img
logo
Hızlı Menü
Arama

26 Haziran 2023, Pazartesi


Geçtiğimiz hafta TCMB tarafından alınan karar ile politika faizi %15 seviyesine yükseltildi. Karar Metninde özellikle mevcut mikro- ve makro ihtiyati çerçeveyi, piyasa mekanizmalarının işlevselliğini artıracak ve makro finansal istikrarı güçlendirecek şekilde sadeleştirileceğine dair ifadeye yer verilmesi gözleri bankacılık sistemine çevirdi. Bu doğrultuda TCMB’de Cuma günü seans sonrasında aldığı karar da bu paralelde gerçekleşti. Son dönemde yaşanan dolar kurundaki yükseliş nedeniyle bankaların bilançolarındaki TL ağırlığı menkul kıymet tesisi oranı olan %60’ın altına gerileme gösterdi. Bu nedenle alınan karar ile bankaların menkul kıymet tutma oranı %60 seviyesinden %57 seviyesine gerileme gerilemesine karar verildi. Menkul kıymet tesis oranı da %10’dan %5 seviyesine düşürülmesi kararlaştırıldı.

Geçtiğimiz hafta Borsa İstanbul’da alınan kararlar ve dolar kurundaki yükselişin ivmesiyle haftayı %1,92 seviyesinde yükselerek 5582 seviyesinden tamamladı. Haftalık bazda yaşanan bu yükselişte madencilik, holding ve banka sektörlerindeki pozitif ivmelenme etkili oldu.

Küresel piyasalarda ise gözler bu hafta genelinde gerçekleşecek Merkez Bankası başkanlarında olacak. Geçtiğimiz hafta beklentilerin üzerinde gelen faiz kararları ve Fed başkanı Powell’ın şahin söylemleri piyasalarda risk iştahını düşürmüştü.

Borsa İstanbul’da pozitif bir açılış bekliyoruz.

 

Teknik Analiz

 

BİST Teknik Görünüm

Cuma gününü 2.85% yükselişle 5.582 seviyesinde tamamlayan endekste işlem hacmi ise 81.3 milyar TL oldu ve aylık ortalaması üzerinde gerçekleşti. VİOP 30 kontratı Cuma akşam seansını yatay tamamlarken, hafta sonu bankacılık sektörüne yönelik ilk sadeleşme adımının piyasayı olumlu etkilemesini bekliyoruz.

Kısa vadede iz süren stop seviyesinin bugün geçtiği 5420 üzerinde kalındığı sürece yukarı trendin devam etmesini bekliyoruz. 5704-5730 seviyeleri endeksin gün içi hedefleri olacaktır. Gün içinde 5560-5500 seviyeleri kritik ara destekler olacak iken, daha aşağıda 5420 trendin devamlılığı açısından kritik destek olacaktır.

 

Dirençler: 5704 / 5730 / 5860
Destekler: 5500 / 5420 / 5315

 

VIOP Teknik Görünüm

Cuma akşam seansını yatay biçimde 6247 seviyesinde tamamlayan VİOP30 kontratında bugün pozitif bir açılış bekliyoruz.

Endekste trend takibi açısından iz süren stop seviyesi bugün 6070 seviyesinde bulunuyor. 6070 seviyesi üzerindeki kalıcılık yükseliş trendinin devam etmesini sağlayacaktır. Gün içi yukarı hareketlerde 6420-6500 sıralı hedefler olarak izlenmelidir. Gün içi düşüşlerde ise 6130-6070 bölgesinde ya da yakınlarında tekrar tepki alımı gelebilir.


Dirençler: 6420 / 6509 / 6600
Destekler: 6130 / 6070 / 5850

 

Şirket Haberleri

 

KONTR (Sınırlı Pozitif): 4,3 milyar TL’lik sözleşme büyüklüğümüzün %60’tan fazlasının döviz bazında olması ve bilançoda ~1 milyar TL’lik pozitif net döviz pozisyonu kurların yükseldiği dönemde finansalları pozitif etkilemektedir. 2023 yılı satış beklentimiz 4,5 – 5,0 milyar TL aralığında iken FAVÖK beklentimiz ~%25 marj ile 1,0 - 1,25 milyar TL’dir.

 CCOLA (Nötr): Bazı medya organlarında, Coca-Cola İçecek A.Ş.'nin, The Coca-Cola Company ("TCCC") ile Coca-Cola Bangladesh Beverages'ın ("CCBB") satın alımına ilişkin ileri aşamada görüşmelerde bulunduğu ve sürecin birkaç ay içerisinde tamamlanabileceğine ilişkin haberler yer almıştır.

Şirketimiz faaliyet gösterdiği coğrafyalarda organik büyüme fırsatlarını değerlendirirken, aynı zamanda TCCC ile coğrafyalarımızda değer yaratacağına inandığı bölgesel genişleme fırsatlarını sürekli olarak değerlendirmektedir. Bu kapsamda, TCCC ile CCBB'nin potansiyel satın alımına ilişkin olarak ön görüşmelere başlanmış olup bu aşamada henüz bağlayıcı bir karar alınmamıştır. Söz konusu sürece ilişkin bir gelişme olması durumunda Kamu ile paylaşılacaktır. Kredi derecelendirme kuruluşu JCR Eurasia Rating (JCR-ER), Coca-Cola İçecek A.Ş. ("CCI") 'nin uzun vadeli ulusal notunu en yüksek not seviyesi olan "AAA (tr)", kısa vadeli ulusal notunu yine en yüksek not seviyesi olan J1+ (tr)", görünümlerini ise "durağan" olarak teyit etmiştir. CCI'ın uzun vadeli, yabancı ve yerli para cinsinden uluslararası notları "BBB", görünümleri ise "durağan" olarak teyit edilmiştir.

 ARCLK (Nötr): Bağlı ortaklarımız Arçelik Hitachi Home Appliances B.V. tarafından Arçelik A.Ş.'ye 14.114.901 USD tutarında temettü dağıtılmasına karar verilmiştir. Söz konusu temettü 23.06.2023 itibarıyla tahsil edilmiş olup, konsolide finansal tablolarımız üzerinde herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.

 VESTL, VESBE (Nötr): 23.06.2023 tarihinde, Vestel Beyaz Eşya Sanayi ve Ticaret AŞ payları ile ilgili olarak Borsa İstanbul'da kurumsal yatırımcılara özel emir yöntemiyle 10,57-10,70 TL fiyat aralığından toplam 5.000.000 TL nominal tutarlı satış işlemi ortaklığımızca gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte Vestel Beyaz Eşya Sanayi ve Ticaret AŞ sermayesindeki payımız/oy hakkımız 23.06.2023 tarihi itibarıyla %79,33'e gerilemiştir.

 BRISA (Nötr): Planlı rutin bakım duruşu sebebiyle , İzmit fabrikada 26.06.2023 Pazartesi günü Saat 23.59'dan 08.07.2023 Cumartesi günü Saat 23.59'a kadar üretime ara verilmesine karar verilmiştir. Üretime geçici süreyle ara verilmesinin toplam satışlara önemli bir etkisinin olması beklenmemektedir.

 CELHA (Negatif): Şirket Esas Sözleşmesi'nin "Sermaye ve Hisse Senetleri" başlıklı 6'ncı maddesinin vermiş olduğu yetkiye istinaden, 300.000.000 (ÜçYüz milyon) Türk Lirası kayıtlı sermaye tavanı içerisinde 41.500.000 Türk Lirası olan çıkarılmış sermayenin, tamamı nakden karşılanmak suretiyle % 622,89156 oranında bedelli 258.500.000 Türk Lirası artırılarak 300.000.000 Türk Lirası'na çıkarılmasına karar verilmiştir.

 ALARK (Nötr): Bağlı Ortaklığımız Altek Alarko Elektrik Santralları Tesis, İşletme ve Tic. A.Ş., 19.11.2022 tarihinde yayınlanan Elektrik Piyasasında Depolama Faaliyetleri Yönetmeliği kapsamında, Depolamalı Elektrik Üretim Tesisi Projesi için toplamda 470 MW kurulu gücünde kapasiteye sahip olacak şekilde güneş ve rüzgar enerjisine dayalı elektrik üretim tesisleri ve bu tesisler kapsamında 470 MWsaat kapasiteli elektrik depolama tesisi kurmak için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'na önlisans başvurusunda bulunmuştur.

 IZMDC (Nötr): Çelikhane yatırım sürecimiz ile ilgili çelik konstrüksiyon bina temel ve beton işlerinin büyük oranda tamamlanmış olduğu ve makine ekipman montajlarının başladığı bildirilmişti. Devam eden yatırım sürecimize ilişkin gelinen aşamada ekipman temelleri de tamamlanmış olup makine ekipman montajları tedarik ve teslim süreçlerine bağlı olarak devam etmektedir.
Daha önceki özel durum açıklamalarımızda Çelikhane yatırımımızın 2023 yılı 2. çeyrek sonuna kadar tamamlanmasının planlandığı ifade edilmişti ancak piyasa koşulları, tedarik, teslim ve montaj süreçleri,  neticesinde yapılan teknik planlamalar doğrultusunda yatırımın yıl sonunda tamamlanması öngörülmektedir.

 GENIL (Sınırlı Pozitif): Şirketimiz Gen İlaç ve Sağlık Ürünleri San. ve Tic. A.Ş. ("GEN"), büyüme ve inovasyon stratejileri doğrultusunda yeni ürün, yeni üretim-satış-dağıtım ilişkileri/bölgeleri ve bunlarla bağlantılı olarak yeni ortaklık ve işbirliği arayışları sonucunda, dijital sağlık teknolojileri alanında faaliyet gösteren H2O Bilişim Yazılım Elektronik Sağlık Hizmetleri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi ile ("h2o Bilişim") 10.04.2023 tarihinde imzaladığı ve kamuoyuna duyurduğu Paya Dönüştürülebilir Borç Sözleşmesi'nde düzenlenen verilen borcun paya dönüştürülmesi ve bugüne kadar Paya Dönüştürülebilir Borç Sözleşmesi çerçevesinde h2o Bilişim'e verilen borçlara ek olarak şirkete yatırım yapma kararı almıştır. Ortaklığın faaliyetlerini olumlu etkilemesi beklenmektedir.

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler