img
logo
Hızlı Menü
Arama

31 Ağustos 2023, Perşembe


Türkiye’de beyaz eşya satışları TÜRKBESD’in açıkladığı verilere göre güçlü seyrini sürdürürken Temmuz’da bir önceki yılın aynı ayına göre %44 artarak 886 bin adet olarak gerçekleşti. Küresel ekonomilerde sıkılaşma adımlarının sürmesi talebi sınırlamaya devam etti. Bu paralelde yılın ilk 7 ayında önceki yılın aynı dönemine göre ihracatta %11 oranında azalma gösterdi. BDDK tarafından açıklanan verilere göre ise bankacılık sektörünün net kârı bir önceki yılın Ocak – Temmuz dönemine kıyasla %41,2 artış göstererek 293,4 milyar TL olarak gerçekleşti. Temmuz ayında ise bir önceki aya göre %27,6 azalış göstererek 43,2 milyar TL olarak gerçekleşti. Aylık bazda özsermaye kârlılığı ise Şubat 2023’ten sonra en düşük seviyeye gerileme göstererek %28,9 olarak gerçekleşti.

Borsa İstanbul ise Salı günü yeni bir rekor seviyeyi test ettikten sonra gelen tepki satışları ile günü %0,44 düşüşle 7907 seviyesinden tamamladı. Endekste ilk 5 kurum bazında 377 milyon TL’lik para girişi gerçekleşirken bunun çoğu ISCTR ve KCHOL hisselerinde gerçekleşti. Endekste hacim aylık ortalamasının altında 146,6 milyar TL olurken, endekste yaşanan geri çekilmede havacılık, sigorta ve madencilik hisselerindeki satışlar etkili oldu.

Küresel piyasalarda ise gözler yarın açıklanacak Tarım Dışı İstihdam verisinde olacak. Açıklanacak verinin 168 bin kişilik beklentinin çok üzerinde gerçekleşmesi halinde Eylül ayına ilişkin faiz artış ihtimallerinde artış gözlemlenebilir. Böyle bir durumda ise başta değerli madenler olmak üzere endekslerde de satış baskıları gözlemlenebilir.

Borsa İstanbul’da sınırlı pozitif bir açılış bekliyoruz.

 

Teknik Analiz

 

BİST Teknik Görünüm

Bist100 endeksi, haftanın ikinci işlem gününde 8013 seviyesini test ettikten sonra gelen tepki satışları ile günü %0,44’lük düşüşle 7907 seviyesinden tamamladı. Endekste hacim aylık ortalamasının altında 146,6 milyar TL gerçekleşti. Bu süreçte endekste aşağı yönlü hareket halinde 7890 seviyesi destek noktası olarak izlenebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 7935 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir.

 

Dirençler: 7935 / 8000 / 8160
Destekler: 7890 / 7710 / 7570

 

VIOP Teknik Görünüm

VIOP30 endeks kontratı, Salı günü akşam seansını pozitif bir şekilde  8499 puandan tamamladı. Bu süreçte endeks kontratında yukarı yönlü hareketlerde 8540 seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlanması halinde 8620 seviyesi kritik direnç noktası olarak izlenebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 8460 seviyesi destek noktası olarak takip edilebilir.

 

Dirençler: 8540 / 8620 / 8760
Destekler: 8460 / 8270 / 8040

 

Şirket Haberleri

 

EBEBK: 2023/50 sayılı SPK bültenine göre Ebebek Mağazacılık AŞ.’nin paylarının halka arzına onay verdi. Şirketin halka arz edilecek olan 40.000.000 TL nominal değerli payları 29/08/2023 tarihleri ile 01/09/2023 tarihleri arasında 3 iş günü süreyle satışa sunulacaktır.

 

SNICA: Yurtiçi depolama ve dağıtım faaliyetlerimizi güçlendirmek amacıyla kurduğumuz Adana Bölge Müdürlüğü'müz 1 Eylül 2023 tarihinde faaliyete geçecektir. Ülkemizde yaşanan deprem felaketi nedeniyle doğan alt yapı ve üst yapı ihtiyaçlarının yerinde ve hızlı bir şekilde karşılanması açısından Adana ili stratejik konumu gereği tercih edilmiştir. Adana Bölge Müdürlüğümüz ağırlıklı olarak Hatay, İskenderun, Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Kilis, Tarsus ve Mersin bölgelerine hizmet verecektir.

 

PAPIL: T.C. İçişleri Bakanlığı Jandarma Genel Komutanlığı tarafından Türkiye genelinde kullanılmakta olan Otomatik Parmak ve Avuç İzi Teşhis Sistemi'nin 31.12.2023 tarihine kadar geçerli olmak üzere parçalı bakım ve onarımı işi için 2.550.000-TL+KDV tutarlı sözleşme imzalanmıştır. Sözleşme, söz konusu sistemin sürekliliği kapsamında verilecek olan bakım hizmeti ve yedek parça ihtiyaçlarını kapsamaktadır.

 

TATEN: Şirketimizin, daha önce lisansını almış olduğu, mevcut üretim sahasında gerçekleştireceği 33,6 MW RES kapasite artışı yatırımının  finansmanı için  Bayerische Landesbank (Bayern LB) ile yürüttüğü finansman görüşmeleri olumlu sonuçlanmıştır. Bu kapsamda Bayerische Landesbank (Bayern LB) ile 10 yıl vadeli maksimum 20.842.825 Avro tutarında  kredi sözleşmesi imzalanmıştır.

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler