img
logo
Hızlı Menü
Arama
ARAŞTIRMA DEPARTMANI

ARAŞTIRMA DEPARTMANI

26 Eylül 2023, Salı

Ağustos ayında ham çelik üretimi küresel boyutta geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre artış gösterirken Türkiye’de gerileme gösterdi. Dünya’da ham çelik üretimi Ağustos’ta bir önceki yılın aynı dönemine göre %2,2 artışla 152,6 milyon ton üretilirken Türkiye’de üretim %2,9 azalarak 2,8 milyon tona geriledi. Türkiye’deki üretimde yaşanan bu geri çekilmede Asya piyasalarındaki açılmanın önemli bir etkisi olmakla beraber TL’nin güçlü seyri küresel ihracat rekabetinde engel teşkil ettiği tahmin edilmektedir.

 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, TL varlıklarının cazibesini artırmak amacıyla yeni bir düzenleme gerçekleştirdi. Son alınan karar ile birlikte TL dönüşümlü KKM hesaplarında uygulama zorunluluğu bulunan asgari faiz kaldırıldı. Bu süre içerisinde bankalar TL dönüşümlü KKM hesaplarına politika faizinin altında bir getiri sunabilecekler.

 

Cuma günü Türkiye’nin kredi notunda revize gerçekleştirmesi beklenen S&P Global dün gece yayınladığı Ekonomik Görünüm raporunda Türkiye’nin 2023 yılına ilişkin büyüme beklentisini %3,5’e yükseltti. Ayrıca S&P Global yılsonuna ilişkin politika faizini %37,5 olarak tahmin etmektedir.

 

Borsa İstanbul’da haftanın ilk işlem gününde %3,30 seviyesinde yükseliş göstererek 8305 seviyesinden günü tamamladı. Endeks geneline yayılan bir yükseliş olsa da ticaret ve iletişim sektörleri endeksteki yükselişin gerisinde kaldı. Borsa İstanbul genelinde ilk 5 kurum bazında 768,1 milyon TL para girişi gerçekleşirken bu girişte en yüksek pay AKBNK, EREGL ve KRDMD hisselerinde gerçekleşti. Endekste yaşanan bu para girişine rağmen SAHOL, TCELL ve ENJSA hisselerinde para çıkışları gözlemlendi.

 

Borsa İstanbul’da pozitif bir açılış bekliyoruz.

 

Teknik Analiz

 

BİST Teknik Görünüm

Bist100 endeksi, haftanın ilk işlem gününü %3,30 seviyesinde primlenme göstererek 8305 seviyesinde tamamladı. Endekste hacim aylık ortalamasının üzerinde 157,6 milyar TL gerçekleşti. Endekste yukarı yönlü hareketlerin devamı halinde 8370 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 8130 seviyesi öncelikli destek noktası olarak izlenebilir.

 

Dirençler: 8370 / 8404 / 8500
Destekler: 8130 / 8050 / 8000

 

VIOP Teknik Görünüm

VIOP30 endeks kontratı, Pazartesi gününün akşam seansını pozitif bir görünümle 8987 puandan tamamladı. Endeks kontratında yukarı yönlü hareketlerin devam etmesi halinde ve 9015 seviyesinin aşılması halinde 9070 seviyesi direnç noktası olarak izlenebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 8910 seviyesi destek noktası olarak takip edilebilir.

 

Dirençler: 9070 / 9100 / 9140
Destekler: 8910 / 8860 / 8800

 

Şirket Haberleri

 

BORSA İSTANBUL: KONTR (Kontrolmatik Teknoloji Enerji ve Mühendislik A.Ş.) payına dayalı pay vadeli işlem sözleşmelerinin piyasa katılımcılarıyla yapılacak testlerde herhangi bir sorun çıkmaması halinde VİOP'ta işlem gören diğer pay vadeli işlem sözleşmeleri ile aynı sözleşme unsurlarına sahip olacak şekilde Ek-1'de yer alan sözleşme unsurlarıyla 20/10/2023 tarihinde işleme açılmasına, Söz konusu sözleşmelerin, 01/11/2023 tarihi itibariyle piyasa yapıcılık programına pay vadeli işlem Grup-3 hak ve yükümlülükleri ile dahil edilmesine karar verilmiştir.

 

EKSUN: United Nations Relief and Works Agency (UNRWA) tarafından açılan 15 lot'dan oluşan toplam 29.502 ton Buğday Unu Tedariki ihalesine şirketimizce teklif verildiği 31.07.2023 tarihli açıklamamızla kamuya duyurulmuştu. İhale komisyonunca, ilgili ihalenin, 3.502 tonluk kısmı için lokal tedarikçilerden temin opsiyonu tercih edilmiş olup ihalenin kalan 26.000 tonluk kısmının iptal edildiği tarafımıza bildirilmiştir.

 

SMART:  28.08.2023 tarihinde İsttelkom İstanbul Elektronik Haberleşme ve Altyapı Hizmetleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından düzenlenen "Siebel Bakım Destek Hizmet Alım İşi" ihalesine en uygun teklifi firmamız vermiş olup, sözleşme davetine müteakip 25.09.2023 tarihinde 6.500.000 TL (KDV hariç) bedelle ihale sözleşmesi imzalanmıştır.

 

DOAS: Wielton S.A. ile Şirketimiz arasında; "Wielton" marka "yarı römork ürünleri"nin Türkiye'deki satış ve servis hizmetlerinin, Şirketimiz tarafından yerine getirilmesinin esaslarını belirleyecek bir anlaşma akdedilmesi amacıyla niyet mektubu (Letter of Intent) imzalanmıştır.

 

BJKAS: Şirketimiz ve Türkiye Petrol Rafineleri A.Ş. (Tüpraş) arasında 2023-2024 sezonundan başlamak üzere 3 sezon için geçerli olmak üzere stadyum isim hakkı ve reklam sözleşmesi imzalanmıştır.

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler