img
logo
Hızlı Menü
Arama

29 Aralık 2022, Perşembe


Dün TCMB tarafından yapılan bir düzenleme ile Kur Korumalı Mevduat ve Katılım hesaplarının herhangi bir türev ürüne konu edilemeyeceği veya söz konusu ürünlerle ilişkilendirilemeyeceği belirtildi. Eğer böyle bir ilişkilendirme söz konusu olursa TCMB tarafından kur/fiyat farklarının ödenmeyeceği belirtildi. Ayrıca Resmi Gazete’de yayınlanan bir diğer gelişme TL mevduatlarda stopaj desteğinin Cumhurbaşkanı kararı ile 30 Haziran 2023’e kadar uzatıldı. Karar göre altı aya kadar vadeli TL mevduatlarda stopaj yüzde 5 olarak uygulanmaya devam edecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün gerçekleştirdiği EYT konuşmasında 2 milyon 250 bin kişinin emekli olmak hakkına kavuştuğunu bildirdi.

Borsa İstanbul’da ise dün ağırlıklı olarak satıcılı bir seyir hakimdi. Borsa İstanbul 100 endeksi 5345 seviyesine kadar geri çekilme yaşarken gün içerisinde gördüğü en düşük seviye 5258 oldu. Sektör bazlı incelediğinde madencilik, gıda ve bankacılık hisselerindeki geri çekilme endekste yaşanan düşüşte etkili oldu. Hisse bazlı ise en yüksek negatif etki KOZAL, THYAO, TCELL hisselerinde gerçekleşti.

Borsa İstanbul’da bugün hafif alıcılı bir açılış bekliyoruz.

 

Şirket Haberleri

 

SMRTG: Şirket yüzde 100 bağlı ortaklığı olan Smart Güneş Enerji Ekipmanları Pazarlama A.Ş., yurtiçinde yerleşik müşterisinden Güneş enerjisi santrali anahtar teslim kurulumuna istinaden KDV hariç toplam 1.500.000,00 ABD Doları tutarında sipariş almıştır.

MEDTR: Şirket mevduat hesaplarının, kısa vadeli nakit akış programı ve yatırım planları çerçevesinde 29.01.2022 tarihli ve 31734 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Vergi Usul Kanunu ile Kurumlar Vergisi Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunu‘nun geçici 14.maddesi hükmü kapsamında değerlendirilmesi neticesinde; kurumlar vergisi istisnası avantajı da gözetilerek 3 ay vadeli toplam 88.241.638- TL tutarlı Kur Korumalı Mevduat Hesabı açılmasına karar verilmiştir.

ZEDUR: Şirketimiz Zedur Enerji Elektrik Üretim A.Ş. , İzmir İli Karaburun İlçesi' nde bulunan Kulesan Hazır Beton İnşaat Taahhüt San. Tic. Ltd. Şirketi 'ne ait  beton santralinin elektrik enerjisi ihtiyacının karşılanmasını teminen, Lisanssız Elektrik  Üretim Yönetmeliği'nin 5.1.h maddesi kapsamında Öztüketim Arazi  Güneş Enerjisi Santrali yapılması hususunda ilgili firma ile anlaşmaya  varmış olup, 28.12.2022 tarihinde sözleşme imzalanmış ve iş avansı tutarı şirket hesaplarına yatırılmıştır. Proje bedeli 846.000 -USD + KDV 'dir.

 

Teknik Analiz

 

BİST Teknik Görünüm

Bist100 endeksi, Çarşamba günü yüzde 1,64 gerileyerek günü 5345 seviyesinden tamamladı. Endekste yukarı yönlü hareketlerin devamı halinde 5450 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 5300 seviyesi destek noktası olarak takip edilebilir.

Dirençler: 5450 / 5550 / 5600
Destekler: 5300 / 5230 / 5050

 

VIOP Teknik Görünüm

VIOP30 kontratı, Çarşamba günü yüzde 1,51 gerileyerek günü 5809 puandan tamamladı. Endekste yukarı yönlü hareketlerde 5920 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 5790 seviyesi destek noktası olarak takip edilebilir.

Dirençler: 5920 / 5980 / 6050
Destekler: 5790 /  5710 / 5650

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler