img
logo
Hızlı Menü
Arama

30 Eylül 2022, Cuma


Küresel piyasalarda merkez bankalarının sıkılaşma adımları sürmeye devam ederken bu durum ülke ekonomilerinde büyümeyi tehdit etmektedir. Bu hafta içerisinde öncelikle OECD ve S&P, Türkiye’nin büyüme rakamlarını yukarı yönlü revize etti. 

Perşembe günü açıklanan yurt dışı yerleşik yatırımcılar hisse portföyünden 204,2 milyon dolarlık çıkış yaptı. Dün ise, pay piyasasında THYAO, ASELS ve HEKTS şirketleri açığa satış hacmi en yüksek olarak yer alırken işlem adeti bazında TSKB, EKGYO ve YKBNK hisseleri yer aldı. Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasında ise açık pozisyonu en çok artan şirketler ODAS, ISFIN ve EKGYO hisseleri yer aldı.

ABD borsalarında ise işsizlik maaşı başvuruları son beş ayın en düşük seviyesine gerileme gösterdi. Özellikle merkez bankalarının uygulamakta olduğu sıkılaşma adımlarıyla artan belirsizlik döneminde işgücünde güçlü bir talep olduğunu göstermektedir.

Bugün ise yurtdışında Euro bölgesi enflasyon rakamları önemle takip edilebilir. Ayrıca ABD’de kişisel tüketim harcamaları ve kişisel gider verileri takip edilecek.
Borsa İstanbul’da bugün hafif satıcılı bir açılış bekliyoruz.

Şirket Haberleri


BLCYT: Şirket Yönetim kurulu, Apre kumaş boyama ve İplik büküm tesisindeki sipariş artışlarına paralel olarak kapasite artırım kararı vermiş ve bu vesile ile; Apre kumaş boyama tesisi için 2 adet Germe Makinesi ve 1 Adet Halat açma makinesi alım sözleşmesi imzalanmıştır. Sözleşme bedeli; 927.000,00 Euro olup kapasitede yüzde 10 artış sağlayacaktır. İplik Tesisimize 20 adet büküm, 5 adet katlama makinesi ve diğer yardımcı makineleri için sözleşme imzalanmış olup sözleşme bedeli 884.000,00 dolar olup kapasitede yüzde 15 artış sağlayacaktır. Her iki tesisimize yapılacak yatırım 31 Aralık 2022 tarihine kadar tamamlanması planlanmakta olup 2023 yılı itibariyle şirket cirosuna yüzde 15 net karlılığa ise %8 artı yönde etkisi olması öngörülmektedir. Her iki tesise yapılacak olan yatırımın finansmanı şirketin öz kaynağından karşılanacaktır.

SMRTG: Şirket tarafından Kuzey Doğu Anadolu bölgesinde yerleşik bir Kamu Kurumuna ait Güneş Enerjisi Santralinin tam teşekküllü malzemesi ve montajı işi ihalesine katılım sağlanmıştır. İhale Komisyon Kararı'na göre ihaleye ekonomik açıdan en uygun fiyat teklifini 32.280.000,00 TL bedel ile şirkete vermiştir. İhaleyi düzenleyen kurum tarafından 29.09.2022 tarihi itibariyle söz konusu işe ait sözleşmeye davet yazısı şirkete ulaşmıştır.

GESAN: Şirket, MEDCEM MADENCİLİK VE YAPI MALZEMELERİ SAN. VE TİC. A.Ş ile devam ettiğimiz GES Projesine ek olarak aşağıda detayları verilen 2 etap proje için toplam 25.788.000,00 dolar tutarında anlaşmaya varmıştır.


BİST Teknik Görünüm


Bist100 endeksi, dün gerçekleşen pozitif açılışın ardından küresel piyasalardaki negatif seyir Borsa İstanbul’da da satışa neden oldu. Endekste aşağı yönlü hareketlerin devam etmesi halinde 3126 seviyesi destek  noktası olarak devam edebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 3200 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir.

Dirençler: 3200 / 3295 / 3320
Destekler: 3126 / 3110 / 3000


VİOP Teknik Görünüm


Viop 30 endeks kontratı, dün günü 3552 seviyesinde tamamladı. Yukarı yönlü hareketlerde 3645 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 3520 seviyesi destek noktası olarak takip edilebilir.

Dirençler: 3690 / 3750 / 3865
Destekler: 3520 / 3480 / 3400


 

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler