img
logo
Hızlı Menü
Arama
ARAŞTIRMA DEPARTMANI

ARAŞTIRMA DEPARTMANI

17 Ocak 2024, Çarşamba

Türkiye İhracatçılar Meclisi başkanı İsmail Gültepe, dün gerçekleştirdiği konuşmasında Türkiye’nin 2023 yılında 255,8 milyar dolarlık mal ihracatı gerçekleştirdiğini ve burada en yüksek payın otomotiv sektöründe gerçekleştiğini bildirdi. 2024 yılında ise 267 milyar dolarlık mal ve 135 milyar dolarlık hizmet ihracatı olmak üzere toplamda 402 milyar dolar ihracat hedeflediklerini dile getirdi. Bu ihracat hedefini ise uzak pazarlara ulaşarak ve ticari heyetler vasıtasıyla gerçekleştirileceğini açıkladı.

 

Borsa İstanbul 100 endeksi Salı gününü yüzde 0,15 gerileme göstererek 8032 seviyesinden tamamladı. Endekste 8000 seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlansa da gün içerisinde aşağı yönlü geri çekilmeler yaşandı. 8100 seviyesinin önemli bir direnç noktası olduğu bugünlerde yaşanabilecek aşağı ve yukarı yönlü kırılımlar endekste volatiliteyi artırabilir. Ayrıca bugün Çarşamba günü olması nedeniyle takas süresinden kaynaklı olarak kredili pozisyonların kapatılmasından dolayı gelebilecek satış baskısına karşı dikkatli olmakta fayda var.

 

Salı günü borsa İstanbul genelinde ilk 5 kurum bazında 809,8 milyon TL’lik para çıkışı gerçekleşti. Bu çıkışta en yüksek pay AKBNK, GARAN ve EKOS hisselerinde gerçekleşti. Para çıkışına rağmen para girişi ile pozitif ayrışma gösteren şirketler ise TCELL, TUPRS ve KCHOL oldu. Borsa İstanbul’da Salı günü genelinde en çok değer kazanan sektörler sırasıyla Menkul Kıymet Yatırım Ortaklığı, İletişim ve Orman Kağıt Basım oldu. En çok değer kaybeden sektörler ise Spor, Banka ve Ulaştırma oldu.

 

Borsa İstanbul’da sınırlı negatif bir açılış bekliyoruz.

 

Teknik Analiz

 

BİST Teknik Görünüm

Borsa İstanbul 100 endeksi Salı gününü yüzde 0,15 düşüşle 8032 seviyesinden tamamladı. Endekste hacim aylık ortalamasının üstünde 81,5 milyar TL gerçekleşti. Yukarı yönlü hareketlerde 8100 seviyesi öncelikli direnç noktası olarak izlenebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 8000 seviyesi destek noktası olarak takip edilebilir.

 

Dirençler: 8100 / 8150 / 8200
Destekler: 8000 / 7910 / 7855

 

VIOP Teknik Görünüm

Endeks kontratı Salı günü akşam seansını negatif bir görünümle 9088 seviyesinden tamamlarken uzlaşma fiyatı 9114 oldu. Endeks kontratında yukarı yönlü hareketlerde 9160 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 9050 seviyesi destek noktası olarak izlenebilir.

 

Dirençler: 9160 / 9200 / 9250
Destekler: 9050 / 9000 / 8930

 

Şirket Haberleri

 

PASEU: Şirketimiz Kocaeli ili Kartepe ilçesi Köseköy lojistik merkezi sahasında  bulunan kullanım alanını arttırmak üzere,  71.754.852.-TL toplam yatırım karşılığı 17.906 m2 alan için Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü ile  ile uzun süreli (7yıl) hizmet  anlaşması  imzalamıştır.

Bu alanda halihazırda verilmekte olan terminal hizmetlerine ek olarak; geçici depolama ve antrepo işletmeciliği yapılacaktır. Mevcut terminal hizmetlerimizde kapasite genişlemesi sağlayacak bu gelişme  sayesinde, işlem hacmi ve verimlilik artışı da sağlanacaktır.

 

AVPGY: Yönetim Kurulumuzun 16.01.2024 tarihinde yapılan toplantısında; Çağdaş Bodrum İnşaat ve Turizm Sanayi Ticaret A.Ş. mülkiyetinde bulunan ve İnvest Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık A.Ş.'nin 16.01.2024 tarihli Değerleme Raporu ile KDV hariç toplam piyasa değeri 665.000.000 TL olarak takdir edilen Muğla İli, Bodrum İlçesi, Turgutreis Mahallesi  186 ada, 1 nolu parsel üzerinde kayıtlı bulunan Swissôtel Resort Bodrum Beach, Şirketimizin mevcut yatırım stratejisi kapsamında portföy yapımızı güçlendirmek ve çeşitlendirmek amacıyla 580.000.000 TL bedel üzerinden değerleme raporunda bahsi geçen ipoteklerin fekki sonrasında satın alınmasına ve bedelin peşin olarak ödenmesine karar verilmiştir.

 

ATAKP: Yönetim Kurulumuzun 16 Ocak 2024 tarihli kararında oy birliği ile karar verilen; Afyonkarahisar ili Susuz beldesindeki fabrikamızda, ürün portföyünü ve kapasitesini genişletmek amacıyla kaplamalı ürünlerin üretileceği yeni bir üretim hattı için "Kaplamalı Ürünler Üretim Binası ve Ham Soğan Deposu inşası ve gerekli makine teçhizat yatırımları' na  T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından aşağıda yer alan destek unsurları kapsamında yatırım teşviki tesis edilmiştir. Yatırım Teşviki Destek Unsurları; Sigorta Primi İşveren Hissesi, Vergi İndirimi, Gümrük Vergisi Muafiyeti, KDV İstisnası, Faiz Desteği. Söz konusu yatırım toplam yıllık üretim kapasitesi 10.000 ton, fonlama tutarı %50 öz kaynak %50 kredi kullanımı olacak şekilde planlanmıştır. Öz kaynak payı, halka arz sürecimizdeki Fon kullanım yerine ilişkin raporda belirttiğimiz üzere; Sermaye artışından elde edilen fondan tahsis edilecektir.

 

SNICA: Şirketimizin 135.000.000,-TL çıkarılmış sermayesinin, Sermaye Piyasası Kurulu'nun II-18.1 Sayılı Kayıtlı Sermaye Sistemi Tebliği'nin 6. Maddesinin 6. Fıkrası kapsamında bir defaya mahsus olmak üzere 500.000.000,-TL'lik kayıtlı sermaye tavanı aşılarak, %566,66667 oranında iç kaynaklardan artırılarak 900.000.000,-TL'ye çıkarılmasına ve yeni kayıtlı sermaye tavanın 5.000.000.000 (Beş Milyar) TL olmasına yönelik alınan yönetim kurulu kararına istinaden Sermaye Piyasası Kuruluna başvuru yapılmıştır.

 

KLRHO: Grup şirketimiz Kiler Tekstil ve Biskon Yapının öz tüketimleri karşılığı olarak toplam 13,8MW büyüklüğünde kurulu gücü olan ve tamamlandığında 23 mn kwh enerji üretecek GES tesisimize ilişkin tesislerin üzerine kurulduğu ve dağıtım merkezi binamızın olduğu yaklaşık 37.41 hektar büyüklüğündeki parseller için imar izni çıkmıştır. Tesisimizin imar izni sonrası ruhsat işlemleri devam etmekte olup ruhsat alınması sonrası kabul süreci ile elektrik üretimine geçilmesi hedeflenmektedir.

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler