pozitif bir açılış bekliyoruz.

Kritik 5200 seviyesinden destek alan endekste bugün 5315-5370 seviyelerine kademeli tepki alımı sürebilir. İz süren stop seviyesi bugün 5370 üzerinde saatlik kapanış yapılırsa yukarı hareketin güçlenmesini bekleriz. Aşağı yönlü hareketlerde ise 5200 kritik destek seviyesi olmaya devam edecektir.

 

Dirençler: 5370 / 5560 / 5608
Destekler: 5200 / 5146 / 5000

 

VIOP Teknik Görünüm

Dün akşam seansını 0.39% yükselişle 5884 seviyesinde tamamlayan VİOP30 kontratında bugün sınırlı pozitif bir açılış sonrası dalgalı fiyatlamalar bekliyoruz.

Kısa vadede trend takibi açısından iz süren stop seviyesi bugün 6030 seviyesinde bulunuyor. Gün içi yukarı hareketlerde piyasa 6000-6030 seviyelerini test etmek isteyebilir. Ancak yukarı hareketin güçlenmesi için 6030 üzerinde saatlik kapanış gerekmektedir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 5830-5800 desteklerini izlemeye devam ediyoruz.

 

Dirençler: 6030 / 6100 / 6150
Destekler: 5800 / 5750 / 5630

 

Şirket Haberleri

 

SAHOL (Nötr): Yönetim Kurulumuzun 24 Mayıs 2023 tarihli toplantısında alınan kararlar doğrultusunda, bağlı ortaklığımız Exsa Export Sanayi Mamulleri Satış ve Araştırma A.Ş. (Exsa)'nin tüm aktif ve pasifleri ile birlikte bir kül halinde Şirketimiz tarafından devralınması suretiyle Şirketimiz bünyesinde birleşilmesi işlemine ilişkin olarak hazırlanan 20 Haziran 2023 tarihli Birleşme Sözleşmesi ve Birleşme Raporu'nun onaylanmasına karar verilmiştir. Bu kapsamda, birleşme işlemine gerekli izin ve onayların alınmasını teminen 21 Haziran 2023 tarihinde (bugün) Sermaye Piyasası Kurulu'na başvuruda bulunulacaktır. 

MAVI(Nötr): Kredi derecelendirme kuruluşu JCR Eurasia Rating, Şirketimizi çok yüksek düzeyde yatırım yapılabilir kategoride değerlendirerek Uzun Vadeli Ulusal Kurum Kredi Rating Notunu "AA+ (tr)", Kısa Vadeli Ulusal Kurum Kredi Rating Notunu "J1+ (tr)", görünümlerini ise "Stabil Görünüm" olarak teyit etmiştir. JCR Eurasia Rating, Şirketimizin Uzun Vadeli Uluslararası Yabancı ve Yerel Para Kurum Kredi Rating Notunu Türkiye Cumhuriyeti ülke notu ve görünümü ile paralel olacak şekilde "BB/Negatif Görünüm" olarak belirlemiştir. 

ALFAS (Pozitif): Şirketimiz ile Ankara'da yerleşik "Alka Solar Enerji Mühendislik Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi" arasında 20.06.2023 – 20.06.2024 tarihleri arasını kapsayan "Solinved" markalı güneş panellerinin OEM üretimine ilişkin anlaşmaya varılmıştır. Bu anlaşmanın Şirketimize 1 yıllık periyotta tahmini olarak 1.750.000.000 TL (Bir Milyar Yedi Yüz Elli Milyon Türk Lirası) ciro katkısı sağlaması beklenmekte olup, müşterimiz tarafından satın alınması planlanan toplam güneş paneli 200 MWp güce sahip olacaktır.

TUKAS (Nötr): Niğde Bor Karma ve Deri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi‘nde bulunan fabrikamızda, yatırımın ilk etabı olan domates salçası işletmesi 2022 yılı Temmuz ayında üretime başlamıştı. Sebze konservesi işletmesinde ise üretim hattı çalışmaları tamamlanmış olup; bugün itibarıyla mısır konservesi üretimine başlanmıştır.

ASUZU (Sınırlı Pozitif): Şirketimiz, Gürcistan distribütörümüz GT Group LTD'den 154 adet otobüs siparişi almıştır. Söz konusu araçlar 15 Şubat 2024 tarihine kadar teslim edilecektir.

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler