img
logo
Hızlı Menü
Arama

8 Mart 2023, Çarşamba


Borsa İstanbul’da süregelen pozitif ivmelenme ve kısa vadeli kâr realizasyonları etkisini sürdürüyor. Suudi Arabistan’dan gelen 5 milyar dolarlık mevduat, siyasi cephedeki karışıklıkların giderilmesi ve adayların belli olması ile düşen CDS primi Borsa İstanbul’da yükseliş ivmesini destekleyen ana unsurlar arasında yer almaktadır. Varlık Fonunun da Borsa İstanbul’u desteklemesi özelikle bu dönemde yatırımcılardaki risk iştahının artmasına neden oldu.

Dün hafif alıcılı bir açılış yaparak başlandığımız seansta gün içerisinde 5500 seviyesine kadar yükseliş ivmelenmesi görüldü. Direnç noktasından gelen tepki satışları ile endeks dün günü hafif satıcılı tamamladı. Pozitif ivmelenmesinin sürmesi için 5500 seviyesinin aşılması ve üzerinde kalıcılık sağlanması önem arz ederken 5330 seviyesi de bu dönemde önemli bir destek noktası görevi üstlenmektedir.

Küresel piyasalarda ise dün Powell’ın gerçekleştirdiği konuşmada, faizlerin hedeflenenden daha yüksek seviyeye çıkılabileceğini bildirmesi ile küresel endekslerde satıcılı seyir gözlemlendi. Özellikle cuma günü açıklanacak ABD Tarım Dışı İstihdam verisi ile piyasada yaşanabilecek volatiliteye dikkat edilmesi gerekmektedir.

Borsa İstanbul’da yatay bir açılış bekliyoruz.

 

Şirket Haberleri

 

PRKAB: Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) tarafından 17.01.2023 tarihinde EKAP üzerinden elektronik ihalesi yapılmış olan TEİAŞ'ın "HKABY.10 Referanslı, (Akbelen-Mersin Termik) Brş N – Mersin-1 GIS TM 154 kV, 1600mm², 3,40 km + 3,55 km (İki Ayrı Güzergâh) XLPE İzoleli Yeraltı Güç Kablosu Bağlantı Projesi" yapım işi ihalesi kapsamında şirket tarafından verilen teklifin en düşük teklif olduğu daha öncesinde Kamuyu Aydınlatma Platformunda yayınlandı. İhalenin şirket uhdesinde kaldığı öğrenilmiş olup, sözleşme daveti şirkete tebliğ edilmiştir.

 ADEL: Adel Kalemcilik Ticaret ve Sanayi A.Ş.'yi temsilen Ağaç ve Kağıt Sanayii İşverenleri Sendikası ile AĞAÇ-İŞ Türkiye Ağaç ve  Kağıt Sanayii İşçileri Sendikası arasında 31.08.2022 tarihinde sona eren Toplu İş Sözleşmesi'nin yeni dönemine ilişkin  müzakereler 06.03.2023 tarihinde anlaşma ile sonuçlanmıştır.

 GESAN: Şirketimiz, ENERJİSA' ya bağlı TOROSLAR ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş.' den muhtelif sayıda ve özellikte PANO, TRAFO, HAVALI VE GAZLI HÜCRE-KÖŞK siparişi almıştır. Siparişlerin toplam bedeli vergiler hariç 1.605.940,00 dolardır.

 SMRTG: Şirket ile yurt içinde yerleşik bir müşteri arasında güneş paneli satışı işine istinaden KDV hariç toplam 41.989.896 TL karşılığı tutarlı sipariş için ön ödeme alınmıştır.

 THYAO: Ortaklığımızın uzun vadeli stratejik hedefleri doğrultusunda, Yönetim Kurulumuz ana iş kollarımız dışında faaliyet gösteren iştirakimiz Vergi İade Aracılık A.Ş'de Ortaklığımızın sahip olduğu %30,00 oranındaki payların satışına karar vermiştir.

 

Teknik Analiz

 

BİST Teknik Görünüm

Bist100 endeksi, salı günü yüzde 0,19 düşüş göstererek günü 5382 seviyesinden tamamladı. Endekste yukarı yönlü hareket halinde 5500 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 5330 seviyesi destek noktası olarak takip edilebilir.

 

Dirençler: 5500 / 5570 / 5730
Destekler: 5330 / 5210 / 5030

 

VIOP Teknik Görünüm

VIOP30 kontratı, salı günü yüzde 1,34 gerileyerek günü 5979 puandan tamamladı. Endeks kontratında yukarı yönlü hareketlerde 6000 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 5850 seviyesi destek noktası olarak takip edilebilir.

 

Dirençler: 6000 / 6160 / 6275
Destekler: 5850 /  5560 / 5450

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler