img
logo
Hızlı Menü
Arama

28 Mart 2024, Perşembe


28 Mart 2024, Perşembe

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ekonomide yetkin isimlerden oluşan güçlü bir kadro kurulduğunu bildirirken Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e güveninin tam olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yılın ikici yarısından itibaren uyguladığımız ekonomi programının olumlu yansımalarının daha net görüleceğini bildirdi.

Borsa İstanbul hafta ortasında pozitif bir açılışla güne başlasa da gün içi fiyat hareketleri sonrasında 8900 seviyesi altında baskı görerek 8806 seviyesinden yatay kapattı. Yeni günde endekste negatif baskılanmanın devam etmesi durumunda 8790 ve 8700 seviyelerine doğru geri çekilme devam edebilir. Aksi takdirde endeks tekrar 8900 seviyesi üstüne geçerek pozitif ivme kazanması durumunda 9000 ve 9240 seviyelerine doğru ilerleme kaydedebilir.

Günün en çok değer kazanan sektörleri Teknoloji, Madencilik ve İnşaat olurken; en çok değer kaybeden sektörleri Spor, Finansal Kiralama Faktoring ve Orman Kağıt Basım oldu. Borsa İstanbul genelinde ilk 5 kurum bazında 282 milyon TL para çıkışı gerçekleşirken; bu çıkışta en yüksek pay ISCTR, MIATK ve MGROS hisselerinde yaşandı. Borsa İstanbul genelinde yaşanan para çıkışına rağmen para girişi ile pozitif katkı sağlayan şirketler ise THYAO, ASELS ve VAKBN oldu.

Borsa İstanbul’da pozitif bir açılış bekliyoruz.

Teknik Analiz

BİST Teknik Görünüm
Borsa İstanbul 100 endeksi Çarşamba gününü yüzde 0,01 düşüşle 8807 seviyesinden tamamladı. Endekste hacim aylık ortalamasının altında 84,9 milyar TL gerçekleşti. Yukarı yönlü hareketlerde 8900 seviyesinin aşılması halinde 9240 öncelikli direnç noktası olarak izlenebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 8790 seviyesi destek noktası olarak takip edilebilir.

Dirençler : 8900 / 9000 / 9240
Destekler : 8790 / 8700 / 8430

VIOP Teknik Görünüm
Endeks kontratı Çarşamba günü akşam seansını pozitif bir görünümle 9824  seviyesinden tamamlarken uzlaşma fiyatı da 9808 oldu. Endeks kontratında 9950 seviyesi direnç noktası olarak izlenebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 9710 ve 9590 seviyeleri destek noktası olarak izlenebilir.

Dirençler: 9950 / 10230 / 10400
Destekler: 9710 / 9590 / 9500

Şirket Haberleri

SASA: Şirketimizin bugün yapılan Yönetim Kurulu toplantısında; Sermaye Piyasası Kurulunun 7 Mart 2024 tarih ve 2024/14 sayılı bülteninde duyurulan enflasyon muhasebesi düzeltme farkından doğan kaynağın sermayeye ilave edilebilmesine ilişkin ilke kararları kapsamında, mevcut durumda 5.321.653.794,10 TL olan Şirket çıkarılmış sermayesinin, tamamı iç kaynaklardan karşılanmak üzere 37.251.576.558,70 TL artırılmak suretiyle 42.573.230.352,80 TL'ye yükseltilmesine, çıkarılacak yeni payların tamamının pay sahiplerine dağıtım tarihindeki payları oranında bedelsiz olarak verilmesine, bu çerçevede ortaklarımızın elinde bulundurdukları beher paya %700 oranında bedelsiz pay verilmesine ve sermaye artırımı için gerekli izinlerin alınmasına oy birliği ile karar verilmiştir.

PGSUS: Pegasus Havacılık CEO'su Güliz Öztürk Bloomberg'e verdiği röportajda, "Tek tip bir filo oluşturma yolunda ilerliyorduk. Ancak mevcut büyüme ve büyüklükle birlikte kendi iç analizlerimizi ve fizibilitemizi yaptık ve dokuz Boeing uçağını elimizde tutmaya karar verdik" dedi.

PENTA: Penta Teknoloji 2023 yılında Lenovo markası için göstermiş olduğu performans ile "Yılın En Yaygın Satış Yapan Distribütörü", "Yılın En Yüksek İş İstasyonu Cirosu Yapan Distribütörü" ve "Yılın En Yaygın İş Yapan Distribütörü" ödüllerini kazanmıştır.

KCHOL: Koç Holding'in sağlık sektöründe büyüme fırsatlarına yönelik değerlendirmeleri kapsamında, Anatolia Hospital markasıyla Antalya'da özel hastane işletmeciliği sektöründe faaliyet gösteren Kemer Medical Center Özel Sağlık Hizmetleri Turizm ve Ticaret A.Ş.'nin ("KMC") sermayesinin %80'ine denk gelen toplam 66.581.000 TL nominal değerli payın Şirketimiz tarafından satın alınması süreciyle ilgili olarak, 04.01.2024 tarihli özel durum açıklamamızda belirtilen kapanış koşullarının gerçekleşmesini takiben, pay devir işlemleri tamamlanmıştır. Devre Konu Paylar için alım bedeli 82.776.249 Avro olarak belirlenmiş ve tutarın %95'i karşılığında ödeme peşinen yapılmış olup, bakiye tutar KMC'nin bağımsız denetim denetimden geçecek 31.12.2023 finansal tablolarındaki net borç ve işletme sermayesi tutarları üzerinden hesaplanacak düzeltme ile birlikte ödenecektir.

PRKME: CTC Enerji'nin talebi çerçevesinde, rödovans sözleşmesi taraflarca karşılıklı mutabık kalınarak tadil edilmiş olup, rödovans sözleşmesinin süresi ruhsat bitim tarihi olan 14 Aralık 2028 tarihine kadar uzatılmıştır. Ruhsat süresinin uzatılması halinde, tarafların karşılıklı mutabakata varması şartıyla rödovans sözleşmesinin süresi güncel şartlar göz önünde bulundurularak uzatılabilecektir. Sözleşme tadili çerçevesinde ayrıca, boksit sahasından üretilecek beher ton maden başına Şirketimize 2,70 ABD Doları olarak ödenen rödovans bedeli 15 Nisan 2024 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 3,20 ABD Doları olarak belirlenmiş olup, ödenecek rödovans bedeline baz teşkil edecek miktar taahhüt edilen asgari üretim miktarından düşük olamayacaktır. CTC Enerji'nin içinde bulunulan beşinci rödovans yılı için geçerli olan 1.000.000 ton asgari üretim taahhüdü sözleşme süresinin sonuna kadar her rödovans yılı için geçerli olmaya devam edecektir.

 

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler