img
logo
Hızlı Menü
Arama
ARAŞTIRMA DEPARTMANI

ARAŞTIRMA DEPARTMANI

30 Ekim 2023, Pazartesi

Cuma günü seans içerisinde Borsa İstanbul volatiliteli bir seyir gösterdikten sonra kapanışta gelen tepki alımları ile endeks günü yüzde 0,58 yükselişle 7706 seviyesinden tamamladı. VIOP gündüz seansı ise günü 8014 seviyesinde tamamlarken akşam seansında kritik bir geri çekilme ile 7777 seviyesine düşüş gösterdi. Ardından gelen tepki alımları ile VIOP endeks kontratı 7849 seviyesinden haftayı tamamladı. Yaşanan bu sert geri çekilmede jeopolitik gelişmelerin önemli bir etkisi olduğu tahmin edilmekle beraber hafta sonu yine jeopolitik tarafta negatif gelişmeler artarak devam edebileceği düşüncesi yaşanan bu geri çekilmede en önemli etkenler olarak yer aldığı düşünülmektedir.

 

Borsa İstanbul’da ise normal işlem seansında 7500 bölgesine kadar gün içerisinde geri çekilme gösterse de gelen tepki alımları endeksin haftayı 7706 seviyesinden tamamlamasına neden oldu. Yaşanan bu yükselişte iletişim, ulaştırma ve bankacılık sektörlerinde endeks üzerinde değer kazanımı izlenirken sigorta, metal ana sanayi ve madencilik sektörleri günün en çok değer kaybeden sektörleri konumunda yer aldı. Ayrıca Borsa İstanbul’da ilk 5 kurum bazında en çok para girişi yaşanan şirketler ASTOR, TUPRS ve PETKM olurken en çok para çıkışı KCHOL, BRSAN ve THYAO’da gerçekleşti. Endekste yaşanan ilk 5 kurum bazında para girişinin pozitif bölgede olmasına rağmen endekste en çok satış gerçekleştiren kurum ağırlıklı olarak BRSAN, ASELS ve KOZAA hisselerinde para çıkışına neden oldu.

 

Yurt içerisinde bu hafta yılın son enflasyon raporu takip edilecek. Bu enflasyon raporunda özellikle gelecek dönemdeki enflasyon beklentisindeki değişiklikler piyasanın yakından takip edeceği gelişmeler arasında yer almaktadır. Bunun beraberinde küresel piyasalarda ise 1 Kasım’da açıklanacak olan Fed faiz kararı haftanın en önemli verisi olurken karar sonrası Fed başkanı Powell’ın yapacağı açıklamalar yakından takip edilecek.

 

Borsa İstanbul’da volatiliteli bir açılış bekliyoruz.

 

Teknik Analiz

 

BİST Teknik Görünüm

Bist100 endeksi, cuma gününü %0,58 yükseliş göstererek 7706 seviyesinde tamamladı. Endekste hacim aylık ortalamasının altında 104,1 milyar TL gerçekleşti. Yukarı yönlü hareketlerde 7820 seviyesi öncelikli direnç noktası olarak izlenebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 7630 seviyesi destek noktası olarak takip edilebilir.

 

Dirençler: 7820 / 8000 / 8080
Destekler: 7630 / 7500 / 7385

 

VIOP Teknik Görünüm

VIOP30 endeks kontratı, cuma gününün akşam seansını negatif bir görünümle 7849 puandan tamamladı. Endekste yukarı yönlü hareketlerde 8000 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 7780 seviyesi destek noktası olarak izlenebilir.

 

Dirençler: 8000 / 8060 / 8200
Destekler: 7780 / 7660 / 7500

 

Şirket Haberleri

 

SPK: 2023/65 sayılı bültende Tureks Turunç Madencilik İç ve Dış Ticaret AŞ.’nin halka arzına onay verilmiştir.

 

SISE: Şirket 2023 yılının 3. çeyreğinde net kârını bir önceki yılın aynı dönemine göre %2,8 oranında azaltarak 13,4 milyar TL’lik kâr açıkladı.

 

ECILC: Şirket 2023 yılının 3. çeyreğinde net kârını bir önceki yılın aynı dönemine göre %87,75 oranında azaltarak 62 milyar TL’lik kâr açıkladı.

 

TDGYO: ABD Hazine Bakanlığından yapılan; şirketimiz TREND GYO A.Ş, Yönetim Kurulu Başkanımız Alaeddin Şengüler, Yönetim Kurulu Üyemiz Gülşah Yiğidoğlu ve hissedarımız Arwa Mangoush hakkında "Hamas'a maddi ve maddi olmayan yardımda bulunma" gerekçesiyle başlatılan yaptırımlarla ilgili açıklamamız aşağıda yer almaktadır. Şirketimiz yabancı sermayeyle kurulmuş bir gayrimenkul yatırım ortaklığıdır. Kar amacı odaklı ve SPK tarafından yasalar çerçevesinde düzenli denetime tabi tutulan bir kurumdur. Bu çerçevede TREND GYO yapısı gereği harcadığı her kuruşun hesabını vermekte, şeffaflık ilkesine göre hareket etmektedir. Şirketimiz herhangi bir örgüte maddi destekte bulunmamaktadır; tabi olduğu yasalar gereği bulunması da mümkün değildir.

 

AHGAZ: Şirketimiz ilgili taraflarından Ahlatcı Döviz ve Kıymetli Madenler Yetkili Müessese A.Ş., Ahlatcı Otomotiv İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile Ahlatcı Kuyumculuk Sanayi ve Ticaret A.Ş.'ye ait sırasıyla 14.498.100 adet, 13.351.900 adet ve 2.150.000 adet payın 27.10.2023 tarihinde özel emir blok satış yöntemiyle yurtdışında yerleşik yabancı kurumsal yatırımcıya satış işlemi gerçekleştirildiği hususu Şirketimize bildirilmiştir

 

ALARK: Bağlı Ortaklığımız Alarko Tarım Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi tarafından; Genseed Tohum Islah ve Üretim Anonim Şirketi'nin toplam sermayesinin %80'ine denk gelen 80.000,00 TL nominal değerli 80.000 adet hissenin belirlenen kapanış şartlarının yerine getirilmesi koşuluyla 3.720.241,05 USD karşılığı Türk Lirası bedelle satın alınmasını öngören hisse devir sözleşmesinin 13.09.2023 tarihinde imzalandığı, hisse devir sözleşmesi uyarınca, hisse devir bedelinin kapanış tarihinde birtakım düzeltmelere tabi tutulacağı ve nihai devir bedelinin kesinleştiğinde duyurulacağı daha önceden kamuoyuna duyurulmuştu. Taraflar arasında gerçekleştirilen müzakereler ve yapılan düzeltmeler neticesinde nihai devir bedelinin 4.277.725,00 USD karşılığı Türk Lirası olarak belirlenmesine, avans olarak ödenmiş olan 1.000.000,00 USD (bir milyon Amerikan Doları) karşılığı Türk Lirası bedelin nihai devir bedelinden mahsup edilmesine karar verilmiştir. Bu doğrultuda, Genseed Tohum Islah ve Üretim Anonim Şirketi'nin toplam sermayesinin %80'ine denk gelen 80.000,00 TL nominal değerli 80.000 adet hisse 27.10.2023 tarihi itibarıyla Bağlı Ortaklığımız Alarko Tarım Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi tarafından devralınmıştır.

 

ISCTR: İlgide kayıtlı özel durum açıklamamız ile paylaşılmış olan, 30.06.2023 tarihli finansal tablolar üzerinden gerçekleştirilmesi öngörülen iştirak modeliyle kolaylaştırılmış usulde kısmi bölünme işlemlerine, kısmi bölünme kapsamında payları devre konu olan yurt dışındaki bağlı ortaklıklarımızın tabi olduğu otoriteler nezdinde yürütülen süreçler için ilave zamana ihtiyaç duyulduğundan, 31.12.2023 tarihli finansal tablolar üzerinden devam edilmesine karar verilmiştir.

 

ECILC: Şirketimiz, Eczacıbaşı-Monrol'ün sermayesinin %7,5'ine karşılık gelen 5.062.500 adet payı 2022 Tadil Protokolü'ndeki esaslara göre hesaplanan toplam 2.445.726,54 Avro karşılığı 72.520.561,08 Türk Lirası satış bedeli ile Bozlu Grubu'na satarak, 27 Ekim 2023 tarihinde paylarını devretmiştir. Satış sonrasında Eczacıbaşı Monrol'ün sermayesinin %57,5'i Şirketimize, %42,5'i ise Bozlu Grubu'na (%25,26'sı Şükrü Bozluolçay, %10,24'u Uğur Bozluolçay ve %7'si Bozlu Holding'e) ait hale gelmiştir.

 

CWENE: Şirketimiz ile MFS Yenilenebilir Enerji Otomasyon Nakliye Elektrik Makina Taahhüt Narenciye Pazarlama Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi arasında 27.10.2023 tarihinde, güneş enerjisi paneli satışı konusunda KDV Hariç 1.080.015,60 USD (BirMilyonSeksenBinOnBeşAmerikanDolarıAltmışCent) (Sözleşme imza tarihi itibariyle bu tutar, TCMB Döviz alış TL/USD kuru ile KDV hariç toplam 30.376.302,76 TL'dir.) tutarlı bir sözleşme imzalanmıştır. Söz konusu sözleşmeye istinaden tarafımıza müşteri tarafından yaklaşık %20 avans ödemesi yapılmıştır. Belirtilen panel satışına ilişkin ürün tesliminin 2024 yılı ilk çeyreğinde tamamlanması planlanmaktadır.

 

POLTK: 27 Ekim 2023 tarihinde, Politeknik Metal Sanayi ve Ticaret A.Ş. ("Şirket") ile MacDermid Performans Solutions Kimyasal Sanayi ve Tic. A.Ş. ("Alıcı") arasında, Alıcı tarafından ithal edilen ürünlerin yerelleştirilmesi ve üretim faaliyetlerini artırma projesi kapsamında yaklaşık 2.200 tonu bulan farklı türdeki yüzey işlem (metal kaplama) kimyasallarının en az 1 yıl süreli sipariş usülü üretilmesi, satışı ve teslimatına ilişkin "Tedarik Sözleşmesi" imzalanmıştır. Sözleşme taraflarca aksi kararlaştırılmadıkça birer yıl süreyle otomatik olarak kendiliğinden uzayacaktır. Ürünler'in tedarikine ve miktarına yönelik herhangi bir satış hedefi, ürünün satış miktarına yönelik sınırlama, alış/satış taahhüdü veya yükümlülüğü bulunmamaktadır.

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler