img
logo
Hızlı Menü
Arama
ARAŞTIRMA DEPARTMANI

ARAŞTIRMA DEPARTMANI

25 Ekim 2023, Çarşamba

Haftanın ilk işlem gününden itibaren yukarı yönlü hareketler ile geçtiğimiz haftanın satışlarını telafi etmeye çalışan Borsa İstanbul’da değer kazancı bu hafta %6,39’a ulaştı. Endeks rekor seviye olan 8563’ten %15’e yakın geri çekilme göstermişti. Yaşanan bu geri çekilmede özellikle ulaştırma ve gıda sektöründeki hisselerinde endeksin üzerinde kayıplar izlenmişti. Hali hazırda bu endekslerde son iki günlük yükseliş endekse paralel bir ivmelenme gösterirken taş toprak, bankacılık ve kimya sektörleri endeksin üzerinde değer kazancı gösterdi. Endeks etkisi yüksek olan şirketlerin bu dönemde endekse relatif yüksek değer kazancında bulunması endeksteki yükseliş ivmesi desteledi. Fakat, halen devam eden jeopolitik gerilimler Borsa İstanbul’da risk iştahını düşürücü bir potansiyel etken olarak izlenmektedir. Gelecek dönemde bu tarafta yaşanacak gelişmeler Borsa İstanbul’da kısa vadede volatilitenin artmasına neden olabilir.

 

Salı günü genelinde Borsa İstanbul’a ilk 5 kurum bazında 360,4 milyon TL’lik para çıkışı gerçekleşti. Bu çıkışta en önemli pay THYAO, TCELL ve KONTR hisselerindeydi. Borsa İstanbul genelinde yaşanan bu para çıkışına rağmen ayrışma göstererek para girişi gerçekleşen hisseler GARAN, ASELS ve ISCTR oldu. Endekse nette en çok para girişi sağlayan kurum ağırlıklı olarak ASELS, YKBNK ve TUPRS hisselerinde gerçekleştirdi.

 

Borsa İstanbul’da sınırlı pozitif bir açılış bekliyoruz.

 

Teknik Analiz

 

BİST Teknik Görünüm

Bist100 endeksi, salı gününü %3,10 yükseliş göstererek 7990 seviyesinde tamamladı. Endekste hacim aylık ortalamasının altında 127,14 milyar TL gerçekleşti. Yukarı yönlü hareketlerde 8000 seviyesinin aşılması ve üzerinde kalıcılık sağlanması halinde 8125 seviyesi öncelikli direnç noktası olarak izlenebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 7850 seviyesi destek noktası olarak takip edilebilir.

 

Dirençler: 8125 / 8240 / 8400
Destekler: 7850 / 7700 / 7500

 

VIOP Teknik Görünüm

VIOP30 endeks kontratı, salı gününün akşam seansını yatay bir görünümle 8342 puandan tamamladı. Endeks kontratında yukarı yönlü hareket halinde 8370 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 8170 seviyesi destek noktası olarak izlenebilir.

 

Dirençler: 8370 / 8460 / 8600
Destekler: 8170 / 8000 / 7920

 

Şirket Haberleri

 

TABGD: TAB Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin (Şirket) 52.500.000 TL nominal değerli paylarının halka arzı tamamlanmış olup, Şirketin sermayesini temsil eden 261.292.000 TL nominal değerli payları Kotasyon Yönergesi'nin 8'inci maddesi çerçevesinde kota alınmıştır. Halka arz edilen Şirket payları 26/10/2023 tarihinden itibaren Yıldız Pazar'da  130 TL/pay baz fiyat, "TABGD.E" kodu ve sürekli işlem yöntemiyle işlem görmeye başlayacaktır. İlgili sırada maksimum emir değeri 1.000.000 TL olarak belirlenmiştir.

 

VRGYO: Vera Konsept Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.'nin (Şirket) sermayesini temsil eden 205.000.000 TL nominal değerli payları Kotasyon Yönergesi'nin 12. maddesi çerçevesinde kota alınmıştır. Halka arz edilen 55.000.000 TL nominal değerli Şirket payları 27/10/2023 tarihinden itibaren Yıldız Pazar'da 15,78 TL/pay baz fiyat, "VRGYO.E" kodu ve sürekli işlem yöntemiyle işlem görmeye başlayacaktır. İlgili sırada maksimum emir değeri 1.000.000 TL olarak belirlenmiştir.

 

AKCNS: Şirket 2023 yılının 3. çeyreğinde net karını bir önceki yılın aynı dönemine göre %147 oranında artırarak 2,87 milyar TL’lik kar açıkladı.

 

TTRAK: Şirket 2023 yılının 3. çeyreğinde net karını bir önceki yılın aynı dönemine göre %291 oranında artırarak 6,30 milyar TL’lik kar açıkladı.

 

TAVHL: Şirket 2023 yılının 3. çeyreğinde net karını bir önceki yılın aynı dönemine göre %187 oranında artırarak 5,37 milyar TL’lik kar açıkladı.

 

MNDRS: İlgide kayıtlı açıklamamızda Bağlı Ortaklığımız Smyrna Seracılk Ticaret A.Ş. tarafından mevcut seraya ilave yeni bir sera yatırımı yapılmaya karar verildiği duyurulmuştu. Yeni yapılan serada fidelerin dikimi tamamlanmış olup  yeni sezona hazırdır. Bu yatırımla birlikte toplam örtü altı sera alanı 260 bin m2'ye yükselmiştir.

 

DERHL: Şirketimizin daha önce kamuoyu ile paylaşılan bedelli sermaye artırımından elde edilecek fonun kullanımına ilişkin hazırlanan rapora istinaden, bağlı ortaklığımız Emiliano Zapata Giyim Sanayi ve Ticaret A.Ş'nin 40.000.000 TL olan mevcut ödenmiş sermayesini; tamamı nakden olmak üzere, Şirketimiz tarafından gerçekleştirilen bedelli sermaye artışından sağlanan 74.000.000 TL fon tutarı ile artırılarak,114.000.000 TL'ye çıkarılması hususlarının görüşüldüğü olağanüstü genel kurul toplantısı 24.10.2023 tarihinde yapılmıştır.

 

ARCLK: Whirlpool Corporation ve Arçelik'in Avrupa faaliyetleri için Arçelik kontrolü altında yeni bir şirket kurulması ve Whirlpool'a ait Birleşik Arap Emirlikleri ve Fas'ta kurulan ve Orta Doğu ve Kuzey Afrika pazarında faaliyette bulunan iki iştirakin tüm hisselerinin Beko BV (eski unvan Ardutch) tarafından satın alınması işlemine ilişkin 17.01.2023 tarihli özel durum açıklamamızda belirtilen süreç kapsamında, Avrupa Komisyonu tarafından yapılan değerlendirmede; işleme taraf olan şirketlerin aktif olduğu Avrupa Ekonomik Alanı ülkelerinde alternatif tedarikçilerin varlığı dikkate alınarak, söz konusu işlemin rekabet endişesi yaratmayacağı sonucuna varılmış ve İşlem'e koşulsuz izin verilmiştir.

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler