img
logo
Hızlı Menü
Arama
ARAŞTIRMA DEPARTMANI

ARAŞTIRMA DEPARTMANI

6 Aralık 2023, Çarşamba

Borsa İstanbul Kasım ayında reel olarak enflasyonun üzerinde getiri sağladı. Endeks nominal olarak yüzde 5,5’in üzerinde değer kazanımı sağlarken Kasım ayında ekonomi yönetimi tarafından gelen mesajlar yabancı yatırımcı güvenini destekledi. Bu paralelde kasım ayının ilk 3 haftasında 464 milyon dolarlık hisse senedi alımı görüldü. Yaşanan bu hisse senedine ilişkin yabancı ilgisinde takas oranı en çok artan Bist100 hisselerinin arasında ALFAS, PENTA ve TUPRS yer aldı. Sektörel olarak incelediğinde ise sanayi, havacılık ve bankacılık sektörü yabancı yatırımcının en çok ilgi gösterdiği sektörler oldu.

 

Kredi Derecelendirme Kuruluşu S&P dün Türkiye’ye ilişkin değerlendirmede bulundu. Yapılan değerlendirmede Türkiye’nin, ekonomide özellikle Ortodoks para politikasının yeniden uygulamaya konmasının, ekonominin yeniden dengelenmesi, yurt içi tasarrufların artması, tüketimin yavaşlaması ve dolayısıyla ithalatın da azalması açısından fayda sağlamaya başladığı yönünde işaretler olduğunu bildirdi.

 

Borsa İstanbul 100 endeksi Salı gününü yüzde 0,37 seviyesinde değer kaybı yaşayarak 8.057 seviyesinde tamamladı. Bu haftanın ilk işlem gününden itibaren değer kazanımı yüzde 0,39 olurken bu kazançta en çok değer kazanan sektörler ise gıda, banka ve ticaret oldu. En çok değer kaybeden sektörlerde ise spor, menkul kıymet ve inşaat oldu. Borsa İstanbul genelinde ilk 5 kurum bazında 305.2 milyon TL para girişi olurken bu girişte en yüksek pay AKBNK, KCHOL ve TUPRS hisselerinde gerçekleşti. Borsa İstanbul genelinde ağırlıklı olarak para girişi olmasına rağmen KONTR, TOASO ve DAPGM hisselerinde gerçekleşti. Borsa İstanbul genelinde nette en çok alım gerçekleştiren kurum ağırlıklı olarak TUPRS, BTCIM ve YKBNK hisselerinde nette para girişi gerçekleştirdi.

 

Küresel Piyasalarda Kredi Derecelendirme Kuruluşları Çin’e yönelin not görünümünde güncellemeye gitti. Moody’s, Çin’in kredi notunu A1 olarak teyit ederken not görünümünü durağan’dan negatif’e revize etti. Görünümün aşağı yönlü revize edilmesinde ana etkenler Çin’in finansal sıkıntıdaki bazı bölgelere ve yerel hükümetlere mali destek sağlanacağına dair gittikçe artan kanıtların Çin'in mali, ekonomik ve kurumsal gücüne yönelik aşağı yönlü risk oluşturmasından kaynaklandı. S&P ve Fitch ise Çin’in kredi görünümüne ilişkin herhangi bir değişiklik yapmadı.

 

Borsa İstanbul’da sınırlı negatif bir açılış bekliyoruz.

 

Teknik Analiz

 

BİST Teknik Görünüm

Borsa İstanbul 100 endeksi salı gününü yüzde 0,37 düşüşle 8057 seviyesinden tamamladı. Endekste hacim aylık ortalamasının altında 81,2 milyar TL gerçekleşti. Yukarı yönlü hareketlerde 8120 seviyesi öncelikli direnç noktası olarak izlenebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 8020 seviyesi destek noktası olarak takip edilebilir.

 

Dirençler: 8120 / 8250 / 8310
Destekler: 8020 / 7950 / 7910

 

VIOP Teknik Görünüm

Endeks kontratı salı günü akşam seansını negatif bir görünümle 8893 seviyesinden tamamlarken uzlaşma fiyatı 8900 oldu. Endeks kontratında yukarı yönlü hareketlerde 8960 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 8860 seviyesi destek noktası olarak izlenebilir.

 

Dirençler: 8960 / 9000 / 9070
Destekler: 8860 / 8800 / 8760

 

Şirket Haberleri

 

SPK: 01/12/2023 tarihinde 2023/76 sayılı SPK bülteninde Mega Metal Sanayi ve Ticaret AŞ, Kuzey Boru AŞ ve Sur Tatil Evleri Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ’nin halka arzına onay verilmiştir.

 

KBORU: Kuzey Boru A.Ş.'nin (Şirket) halka arz edilecek 24.000.000 TL nominal değerli payları, Borsa Birincil Piyasa'da Sabit Fiyatla Talep Toplama ve Satış Yöntemi ile beher pay için 36,20 TL fiyattan 07-08/12/2023 tarihlerinde Tacirler Yatırım Menkul Değerler A.Ş. aracılığıyla, KBORU.HE (ikincil piyasada işlem kodu KBORU.E olacaktır) işlem sırasında satışa sunulacaktır.

 

SURGY: Şirket paylarının halka arzı kapsamında talepler 7 – 8 Aralık tarihlerinde toplanacak.

 

MEGMT: Şirket paylarının halka arzı kapsamında talepler 7 – 8 Aralık tarihlerinde toplanacak.

 

CATES: Çates Elektrik Üretim A.Ş.'nin (Şirket) sermayesini temsil eden 165.200.000 TL nominal değerli payları Kotasyon Yönergesi'nin 8'inci maddesi çerçevesinde kota alınmıştır. Halka arz edilen 33.050.000 TL nominal değerli Şirket payları 07/12/2023 tarihinden itibaren Yıldız Pazar'da 57,15 TL/pay baz fiyat, "CATES.E" kodu ve sürekli işlem yöntemiyle işlem görmeye başlayacaktır. İlgili sırada maksimum emir değeri 1.000.000 TL olarak belirlenmiştir.

 

SKYMD: Şeker Yatırım Menkul Değerler A.Ş.'nin (Şirket) 52.500.000 TL nominal değerli paylarının halka arzı tamamlanmış olup, Şirketin sermayesini temsil eden 155.000.000 TL nominal değerli payları Kotasyon Yönergesi'nin 8'inci maddesi çerçevesinde kota alınmıştır. Halka arz edilen Şirket payları 06/12/2023 tarihinden itibaren Yıldız Pazar'da 7,00 TL /pay fiyat, "SKYMD.E" kodu ve sürekli işlem yöntemiyle işlem görmeye başlayacaktır. İlgili sırada maksimum emir değeri 1.000.000 TL olarak belirlenmiştir.

 

GEDIK: Şirketimiz tarafından söz konusu geri alım programı kapsamında alınmış olan paylardan 10.000.000 adet GEDIK payı bugün (05.12.2023) 15,95 TL fiyattan Borsa İstanbul'da yabancı kurumsal yatırımcılara satılmıştır. Bu işlemle birlikte Şirketimiz tarafından geri alınan payların Şirket sermayesindeki oranı 05.12.2023 tarihi itibarıyla %0,78'e düşmüştür.

 

DGNMO: Şirketimiz ile Kuzu Toplu Konut İnşaat A.Ş. arasında imzalanan sözleşme ile İstanbul Beyoğlu Okmeydanı'nda yer alan İstanbul Beyoğlu Okmeydanı Kentsel Dönüşüm 1.Etap 2.Kısım Konut ve Ticaret İnşaatları Projesi için mutfak dolapları ve banyo dolapları imalatı ve montaj işleri hususunda hizmet sözleşmesi imzalanmış olup, anılan sözleşme uyarınca Şirketimiz tarafından imal edilecek ürünlerin toplam bedeli KDV dahil 20.650.000 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Anılan sözleşme uyarınca Okmeydanı Kentsel Dönüşüm 1.Etap 2.Kısım Konut ve Ticaret İnşaatları Projesi için Şirketimiz tarafınca imal edilecek ürünlerin tesliminin 12.10.2024 tarihine kadar gerçekleştirilmesi kararlaştırılmıştır.

 

KCAER: Şirketimiz, 2022 yurtdışı satışlarının %19'unu gerçekleştirdiği MENA (Orta Doğu-Kuzey Afrika) bölgesinden son 45 günde 23,05 milyon Amerikan doları tutarında yeni sipariş almıştır. MENA bölgesine olan satışlarımız 2023 yılında da güçlü seyrini sürdürmektedir.

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler