img
logo
Hızlı Menü
Arama

21 Haziran 2022, Salı


ECB Başkanı Lagarde, dün temmuz ayı toplantısında 25 baz puan arttırma niyetinde olduklarını belirtti. Euro bölgesinde ve ABD’de enflasyonun rekor seviyelere ulaşması merkez bankalarının sıkılaşma adımlarını arttırdıkça ekonomilerdeki resesyon endişelerini yükseltti. Ekonomist anketlerine göre ABD’de gelecek 12 aylık resesyon beklentisi %44 seviyesine yükseldi. Bu oran 2007 yılında 2007 – 2009 durgunluğunun yaşandığı dönemde %38’di. ABD ekonomisinde ayrıca birçok küçük şirket sahibinin işe alımlarda büyük şirketlerle olan rekabette geride kalıyor.

ABD piyasaları dün bağımsızlık günü nedeniyle ilk kez kapalıydı. Bu süreçte ABD Başkanı Biden, federal benzin vergisinin bir süreliğine alınmama kararına yakın olduğunu bildirdi. Bugün ABD piyasaları açılmadan önce vadeli endeksler %1,50 - %1,75 seviyeleri arasında pozitif bir hareketlilik sergilemektedir. Tahvil getirilerinde ise ABD gösterge faizi 3.28 seviyesine yükseliş gösterdi.

Avrupa piyasalarında ise dün Lagarde’in açıklamaları sonrasında alımlar hızlandı ve Dax endeksi günü %1,06 seviyesinde yükselişle tamamladı. Sabah saatlerinde Dax vadeli kontratı %0,65 seviyesinde pozitif bir hareketlilik sergilemektedir. İngiltere’de yarın açıklanacak enflasyon öncesinde dün %1,5 seviyesine yakın pozitif bir hareketlilik gösterdi. Bu sabah ise vadeli FTSE100 %0,50 seviyesinde pozitif görünümünü korumaktadır.

Yurtiçinde ise dün tarımsal girdi fiyat endeksi açıklandı. TÜİK verilerine göre nisan ayında yıllık bazda %117,3 seviyesinde artış gerçekleşti. Bu oran mart ayında %105,7 seviyesindeydi. Dün Borsa İstanbul’da havacılık ve metal sektörü ayrışma gösterdi. IATA, havacılık sektörünün 2022 yılı için seyahat talebinin toparlanmasıyla iyileştiğini açıkladı. Ayrıca Suudi Arabistan, Türkiye’ye seyahat yasağını kaldırdı. Metal sektöründe ise hammadde fiyatlarındaki sert düşüş metal endeksinde %3 seviyesine yakın gerilemesine neden oldu. Endekste THYAO endekse pozitif etki gösteren şirketler arasında yer alırken EREGL endekste negatif etki gösteren şirketler arasında yer almaktadır. Sabah saatlerinde Türkiye 2 yıllık gösterge faizi %25,32 seviyesinde bulunurken 5 yıllık CDS 821 seviyesinde bulunmaktadır.
 

BİST Teknik Görünüm


Bist100 endeksi, dün yaşanan karışık seyir sonrası ulaştırma sektöründe yaşanan pozitif hava ile artıda kapattı. Teknik olarak 2543 seviyesi test edilirken bu seviyenin kırılması durumunda 2586 seviyesine doğru yükselişler yaşanabilir. Geri çekilmelerde ise 2494 ve 2469 seviyeleri destek olarak takip edilebilir.

Dirençler: 2543 / 2586 / 2619
Destekler: 2494 / 2469 / 2433

 

VİOP Teknik Görünüm


Viop endeks kontratı, sabah açılışta 2845 seviyesini test etmesi sonrasında gün içerisinde yaşanan geri çekilmeyle günü hafif satıcılı kapattı. Geri çekilmenin devam etmesi durumunda aşağıda 2782 ve 2724 seviyeleri destek bölgesi olarak takip edilirken, yukarı yönlü hareketlerde 2845 ve 2927 seviyeleri direnç bölgesi olarak izlenebilir.

Dirençler: 2845 / 2927 / 2990
Destekler: 2782 / 2724 / 2670

 

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler