img
logo
Hızlı Menü
Arama
ARAŞTIRMA DEPARTMANI

ARAŞTIRMA DEPARTMANI

27 Kasım 2023, Pazartesi

Cuma günü Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek gerçekleştirdiği röportajda, gelecek dönemde SWAP limitlerinin yeniden değerlendirileceğini bildirdi. SWAP limitlerinin yeninden değerlendirilmesi ise son dönemde yabancı yatırımcıların ilgi gösterdiği TL varlıklarına ilginin daha da artmasına neden olabilir. Hali hazırda Cuma günü gelen açıklamalar ise bankacılık sektörü başta olmak üzere endekste yukarı yönlü hareketler izlendi. Bu hafta ise gözler TBMM tarafından oylanacak olan torba yasaya çevrildi. 80 madde bulunan torba yasada ağırlıklı olarak ekonomiye ilişkin yasa teklifleri yer almaktadır. Ağırlıklı olarak vergi düzenlemeleri ve yurt dışı kazançların Türkiye’ye getirilmesine ilişkin maddeler yer almaktadır.

Cuma günü açıklanan perakende güven endeksi bir önceki aya göre yüzde 1,9 seviyesinde gerileme göstererek 111,7 seviyesine gerileme gösterdi. Yaşanan bu geri çekilmede geçmiş ve gelecek 3 aylık iş hacmi beklentisindeki düşüşten kaynaklandı. Yaşanan bu düşüşte sıkılaşma adımlarının önemli bir etkisi izlenmektedir. İçerisinde bulunduğumuz dönemde de sıkılaşma adımlarının devam ediyor olması gelecek dönem ilişkin beklentilerin daha da azalmasına neden olabilir. Bu durumda özellikle perakende ticaret sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin satış hasılatında reel olarak baskılanma gözükebilir.

 

Borsa İstanbul geçtiğimiz hafta genelinde yüzde 1,36 değer kazanımı sağlayarak haftayı 7560 seviyesinden tamamladı. Haftanın son işlem gününde de yüzde 0,78 değer kazanımı gerçekleştiren Borsa İstanbul 100 endeksinde en çok değer kazanan sektörler sırasıyla metal ana sanayi, sigorta ve iletişim olurken en çok değer kaybeden sektörler sırasıyla faktoring, madencilik ve bilişim sektöründe gerçekleşti. Borsa İstanbul genelinde ilk 5 kurum bazında 525,6 milyon TL para girişi gerçekleşirken bu girişte en yüksek oran PETKM, ASELS ve BIMAS hisselerinde gerçekleşti. Endekste yaşanan bu para girişine rağmen para çıkışı ile en çok negatif ayrışma gösteren şirketler VAKBN, MGROS ve TOASO hisselerinde gerçekleşti.

 

Küresel piyasalarda ise haftanın ilk verilerinin karşılandığı Asya piyasalarında negatif bir görünüm izlenmektedir. ABD vadeli endekslerde ise haftanın ilk verileri sınırlı satıcılı bir görünüme işaret etmektedir.

 

Borsa İstanbul’da sınırlı pozitif bir açılış bekliyoruz.

 

Teknik Analiz

 

BİST Teknik Görünüm

Borsa İstanbul 100 endeksi cuma gününü yüzde 0,78 yükselişle 7960 seviyesinden tamamladı. Endekste hacim aylık ortalamasının altında 79,3 milyar TL gerçekleşti. Yukarı yönlü hareketlerde 8000 seviyesi öncelikli direnç noktası olarak izlenebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 7900 seviyesi destek noktası olarak takip edilebilir.

 

Dirençler: 8000 / 8060 / 8120
Destekler: 7900 / 7850 / 7740

 

VIOP Teknik Görünüm

Endeks kontratı cuma günü akşam seansını pozitif bir görünümle 8775 seviyesinden tamamlarken uzlaşma fiyatı 8763 oldu. Endeks kontratında yukarı yönlü hareketlerde 8825 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 8640 seviyesi destek noktası olarak izlenebilir.

 

Dirençler: 8825 / 8880 / 9000
Destekler: 8640 / 8560 / 8500

 

Şirket Haberleri

 

CATES: Şirketin halka arz edilecek olan 290.000.000 TL nominal değerli paylar 30.11.2023 ve 01.12.2023 tarihlerinde 2 iş günü süreyle 57,15 TL’den satışa sunulacaktır.

 

BEGYO: Şirketin halka arz edilecek olan 33.050.000 TL nominal değerli paylar 30.11.2023 ve 01.12.2023 tarihlerinde 2 iş günü süreyle 3,00 TL’den satışa sunulacaktır.

 

ALFAS: Şirket 2023 yılsonuna ilişkin olarak 6,5 milyar TL ciro beklentisi olup 1,5 milyar TL kâr beklemektedir.

 

HUNER: 24.11.2023 tarihinde Manisa'da bulunan H29 Biyokütle Elektrik Santrali'mizde hasar meydana gelmiştir. Teknik ekip tarafından  bakım/onarım çalışmalarına başlanmıştır.

 

MEKAG: Şirketimizin %100 şirket payına sahip olduğu bağlı ortaklığımız Meka İthalat İhracat Pazarlama ve Ticaret A.Ş. ile yurt dışındaki yerleşik bir şirket arasında Avrasya pazarında Kırma Eleme Tesisi ve Beton Santrali Satışı konusunda Distribütörlük Sözleşmesi imzalanmıştır. Söz konusu Distribütörlük Sözleşme kapsamında satışa konu olacak ürünlerin üretimi ve tedariki Şirketimiz tarafından karşılanacaktır.

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler