img
logo
Hızlı Menü
Arama
ARAŞTIRMA DEPARTMANI

ARAŞTIRMA DEPARTMANI

21 Eylül 2023, Perşembe

TCMB, beklenti dahilinde politika faizinde 500 baz puanlık artışa gitti. Hem fiyat istikrarı hem de makro finansal istikrarın temini açısından TCMB; politika faizini %30 seviyesine çıkardı. Karara borsa açısından baktığımızda, reel faizlerde devam eden yükseliş etkisi ile kâr satışları ve yüksek volatiliteli seanslar yaşanıyor. Yatırımcılar böyle dönemlerde; risk-getiri dengesi hâlâ cazip, çarpan bazında iskontolu, değerlemeleri ucuz, kredi faizlerinde yükselişe karşı dayanıklı hisse ve sektörlere odaklanmalı. 

Düşen piyasalar, özellikle uzun vadeli yatırımcı profili açısından yeni fırsatları ortaya çıkarabilir. Borsada bazı şirketler gerçek değerinin oldukça altında fiyatlanabilir ki; bu tarz durumlarda potansiyel getirisi yükselen şirketlere kademeli biçimde, uzun vadeli yatırım yapmak mantıklı bir strateji olarak öne çıkabilir. Yatırımcılar bu tarz piyasa dönemlerinde, değerlemeler açısından ucuz görünen, potansiyel getirisi yüksek, çarpanları iskontolu hisseleri takip edip, geri çekilmelerde uzun vadeli yatırım fırsatları arayabilir. 


Vestel Beyaz ve Ford Otosan

ALB Yatırım Araştırma Departmanı tarafından hazırlanan öngörülere göre; önümüzdeki süreçte endekste yaşanabilecek muhtemel gerilemelerde ve ekonomideki muhtemel yavaşlamada, finansman desteklerinden yararlanabilecek ihracatçı şirketlerin hikâyesi devam edebilir. Bu anlamda Ford Otosan ve Vestel Beyaz Eşya, yüksek ihracat oranları ile dikkat çekiyor. 


Bim, Migros ve Mavi

Talep esnekliği düşük gıda, perakende, ilaç, sağlık gibi sektörler de yılın geri kalanı ve 2024 yılının ilk yarısında öne çıkmaya devam edebilir. Gıda ve alkolsüz içecek enflasyonundaki yüksek seyrin de desteği ile BİM ve Migros gıda perakende tarafında; dayanıklı marjları ve güçlü operasyonel performansı ile Mavi Giyim şirketi de giyim perakende tarafında takip edilebilir. 


Havacılık Şirketleri

Güçlü gelecek 3. çeyrek bilançolarından dolayı havacılık ve ulaştırma sektöründe de geri çekilmeler önemli fırsatları barındırıyor olabilir. Yeni Covid varyantının önemli riskleri de beraberinde getirmesine rağmen; THY, Pegasus ve TAV Havalimanları uzun vadeli yatırımcılar açısından fırsatlar sunabilir. 


Galata Wind ve Enerjisa

Hem küresel hem de yerel bazda iklim değişikliğine karşı oluşan duyarlılıkla beraber yenilenebilir enerji sektörü de uzun vadeli yatırım perspektifi açısından oldukça değerli bir sektör. Yenilenebilir enerji tarafında güçlü bilançosu, devam eden yatırım ve büyümesi ile Galata Wind takip edilebilir. Diğer yandan enflasyona dayanıklı iş modeli sebebiyle enerji dağıtım ve perakende satış tarafında lider olan Enerjisa; çarpan bazında devam eden iskontolu seyri ile uzun vadeli portföylerde yer alabilir. 


Sigorta Şirketleri

MB’nin artan faiz artışlarının yatırım portföyü gelirlerini yukarı çekmesi ve çarpanlarının düşük olmasının etkisi ile sigorta sektörü de önümüzdeki süreçte potansiyel barındırabilir. Bu kapsamda Türkiye Sigorta ve Anadolu Sigorta orta-uzun vadeli yatırım planları açısından takip edilebilir. 


Akçansa ve Akfen GYO

Bu yıl normalleşen enerji maliyetleri ile kâr marjları toparlanan ve yükselen taleple satış büyümeleri artan Akçansa Çimento; artan kira gelirleri ile iskontolu görülen Akfen GYO, orta-uzun vadeli portföylerde seçenek sunabilir.

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler