img
logo
Hızlı Menü
Arama

5 Eylül 2023, Salı


TUİK tarafından yayımlanan verilere göre ağustos ayında enflasyon aylık bazda beklentilerin üzerinde %9,09 artış gösterirken yıllık bazda bu oran 58,94 olarak gerçekleşti. Enflasyona aylık bazda en yüksek katkı ulaştırma grubunda gerçekleşti. Açıklanan veri sonrasında Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından yapılan açıklamada “Enflasyonla mücadelenin biraz zaman alacağını biliyoruz. Geçiş dönemindeyiz.” ifadelerini kullandı.

Ağustos ayına ilişkin açıklanan bir veri Otomotiv ve Hafif Ticari Araç satışları oldu. Ağustos ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre %78,9 artış gösterirken 2023 yılının Temmuz ayına göre ivme kaybetti.

Türkiye Çelik Üreticileri Derneği tarafından yayımlanan rapora göre temmuz ayında Türkiye’nin çelik üretimi geçen yılın aynı ayına göre %7,7 oranında artış göstererek 2,9 milyon ton oldu. Çelik tüketimi ise 2022 yılının Temmuz ayına göre %26,9 artış göstererek 3,4 milyon ton gerçekleşti. Dünya ham çelik üretimi ise geçtiğimiz yılın aynı ayına kıyasla %6,6 artışla 158,5 milyon ton oldu.

Borsa İstanbul haftanın ilk işlem gününde yeni bir rekor seviyeyi test ederken aynı zamanda yeni bir rekor kapanışa imza attı. Pazartesi gününü %1,06 yükselişle 8141 seviyesinde kapatan endekste en yüksek 8239 seviyesi test edildi. Endeks genelinde ilk 5 kurum bazında 87 milyon TL para çıkışı gerçekleşirken bu çıkış ağırlıklı olarak GARAN, ENERY ve ALFAS hisselerinde gerçekleşti.  Endeks genelinde en çok değer kazanımının görüldüğü sektör Madencilik, Banka ve İnşaat olurken en çok değer kaybı yaşanan sektör faktöring, spor ve sigorta sektörleri oldu.

Küresel piyasalarda ise gözler dün gerçekleşen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki görüşmedeydi. Ana görüşme konusu tahıl koridoru üzerineydi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Putin’in "Fakir ülkelere 1 milyon ton tahılı göndermeye hazırız" şeklindeki ifadelerine değinerek, “Biz de kendilerine ’Burada üzerimize ne görev düşüyorsa Türkiye olarak biz de buna varız ve sizden gelecek olan bu tahılları biz fabrikasyon olarak değirmenlerimizde öğüterek un şeklinde fakir Afrika ülkelerine gönderebiliriz’ dedik ve bu konularda da mutabık kaldık” dedi.

Borsa İstanbul’da sınırlı pozitif bir açılış bekliyoruz.

 

Teknik Analiz

 

BİST Teknik Görünüm

Bist100 endeksi, haftanın ilk işlem gününü %1,06 seviyesinde yaşanan yükselişle 8141 seviyesinde tamamladı. Endekste hacim aylık ortalamasının üzerinde 168,6 milyar TL gerçekleşti. Bu süreçte endekste aşağı yönlü hareket halinde 8050 seviyesi destek noktası olarak izlenebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 8200 seviyesinin aşılması halinde  8240 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir.

 

Dirençler: 8200 / 8240 / 8270
Destekler: 8050 / 7900 / 7865

 

VIOP Teknik Görünüm

VIOP30 endeks kontratı, haftanın ilk işlem gününde akşam seansını sınırlı pozitif bir şekilde 8993 puandan tamamladı. Bu süreçte endeks kontratında yukarı yönlü hareketlerde 9040 seviyesi kritik direnç noktası olarak izlenebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 8900 seviyesi destek noktası olarak takip edilebilir.

 

Dirençler: 9040 / 9110 / 9200
Destekler: 8900 / 8780 / 8724

 

Şirket Haberleri

 

EBEBK: Ebebek Mağazacılık A.Ş.'nin(Şirket) sermayesini temsil eden 160.000.000 TL nominal değerli payları Kotasyon Yönergesi'nin 8'inci maddesi çerçevesinde kota alınmıştır. Halkaarz edilen 40.000.000 TL nominal değerli Şirket payları 07/09/2023tarihinden itibaren Yıldız Pazar'da 46,50 TL/pay baz fiyat, "EBEBK.E" kodu ve sürekli işlem yöntemiyle işlem görmeye başlayacaktır.

 

GIPTA: Halka arz edilecek olan 40.000.000 TL nominal değerli paylar 06.09.2023 ile 08.09.2023 tarihleri arasında 20,90 TL fiyat ile satışa sunulacaktır.

 

TARKM: Halka arz edilecek olan 5.000.000 TL nominal değerli paylar 05.09.2023 ile 06.09.2023 tarihlerinde 107,50 TL fiyat ile satışa sunulacaktır.

 

CLEBI: ÇHH olarak, ÇHS'nin rekabet gücünü artırabilmek, yeni yatırım imkanlarını araştırmak ve genel olarak ÇHS ile ilgili çeşitli stratejiler geliştirmek, ortaklık imkanlarını araştırmak, stratejik ve/veya finansal ortaklıklara gitmek, bunun yanı sıra, ÇHH'nin hissedarları olan Zeus Aviation Services Investments B.V, Can Çelebioğlu, Canan Çelebioğlu ve Alpha Airport Services B.V.'nin ÇHH sermayesinde sahip olduğu payların potansiyel alıcılara blok ve/veya kısmi satışı imkanlarını araştırmak ve bu amaçla gerektiğinde potansiyel alıcılar ile görüşmeler yapmak amacıyla, gizlilik sözleşmesi çerçevesinde bilgi akışı ve koordinasyon sağlamak  üzere bir ya da birden fazla yatırım bankasının danışman olarak yetkilendirilebileceği bildirilmiş ise de o tarihten bu yana, yatırımcı kararını önemli derecede etkileyecek herhangi bir gelişme olmadığından bugüne kadar herhangi bir açıklama yapılması ihtiyacı duyulmamıştır.

 

CWENE: Şirketimiz ile müşterimiz Sunteks Dokuma Boya Apre Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi arasında, Ağrı İlinde yer alan bir araziye 7500 kWe kapasiteli güneş enerjisi santrali kurulumu konusunda toplam KDV hariç 7.436.000,00 USD tutarlı güneş enerjisi santrali kurulumu sözleşmesi imzalanmıştır. Sözleşme bedelinin 2.820.034,20 USD’lik kısmının ödemesi yapılmış olup Şirketimize yapılacak kalan ödemeler, hak ediş usulüne göre gerçekleştirilecektir. Söz konusu projenin, 2024 yılının 3.çeyreğinin sonuna kadar tamamlanması planlanmaktadır.

 

SUWEN: Ağustos ayı içerisinde yurtiçinde İstanbul Kale Center ve  Konya EnntepeAVM mağazası açılmıştır. Deprem felaketi sebebiyle son durum itibariyle 2 mağazamız satışa kapalı bulunmaktadır.Söz konusu mağazalarımız ile ilgili durum değişiklikleri aylık bildirimlerimiz ile yatırımcılarımıza duyurulacaktır. Güncel olarak; yurtiçinde 166 ( 6'si bayi), yurtdışında 12 (6'sı  bayi) olmak üzere toplam 178 mağazamız bulunmaktadır.

 

ALFAS: Şirket 04.09.2023 tarihinde yayımlamış olduğu yatırımcı sunumunda 2023 yılına ilişkin beklentilerini açıkladı.  Rapora göre şirket 7,5 milyar TL tutarında hasılat beklerken 1,12 milyar TL tutarında esas faaliyet kârı elde etmeyi planlamaktadır.

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler