img
logo
Hızlı Menü
Arama
ARAŞTIRMA DEPARTMANI

ARAŞTIRMA DEPARTMANI

12 Ocak 2024, Cuma

Borsa İstanbul Perşembe gününü yüzde 0,28 yükseliş ile 7896 puandan tamamladı. Endeks genelinde en çok değer kazanan sektörler ticaret, madencilik ve holding olurken en çok değer kaybeden sektörler ise iletişim metal ana sanayi ve ulaştırma oldu. İlk 5 kurum bazında 432,5 milyon TL para çıkışı gerçekleşirken bu çıkışta en yüksek etki THYAO, ISCTR ve YKBNK hisselerinde gerçekleşti. İlk 5 kurum bazında para girişi ile pozitif ayrışan hisseler KCHOL, AKBNK ve BIMAS oldu.

 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, New York'taki "Yatırımcı Günü" etkinliğinde enflasyonu düşürme kararlılıklarını vurgulayarak para politikasında sıkılaşma sürecini en kısa sürede tamamlamayı hedeflediklerini belirtti. Erkan, dezenflasyona ulaşma konusundaki kararlılıklarını vurgulayarak, "Dezenflasyon patikası; sadece bir projeksiyon değildir, başarı ölçümüzdür. Bunu başarmaya kararlıyız." dedi.

 

2-5 Ocak tarihleri arasında Borsa İstanbul’da yabancı yatırımcılar hisse senedi portföylerinde 299,68 milyon dolarlık para çıkışı gerçekleştirdi. Yurt dışı yerleşik yatırımcıların toplam hisse senedi tutarı 29,19 milyar dolar seviyesine geriledi. 5 Ocak ile sona eren işlem haftasında, yurt içindeki yerleşiklerin döviz tevdiat hesaplarında 269,62 milyon dolarlık çıkış gerçekleşti. Toplam döviz tevdiat hesap büyüklüğü ise 175,887 milyar dolara geriledi. Kur Korumalı Mevduat (KKM) hesaplarında 5 Ocak tarihi ile biten haftada 49,8 milyar TL azalış gerçekleşti. KKM hesaplarındaki toplam mevduat ise 2,57 trilyon TL’ye geriledi.

 

Küresel piyasalarda gözler dün açıklanan ABD’nin Aralık ayı enflasyonundaydı. Beklentilerin üzerinde gelen veri ile ABD’de enflasyon aylık bazda yüzde 0,3 artış gösterirken yıllık bazda yüzde 3,4 oranında artış gösterdi. Açıklanan veri ile Fed’in Mart ayına ilişkin faiz indirim beklentilerinde bir değişiklik olmadı.

 

Borsa İstanbul’da sınırlı pozitif bir açılış bekliyoruz.

 

Teknik Analiz

 

BİST Teknik Görünüm

 

Borsa İstanbul 100 endeksi Perşembe gününü yüzde 0,28 yükselişte 7896 seviyesinden tamamladı. Endekste hacim aylık ortalamasının üzerinde 91,7 milyar TL gerçekleşti. Yukarı yönlü hareketlerde 7940 seviyesi öncelikli direnç noktası olarak izlenebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 7850 seviyesi destek noktası olarak takip edilebilir.

 

Dirençler: 7940 / 8000 / 8120
Destekler: 7850 / 7730 / 7660

 

VIOP Teknik Görünüm

 

Endeks kontratı Perşembe günü akşam seansını sınırlı pozitif bir görünümle 9029 seviyesinden tamamlarken uzlaşma fiyatı 9024 oldu. Endeks kontratında yukarı yönlü hareketlerde 9070 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 8900 seviyesi destek noktası olarak izlenebilir.

 

Dirençler: 9070 / 9110 / 9200
Destekler: 8900 / 8860 / 8800

 

Şirket Haberleri

 

TTRAK: Şirketimizin üyesi olduğu Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile Türk Metal Sendikası arasında yürütülmekte olan Toplu İş Sözleşmesi müzakere sürecinde, Türk Metal Sendikası tarafından tüm işyerlerimiz için uygulama tarihi sonradan belirlenmek üzere Grev Kararı alındığı Şirketimize bildirilmiştir.

 

ONCSM: Bağlı ortaklığımız, Santek Sağlık Turizm Tekstil San.ve Tic.A.Ş., Diyarbakır Dicle Üniversitesi Hastanesi tarafından yapılan "36 AYLIK 1 GRUP 2 KISIM HASTA BAŞI KEMOTRAPİ İLAÇ HAZIRLAMA KARŞILIĞI TAM OTOMATİK/ROBOTİK MERKEZİ KEMOTERAPİ İLAÇ HAZIRLAMA HİZMET ALIMI " ihalesine katılmış olup; 29.099.208,10 TL bedelle en uygun teklifi vermiştir.

 

FROTO: Şirketimizin üyesi olduğu Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile Türk Metal Sendikası arasında yürütülmekte olan Toplu İş Sözleşmesi müzakere sürecinde, Türk Metal Sendikası tarafından tüm işyerlerimiz için uygulama tarihi sonradan belirlenmek üzere Grev Kararı alındığı Şirketimize bildirilmiştir.

 

MMCAS: Yönetim Kurulu'nun 11.01.2024 tarihinde aldığı karar doğrultusunda,Şirketimizin %100 hissedarı olduğu ALPEFE İthalat İhracat Ticaret Anonim Şirketi ünvanlı, 1.000.000 TL (Bir Milyon Türk Lirası) sermayeli şirket kurulmasına karar verilmiştir.

 

EUREN: Mevcut Ges yatırımlarımıza ilave olarak daha önce duyurduğumuz , Manisa ilinde yapılması planlanmış olan arazi Ges yatırımı , artan yatırım maliyetlerinin yatırımın geri dönüş sürelerini uzatması nedeniyle yüklenici firmayla  imzalanan sözleşme karşılıklı olarak feshedillmiştir. Halihazırda üretim yapan 14,6 Mw lik Ges santrallerimiz olup 1. çeyreğin sonunda devreye alınması planlanan 4 Mw lık Ges santrali ile kurulu gücümüz 18,6 Mw çıkacak olup elektrik ihtiyacımızın %60-65 ini kendi kaynaklarımızdan karşılanacaktır.

 

VBTYZ: Şirketimiz VBT Yazılım A.Ş., Türkiye'de yerleşik Bir Özel Banka ile  "Network Altyapısı Donanım" temini konusunda anlaşmıştır. Sözleşmenin toplam bedeli 2.045.000,00 Amerikan Dolarıdır.

 

PLTUR: Türkiye'nin en stratejik projelerinden birisi olan İstanbul Finans Merkezi projesinin personel taşıma operasyonları firmamız tarafından yürütülecektir. Belirli fazlarla yürütülecek olan proje uzun vadede günlük ortalama 1500 araçla 30.000 personelin taşınması potansiyelini taşımaktadır. Türkiye Varlık Fonu İstanbul Finans Merkezi Gayrimenkul, İnşaat ve Yönetim Anonim Şirketi ile projenin ilk fazındaki personel taşıma işine ilişkin 3.735.000,00 TL + KDV'lik sözleşme yapılmıştır.

 

ASTOR: Şirketimiz Irak'ta yerleşik bir firma ile 11.01.2024 tarihinde 7.958.900 USD ( 238.863.302,69 TL, TCMB satış kuru alınmıştır)  tutarında "transformatör" satış sözleşmesi imzalamıştır. Yapılan sözleşmenin 2022 yılı hasılata oranı % 3,23'tür.

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler