img
logo
Hızlı Menü
Arama
ARAŞTIRMA DEPARTMANI

ARAŞTIRMA DEPARTMANI

27 Eylül 2023, Çarşamba

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu olan Fitch’in Başekonomisti Coulton, Türkiye’de doğru politikaların uygulandığı konusunda güvende hissettiklerini ve büyümeye zarar vermeden dengesizlikleri azaltmanın zorlayıcı olacağını bildirdi. Ayrıca Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Türkiye’nin büyüme tahminini 2023 yılı için %3,5 seviyesine revize etti. Açıklanan raporda ortodoks ekonomi politikalarına geri dönüş olumlu bir sinyal olarak görüldüğü bildirildi.

 

Kabine Toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamalarda yakında 12 Kalkınma Planı ve Hükümet Programının sunulacağını bildirdi. Açıklamaların devamında yeni evlenen çiftlere Aile ve Gençlik Bankasından karşılanmak üzere faizsiz kredi imkanı ve Üniversite öğrencilerine destek sağlamak amacıyla cep telefonu ve bilgisayar desteği verileceği açıklandı.

 

Borsa İstanbul’da haftanın ikinci işlem gününde 8389 seviyesi test edildikten sonra gelen tepki satışları ile endeks %0,75 değer kaybederek 8242 seviyesinde günü tamamladı. Borsa İstanbul’da ilk 5 kurum bazında 1,2 milyar TL para çıkışı gerçekleşirken bu çıkışta en çok pay TUPRS ve EKGYO hisselerinde gerçekleşti. Nette en çok satış yapan kurum ise ağırlıklı olarak TUPRS ve CIMSA hisselerinde para çıkışı gerçekleştirdi. Nette en çok alım gerçekleştiren kurum ise SASA ve ISCTR hisselerinde para girişi gerçekleştirdi.

 

Küresel piyasalarda ise Çin tarafından sanayi kârlılığı açıklandı geçtiğimiz dönemde düşüş gösteren veri Ağustos ayında yükseliş gösterdi. Ayrıca Çin Merkez Bankası yaptığı açıklamalarda iyileşen bir ekonomiyi desteklemek için politika ayarlamalarını hızlandıracağını ve para politikasını "kesin ve güçlü" bir şekilde uygulayacağını bildirildi.

 

Borsa İstanbul’da yatay açılış bekliyoruz.

 

Teknik Analiz

 

BİST Teknik Görünüm

Bist100 endeksi, Salı gününü %0,75 seviyesinde gerileme göstererek 8242 seviyesinde tamamladı. Endekste hacim aylık ortalamasının üzerinde 177,4 milyar TL gerçekleşti. Endekste yukarı yönlü hareketlerin devamı halinde 8355 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 8180 seviyesi öncelikli destek noktası olarak izlenebilir.

 

Dirençler: 8355 / 8400 / 8500
Destekler: 8180 / 8120 / 8050

 

VIOP Teknik Görünüm

VIOP30 endeks kontratı, Salı gününün akşam seansını sınırlı negatif bir görünümle 8864 puandan tamamladı. Endeks kontratında yukarı yönlü hareket halinde 8900 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 8830 seviyesi destek noktası olarak izlenebilir.

 

Dirençler: 8900 / 8960 / 9020
Destekler: 8830 / 8760 / 8700

 

Şirket Haberleri

 

DMRGD: DMR Unlu Mamuller Üretim Gıda Toptan Perakende İhracat A.Ş.'nin (Şirket) sermayesini temsil eden 185.300.000 TL nominal değerli payları Kotasyon Yönergesi'nin 8'inci maddesi çerçevesinde kota alınmıştır. Halka arz edilen 75.000.000 TL nominal değerli Şirket payları 29/09/2023 tarihinden itibaren Yıldız Pazar'da 10,24 TL/pay baz fiyat, "DMRGD .E " kodu ve sürekli işlem yöntemiyle işlem görmeye başlayacaktır.

 

ALARK: Alarko Holding A.Ş. Yönetim Kurulu tarafından; Havacılık sektöründe faaliyet göstermek üzere 30.000.000,- TL (otuzmilyonTürkLirası) sermayeli bir anonim şirketin kurulmasına karar verildiği daha önce kamuoyuna duyurulmuştu. Söz konusu şirket, "Alarko Havacılık Endüstri Yatırımları Anonim Şirketi'' unvanı ile kurulmuş olup 26.09.2023 tarihinde İstanbul Ticaret Sicili Müdürlüğü tarafından tescil edilmiştir.

 

BURVA:  Şirketimiz,  yurtiçine satışı gerçekleştirilecek , 2.530.000,00 USD tutarlı (KDV hariç) , Nisan 2024 tarihine kadar teslim edilecek Vanaların Temini konusunda sipariş almıştır.

 

CIMSA: Şirketimizin bugün yapılan Yönetim Kurulu toplantısında, 2050 yılına kadar sera gazı emisyonlarında net-sıfır emisyona ulaşma hedeflerimiz ile paralel olarak karbon ayak izimizin azaltılmasına katkı sağlayacak olan Atık Isıdan Elektrik Üretimi (Waste Heat Recovery-WHR) Tesisi'nin Eskişehir Fabrikası'nda kurulumu konusunda yapılan görüşmeler sonucunda; Yaklaşık 5.500 kWp DC kurulu güce sahip WHR tesisinin kurulumunun yapılmasına ve Yatırımla ilgili olarak mevcut yatırım destek unsurlarından yararlanılmak üzere yatırım teşvik belgesi alınması için gerekli başvurunun yapılmasına karar verilmiştir. Söz konusu yatırıma 2023 yılının üçüncü çeyreğinde başlanılması planlanmakta olup, yatırım sürecinin 2024 yılının sonunda tamamlanması hedeflenmektedir.

 

SELVA: Şirketimiz ile Uzakdoğu Pazarı'ndaki mukim müşterilerimiz arasında makarna satış sözleşmesi imzalanmıştır. Sözleşmelerin toplam tutarı 12.000.000 USD'dir. Söz konusu sözleşmelere istinaden ürün sevkiyatlarına Ekim 2023 tarihi itibariyle başlanacaktır.

 

PRKME: Bağlı ortaklığımız Konya Ilgın Elektrik Üretim San. ve Tic. A.Ş.("Konya Ilgın") rödovans usulüyle işlettiği Konya'nın Ilgın ilçesindeki 1247 ruhsat numaralı linyit sahasında kömür üretim faaliyeti sırasında zaruri olarak üretilen kilin HF Penta Madencilik Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi'ne ("Alıcı") satışı için bağlı ortaklığımızca sözleşme imzalanmıştır. Söz konusu sözleşme 31 Aralık 2023 tarihine kadar geçerli olup, yılsonuna kadar 10 bin ton kil satışı yapılması planlanmaktadır. Sahadaki üretim durumuna göre satış miktarı %30 oranında arttırılıp azaltılabilecektir. Kil, Konya Ilgın'ın işlettiği maden sahasında Alıcı'ya kamyon üstü teslim edilecek olup, sevk ve nakliye giderleri Alıcı'ya ait olacaktır.

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler