img
logo
Hızlı Menü
Arama

14 Temmuz 2022, Perşembe


Dün açıklanan haziran ayı ABD enflasyonu beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Ayılık bazda yüzde 1,3 seviyesinde yükselen enflasyon yıllık bazda yüzde 9,1 seviyesine yükselerek son 41 yılın zirvesine ulaştı. 27 Temmuz’da gerçekleşecek FOMC toplantısı öncesinde 75 baz puan artışın yanı sıra 100 baz puanlık artışta fiyatlamalara dahil edildi. Açıklanan enflasyon verisi ve 100 baz puanlık faiz artışı ihtimaliyle dolar endeksi 108,41 seviyesine kadar yükseliş gösterdi. Güçlenen dolar endeksi, EURUSD paritesinin 0.9990 seviyelerine kadar geri çekilmesine neden oldu.

Türkiye’de ise dün tahıl koridoru zirvesi gerçekleşti. Toplantı sonrasında yapılan açıklamalarda Bakan Akar teknik konularda mutabakat sağlandığını dile getirirken BM genel sekreteri bir sonraki adımın bizi resmi anlaşmaya ulaştırmasını umduğunu belirtti. Ayrıca Türkiye’de dün işsizlik rakamları açıklandı. Verilere göre mayıs ayında işsizlik yüzde 0,3 azalarak yüzde 10.90 seviyesinde gerçekleşti.

ABD piyasalarında ise negatif bir görünüm hakimdi. Çarşamba günü Dow Jones yüzde 0,67 değer kaybı yaşarken S&P500 yüzde 0,45 ve Nasdaq yüzde 0,15 seviyesinde gerileme gösterdi. Sabah saatlerinde ise vadeli endekslerde yatay bir görünüm hakim durumdadır.

Borsa İstanbul’da ise dün yüzde 1,07 seviyesinde gerçekleşen kayıp ile endeks 2408 seviyesine kadar gerileme gösterdi. En çok değer kaybeden sektörler metal, sınai ve holding olurken en çok değer kazanan sektör bilişim ve gıda oldu. Endekste yaşanan bu düşüşte negatif etki TUPRS, SISE ve EREGL hisselerinden geldi.
 

BİST Teknik Görünüm


Bist100 endeksi yurtdışındaki negatif havanın etkisiyle günü negatif kapattı. Sanayi şirketlerinin öncülüğünde yaşanan geri çekilmenin devamında 2361 seviyesi destek bölgesi olarak takip edilirken, yukarı yönlü harekette 2470 seviyesi direnç bölgesi olarak takip edilebilir.

Dirençler: 2470 / 2510 / 2586
Destekler: 2361 / 2264 / 2264

 

VİOP Teknik Görünüm


Viop endeks kontratında aşağı yönlü baskı devam ediyor. 2639 bölgesinde tutunma çabası izlenirken bu seviyesinin kırılması durumunda 2603 ve 2560 seviyeleri gündeme gelebilir. Yukarı yönlü tepki alımlarında ise 2700 seviyesi direnç bölgesi olarak takip edilebilir.

Dirençler: 2700 / 2804 / 2945
Destekler: 2639 / 2603 / 2560

 

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler