img
logo
Hızlı Menü
Arama

25 Mayıs 2023, Perşembe


Türkiye’de mayıs ayında hizmet sektörüne olan güven son üç aylık iş durumunda yaşanan azalma nedeniyle bir önceki aya göre gerileme gösterdi. Perakende sektöründe ise gelecek üç aylık dönemde satış beklentisindeki sert yükseliş endekste nisan ayına göre %0,4 seviyesinde yükseliş yaşanmasına neden oldu. Ayrıca TCMB tarafından mayıs ayına ilişkin kapasite kullanım oranı açıklandı. Veriler kapasite kullanımının bir önceki aya göre %0,7 oranında artarak 76,3 seviyesinde gerçekleştiğini işaret ediyor. Detaylarını incelediğimizde ise kapasite kullanımında yaşanan bu artışın dayanıklı tüketim malları ile ara mallara yönelik üretim artışından kaynaklandığı görülürken en yüksek kapasite kullanımının yatırım malları grubunda olduğu analiz edilmektedir.

Borsa İstanbul’da ise bu hafta hacim 5 Mayıs sonrası en düşük seviyeye gerileme gösterdi. Piyasanın hacminde yaşanan düşüş ve belirsizlik nedeniyle gelen satış baskılarının yüksekliği endeksin tekrar 200 günlük hareketli ortalamaya gerilemesine neden oldu. Yaşanan bu geri çekilmede holding ve bankacılık sektörlerinin önemli bir etkisi olurken düşüşü sınırlayan sektörler madencilik ve taş-toprak oldu.

Borsa İstanbul’da sınırlı negatif bir açılış bekliyoruz.

 

Şirket Haberleri

 

SAHOL (Nötr): Yönetim Kurulumuzun 24 Mayıs 2023 tarihli toplantısında, Sabancı Topluluğu nezdinde kurumsal yönetim ve şeffaflık çalışmalarına katkı sağlamak ve Topluluğa ait çeşitli varlıkların Şirketimiz bünyesinde doğrudan konsolide edilerek yönetimsel etkinliği ve verimliliği artırmak amacıyla; 

Sermaye Piyasası Mevzuatı ile 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu ve 5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu'nun ilgili hükümleri başta olmak üzere konuya ilişkin sair mevzuat hükümleri tahtında, bağlı ortaklığımız Exsa Export Sanayi Mamulleri Satış ve Araştırma A.Ş. (Exsa)'nin tüm aktif ve pasifleri ile birlikte bir kül halinde Şirketimiz tarafından devralınması suretiyle Şirketimiz bünyesinde birleşilmesine karar verilmiştir.

SMRTG (Pozitif): Şirket sermayesinin %100 oranında bedelsiz olarak artırılması kapsamında ihraç edilecek, 70.000.000 TL nominal değerli 70.000.000 adet (A) grubu ve 236.000.000 TL nominal değerli 236.000.000 adet (B) grubu payların, pay sahiplerine Şirket sermayesindeki mevcut payları oranında bedelsiz olarak ve Sermaye Piyasası Mevzuatı'nın kaydi sisteme ilişkin düzenlemeleri çerçevesinde usulüne uygun şekilde dağıtılmasına karar verilmiştir.

ASELS (Nötr): Şirketimiz ASELSAN Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş., JCR Avrasya Derecelendirme A.Ş. tarafından değerlendirilmiş olup, Şirketimizin yatırım yapılabilir seviyedeki en yüksek notasyon olan Uzun Vadeli Ulusal Kredi Notu "AAA (tr)", Kısa Vadeli Ulusal Kredi Notu "J1+ (tr)" ve görünümleri "Stabil" olarak teyit edilmiştir. Şirketimizin Uzun Vadeli Uluslararası Yabancı ve Yerel Para Cinsinden Kredi Notları ve görünümleri ise Türkiye Cumhuriyeti'nin uluslararası notları ve görünümlerine paralel olarak "BB/Negatif" olarak belirlenmiştir.

 

Teknik Analiz

 

BİST Teknik Görünüm

Dün günü 1% düşüşle 4.424 puandan tamamlayan BIST 100 endeksinde işlem hacmi de 40.1 milyar TL oldu ve aylık ortalaması altındaki seyrini korudu. Dün ABD borsasında MSCI Türkiye ETF’i 1.6% değer kaybı ile yıl içi dip seviyede kapanış yaptı. Akşam seansında VİOP 30 kontratı ise yatay kapanış gerçekleştirdi. Bugün de düşük hacimli yatay negatif fiyatlamaların görülebileceğini düşünüyoruz.

Teknik açıdan iz süren stop seviyesi 4530 altında kısa vadede düşüş trendi geçerliliği korumaktadır. 200 günlük hareketli ortalama 4400 ve 4311 seviyelerini kritik destekler olarak takip etmeye devam ederken, 4530’un aşılması ve üzerinde saatlik kapanışlar gelmesi halinde 4760 seviyesini takip ediyor olacağız.

 

Dirençler: 4530 / 4760 / 4850
Destekler: 4400 / 4311 / 4180

 

VIOP Teknik Görünüm

VİOP 30 kontratı dün akşam seansını yatay bir seyirle 5145 seviyesinde tamamladı.

Teknik açıdan 5210 iz süren stop seviyesi altında kısa vadede düşüş trendi devam etmektedir. Trend yönünde geri çekilmelerde 5100-5050 seviyelerini tepki alımları açısından takip edilmeye devam ediyoruz. 5210 üzerinde saatlik kapanışlar gelmesi durumunda 5440-5560 kısa vadeli hedefler olarak izlenecektir.

 

Dirençler: 5440 / 5560 / 5680
Destekler: 5100 / 5050 / 4940

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler