img
logo
Hızlı Menü
Arama

13 Mart 2023, Pazartesi


Borsa İstanbul’da ve küresel piyasalarda geçtiğimiz haftanın son işlem gününde risk iştahında azalış izlendi.

Borsa İstanbul için bunun ana nedeni endeks etkisi yüksek şirketler tarafından alınan kararların yansımaları olurken bazı şirketlere gelen kâr realizasyonları da yaşanan düşüşte etkili oldu. Borsa İstanbul ise hafta genelinde yüzde 3,3 seviyesinde pozitif bir ivmelenme izlenirken bu yükselişin en başını bankacılık hisseleri çekti.

Küresel piyasalarda ise geçtiğimiz hafta gerçekleşen Powell’ın konuşmalarından şahin mesajlar alınması ve ABD Tarım Dışı İstihdam verisinin beklenti üzerinde gelmesi endekslerde satışların derinleşmesine neden oldu. Bu hafta ise ABD ekonomisinde açıklanacak enflasyon verisi gelecek hafta düzenlenecek FOMC toplantısı öncesinde önemli bir veri olarak takip edilecek. Enflasyon verisi öncesinde ise 50 bps’lik artış ihtimali yüzde 68 seviyesinde fiyatlandı. Bu ihtimalin yukarı yönlü ivmelenmesi endekslerde satış baskısını daha da artıracaktır.

Borsa İstanbul’da bugün yatay bir açılış bekliyoruz.

 

Şirket Haberleri

ALARK: Sermaye Piyasası mevzuatında belirtilen aracılık faaliyeti ve menkul kıymet portföyü işletmek amacı gütmeksizin; yerli veya yabancı her türden sermaye şirketlerinin sermayesine doğrudan veya dolaylı olarak iştirak etmek, sermaye piyasası araçlarına, diğer menkul kıymetlere, nakit, değerli madenlere, emtialara, yerli veya yabancı her türden sermaye şirketlerinin çıkarmış olduğu veya çıkaracağı pay senetlerine doğrudan veya dolaylı olarak yatırım yapmak üzere 320.000.000 TL sermayeli bir anonim şirket kurulmasına, oybirliği ile karar verilmiştir.

 KIMMR: Güneş enerjisinden elektrik üretimi için bağlantı anlaşmasına çağrı mektubu başvurumuzun 12/01/2023 tarih ve 2831 sayılı yazısıyla kabul edildiği, GES yatırımı için Saha Temiz Enerji Elektrik Taahhüt Danışmanlık A.Ş. ile sözleşme imzalandığı, yatırımın maliyetinin 4.920.000 USD olarak öngörüldüğü,  finansmanı için %70 uzun vadeli yatırım  kredisi %30   öz kaynak kullanılması planlandığı ve 2023 Temmuz ayına  kadar faaliyete geçmesi planlandığı ifade edilmişti. İlgili proje için toplamda 65 Milyon TL 36 ay vadeli  kredi kullanılmıştır.

 SMRTG: Şirketimiz ile yurt içinde yerleşik bir müşteri arasında güneş paneli satışı işine istinaden KDV hariç toplam 276.636.204 TL karşılığı tutarda sözleşme imzalanmıştır. 

NIBAS: Şirketimizin Niğde OSB 144 ada, 14 nolu sanayi parseli üzerinde yer alan üretim tesislerinin  çatısı üzerinde kurmayı planladığı 313,92 kWp/300 kWe kurulu gücündeki Güneş Enerjisi Santralı ( GES ) yapımı için,gerekli izinler alınmış olup,projenin yapımı için Solargüç Enerji Sistemleri A.Ş. ile 229.500 USD bedel üzerinden sözleşme imzalanmıştır.

 NEBAS: Şirket, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.'den, Lityum Akü ürün projesi kapsamında 1.585.500 ABD doları tutarında sipariş almıştır.

 

Teknik Analiz

BİST Teknik Görünüm

Bist100 endeksi, Cuma günü yüzde 1,13 düşüş göstererek günü 5384 seviyesinden tamamladı. Endekste yukarı yönlü hareket halinde 5500 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 5210 seviyesi destek noktası olarak takip edilebilir.

Dirençler: 5500 / 5575 / 5700
Destekler: 5210 / 5050 / 4915

 

VIOP Teknik Görünüm

VIOP30 kontratı, Cuma günü yüzde 0,25 gerileyerek günü 6025 puandan tamamladı. Endeks kontratında yukarı yönlü hareketlerde 6150 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 6000 seviyesi destek noktası olarak takip edilebilir.

Dirençler: 6150 / 6275 / 6510
Destekler: 6000 /  5834 / 5720

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler