img
logo
Hızlı Menü
Arama

3 Mart 2023, Cuma


TCMB’nin KKM tarafında gerçekleştirmiş olduğu düzenleme ile toplam tutar 1,55 trilyon TL’ye ulaştı. Döviz tevdiat hesaplarında ise azalış eğilimi sürüyor. Son dönemde yaşanan Dolar/TL tarafındaki hareketsizlik yatırımcıların döviz pozisyonunu azalttı. Yurt dışı yerleşik hisse senedi yatırımcısı ise geçtiğimiz hafta Borsa İstanbul’dan (fiyat ve kur değişimi hariç) 259,5 milyon dolarlık hisse senedi sattı.

Borsa İstanbul’da finansal sonuçlar açıklanmaya devam ediyor. 2022 yılının son çeyrek finansallarını şu ana kadar 265 şirket açıkladı. Toplamda ise kârlılık 865 milyar TL’yi aştı. Kârlılıkta yaşanan bu pozitif ivmelenmenin öncülüğünü banka ve ulaştırma hisseleri çekiyor.

Borsa İstanbul’da ise dün 2 farklı senaryo bizi karşıladı. Bankacılık hisselerinde gelen temettü dağıtım haberleri ile bankacılık endeksinde yaşanan yüzde 1’e yakın prim sergiledi. Bugün de bu ivmenin sınırlı da olsa devam etmesi bekleniliyor. Endekste pozitif etkisi sağlarken kuşkusuz negatif etkinin en büyük nedenleri arasında madencilik ve ulaştırma sektörlerinde yaşanan fiyatlamalar etkili oldu. Bu paralelde Borsa İstanbul günü negatif ayrışarak 5261 seviyesinden tamamladı. Bugün 5370 seviyesi takip edilmesi gereken en önemli direnç noktası konumunda bulunurken üzerinde gerçekleşecek kapanış yeni haftaya güçlü bir görünüm ile başlamaya neden olabilir. Aşağı tarafta ise 50 günlük HO 5210 seviyesi takip edilmesi gereken destek noktası konumundadır.

Borsa İstanbul’da yatay bir açılış bekliyoruz. 

 

Şirket Haberleri

 

SPK bülteninde yayınlanan kararlara göre Akfen Yenilebilir Enerji A.Ş.’nin halka arzı onaylandı. Ayrıca Bayrak Ebt Taban Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin yüzde 100 bedelsiz sermaye artırımı onaylandı. 

SKBNK: Yönetim Kurulumuzun 02.03.2023 tarihli toplantısında; Ödenmiş sermayenin %5'i oranında 93,000,000.00 TL'nin ortaklara birinci temettü, 6,600,000.00 TL'nin görev ve sorumluluk seviyeleri gözetilerek Yönetim Kurulu Başkanınca yapılacak çalışmaya göre Yönetim Kurulu Üyeleri'ne ve 15,400,000.00 TL'nin ortaklara ikinci temettü olarak dağıtılmasına karar verilmiştir.

 ERCB: Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş (BOTAŞ) tarafından, Manavgat-Alanya-Gazipaşa-Anamur İlçeleri Faz 2 DGBH Projesi Çelik Boru Mal Alımı İşi ihalesi  idarenin hesaplamış olduğu muhammen bedele göre yüksek olması sebebiyle, uygun bulunmayarak şimdilik ihalenin iptaline karar vermiştir. 

VESBE: Şirket devam eden kapasite artırım programının finansmanında kullanılmak üzere, T.C. Merkez Bankası kaynaklı, 2 yılı anapara geri ödemesiz olmak üzere toplam 10 yıl vadeli 1,5 milyar Türk Lirası tutarında Yatırım Taahhütlü Avans Kredisi onaylanmış olup, kredinin 300 milyon TL olan ilk dilimi kullanılmıştır. Kalan dilimler yıl içerisinde kullanılacaktır. YTAK kullanım kriterleri doğrultusunda yatırımın yerli makine kullanım kriterini sağlaması sebebiyle kredi faizinde 25 baz puan faiz indirimi uygulanmış olup kredinin faiz oranı yıllık %9,25'tir.

GESAN: Şirketimiz, DİCLE ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş. tarafından 02/03/2023 tarihinde gerçekleştirilen 1006328 ihale Kayıt numaralı ‘'BETON KÖŞK VE HÜCRE'' konulu ihaleye katılmış ve en avantajlı fiyatı vererek ihalede 1. olmuştur. İhalede teklif edilen bedel KDV dahil 5.369.000,00 dolardır.

 

Teknik Analiz

 

BİST Teknik Görünüm

Bist100 endeksi, perşembe günü yüzde 1,15 gerileme göstererek günü 5261 seviyesinden tamamladı. Endekste yukarı yönlü hareketlerin devamı halinde 5370 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 5210 seviyesi destek noktası olarak takip edilebilir.

 

Dirençler: 5370 / 5560 / 5700
Destekler: 5210 / 5050 / 4806

 

VIOP Teknik Görünüm

VIOP30 kontratı, perşembe günü yüzde 2,16 yükselerek günü 5881 puandan tamamladı. Endeks kontratında yukarı yönlü hareketlerde 6050 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 6820 seviyesi destek noktası olarak takip edilebilir.

 

Dirençler: 6050 / 6190 / 6320
Destekler: 5820 /  5550 / 5350

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler