img
logo
Hızlı Menü
Arama
ARAŞTIRMA DEPARTMANI

ARAŞTIRMA DEPARTMANI

5 Aralık 2023, Salı

Borsa İstanbul’da  haftanın ilk işlem gününde yüksek volatiliteli bir seyir görülse de BİST 100 endeksi günü %0,76 yükselişle 8,087 puandan tamamladı. Endekste yaşanan yükselişte en önemli etki banka, gıda – içecek ve madencilik sektörlerinden geldi. Endekste yaşanan yükselişe rağmen negatif ayrışma gösteren sektörler ise spor, iletişim ve sigorta oldu. Borsa İstanbul genelinde ilk 5 kurum bazında 174.5 milyon TL para girişi gerçekleşti. Yaşanan bu girişte en yüksek pay THYAO, AKBNK ve YKBNK hisselerinde gerçekleşti. Endekste ağırlıklı olarak para girişi olmasına rağmen para çıkışı ile negatif ayrışma gösteren şirketler ile DAPGM, TCELL ve EREGL oldu.

 

Türkiye’de tüketici enflasyonu bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 61,98 artış gösterirken bir önceki aya göre artış yüzde 3,28 oldu. Beklentilerin altında gerçekleşen enflasyon verisinde yıllık bazda en yüksek etki lokanta ve oteller grubunda yaşanırken bunu sağlık ve eğitim takip etti. Aylık bazda ise yaşanan yükselişte konut, alkollü içecekler - tütün ve haberleşme sektörleri yükselişte en önemli etkiyi sağlayan sektörler oldu. Kasım ayı itibariyle yüzde 60,09 seviyesinde bir enflasyon gerçekleşirken Orta Vadeli Plan’a göre 2023 yılsonu enflasyon oranının yüzde 65 olması beklenmektedir.

 

Bu sabah saatlerinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yayımlanan bir çalışmaya göre TL’de yaşanan değer kaybının ihracata katkı vermediği, ihracat artışındaki ana belirleyicinin alıcı ülkelerdeki gelir değişimi olduğunu belirtti.

 

Küresel piyasalarda Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moody’s tarafından yapılan açıklamalar takip edildi. Moody’s 2024 yılına ilişkin bankacılık sektöründe negatif bir görünüm riski olduğunu bildirirken bunun ABD ve Avrupa’daki gayrimenkul pozisyonları ve küresel ekonominin yavaşlama göstermesi ile temerrüde düşen kredilerden kaynaklandığını bildirdi.

 

Borsa İstanbul’da sınırlı pozitif bir açılış bekliyoruz.

 

Teknik Analiz

 

BİST Teknik Görünüm

Borsa İstanbul 100 endeksi pazartesi gününü yüzde 0,87 yükselişle 8087 seviyesinden tamamladı. Endekste hacim aylık ortalamasının üzerinde 88,1 milyar TL gerçekleşti. Yukarı yönlü hareketlerde 8130 seviyesi öncelikli direnç noktası olarak izlenebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 8030 seviyesi destek noktası olarak takip edilebilir.

 

Dirençler: 8130 / 8250 / 8310
Destekler: 8030 / 8000 / 7935

 

VIOP Teknik Görünüm

Endeks kontratı pazartesi günü akşam seansını sınırlı negatif bir görünümle 8976 seviyesinden tamamlarken uzlaşma fiyatı 8978 oldu. Endeks kontratında yukarı yönlü hareketlerde 8940 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 8800 seviyesi destek noktası olarak izlenebilir.

 

Dirençler: 9020 / 9070 / 9200
Destekler: 8910 / 8820 / 8780

 

Şirket Haberleri

 

SKYMD: Şeker Yatırım Menkul Değerler A.Ş.'nin (Şirket) 52.500.000 TL nominal değerli paylarının halka arzı tamamlanmış olup, Şirketin sermayesini temsil eden 155.000.000 TL nominal değerli payları Kotasyon Yönergesi'nin 8'inci maddesi çerçevesinde kota alınmıştır. Halka arz edilen Şirket payları 06/12/2023 tarihinden itibaren Yıldız Pazar'da 7,00 TL /pay fiyat, "SKYMD.E" kodu ve sürekli işlem yöntemiyle işlem görmeye başlayacaktır. İlgili sırada maksimum emir değeri 1.000.000 TL olarak belirlenmiştir.

 

CATES: Çates Elektrik Üretim A.Ş.'nin (Şirket) sermayesini temsil eden 165.200.000 TL nominal değerli payları Kotasyon Yönergesi'nin 8'inci maddesi çerçevesinde kota alınmıştır. Halka arz edilen 33.050.000 TL nominal değerli Şirket payları 07/12/2023 tarihinden itibaren Yıldız Pazar'da 57,15 TL/pay baz fiyat, "CATES.E" kodu ve sürekli işlem yöntemiyle işlem görmeye başlayacaktır. İlgili sırada maksimum emir değeri 1.000.000 TL olarak belirlenmiştir.

 

BTCIM:  Batıçim Batı Anadolu Çimento Sanayii A.Ş.  ve iştiraklerinin ("Batı Anadolu Grubu") mali yapılarını güçlendirmek ve ayrıca sürdürülebilir büyüme  hedefi doğrultusunda bazı grup şirketlerinin yatırım planlarını desteklemek amacıyla; Batı Anadolu Grubu'nun elinde bulundurduğu ekonomik varlıkların etkin ve verimli biçimde kullanılması ve bu kapsamda gerekli işlemlerin gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. Gerçekleştirilmesi değerlendirilen işlemler; Batı Anadolu Grubu bünyesinde yer alan bir veya birden fazla iştirakin birincil ve/veya ikincil halka arzı ve hakim pay sahibi konumundaki ortaklardan uygun koşullarda finansman sağlanması da dahil olmak üzere, ilgili adımların atılmasını içermektedir.  Sağlanacak kaynakların öncelikle Batı Anadolu Grubu'nun finansal borçlarının erken geri ödenmesi amacıyla kullanılması ve böylece Batı Anadolu Grubu'na ekonomik varlıkların ilerde olası finansmanlarda kullanılmasının önünün açılması planlanmaktadır.

 

BARMA: Şirketimizin devam eden Konya Ereğli Kağıt Fabrikası yatırım finansmanında kullanılmak üzere , T.C. Merkez Bankası kaynaklı, 2 yılı geri ödemesiz olmak üzere toplam 10 yıl vadeli 1,5 milyar Türk Lirası tutarında Yatırım Taahhütlü Avans Kredisi (YTAK) kapsamında alınan kredinin 173 milyon TL olan dördüncü dilimi kullanılmıştır. Kalan dilimlerin yatırıma paralel olarak kullanılması planlanmaktadır.

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler