img
logo
Hızlı Menü
Arama

14 Haziran 2023, Çarşamba


TUİK tarafından yayınlanan verilere göre şirketlerin cirosu nisan ayında yıllık bazda %56,2 oranında artarken bu oran aylık bazda %3,6 oldu. Alt detaylar incelendiği takdirde ise sanayi ciro endeksi %3,9, İnşaat ciro endeksi %6,3 artarken ticaret ciro endeksi %3,00 oranında artış kaydetti. Bir diğer veri ise nisan ayına ilişkin perakende satışlar oldu. Yıllık bazda %27,5 oranında artık kaydederken aylık bazda bu oran %0,9 olarak gerçekleşti. Alt detaylarda en yüksek artış %4,0 ile bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtlarında gerçekleşirken en sert geri çekilme elektrikli eşya ve mobilya grubunda oldu.

Borsa İstanbul haftanın ilk işlem gününde rekor tazelerken gün kapanışına doğru gelen satışlar ile endeks günü değer kaybı ile tamamlamıştı. Salı günü endekste bu satışların devam etmesi ile hafta başından itibaren değer kaybı %3,6 oldu. Endekste yaşanan bu geri çekilmede ulaştırma endeksi pozitif ayrışma gösterirken en çok değer kaybı madencilik sektöründe gerçekleşti.

Küresel piyasalarda ise dün açıklanan ABD enflasyonu beklentilerinde altında geriledi. Fed’in önemsediği çekirdek enflasyon yıllık bazda gerileme gösterse de aylık bazda yükseliş ivmesi sınırlıda olsa devam etti. Enflasyon verisi sonrası bugün açıklanacak Fed’e ilişkin faizleri sabit bırakma beklentisi %95 seviyesine yükseldi.

Borsa İstanbul’da bugün yatay bir açılış bekliyoruz.

 

Teknik Analiz

 

BİST Teknik Görünüm

Dün günü 2.86% düşüşle 5.429 seviyesinde tamamlayan endekste işlem hacmi ise 84 milyar TL ile aylık ortalaması  üzerindeki seyrini korudu. VİOP 30 kontratı dün akşam seansını yatay tamamlarken, CDS 493 baz puan seviyesine geriledi. Bu Borsada yatay bir açılış sonrası CDS’deki düşüşle beraber tepki alımı gelebileceğini düşünüyoruz. Kısa vade trend takibi açısından 5520 seviyesini takip ediyoruz. Gelebilecek tepki alımları ile endeks 5520 seviyesini de aşabilirse yukarı trend tekrar güçlenecektir. Ancak 5520 kırılamazsa, 5300-5215 desteklerine gerileme potansiyelinin devam edeceğini düşünüyoruz.

 

Dirençler: 5520 / 5608 / 5704
Destekler: 5320 / 5215 / 5146

 

VIOP Teknik Görünüm

Dün akşam seansını 6176 seviyesinde yatay tamamlayan VİOP30 kontratında kısa vadede trend aşağı yönlü gelişmeye başladı. İz süren stop seviyesi 6335 altındaki fiyatlamalarda düzeltme devam edebilir. Ancak bugün yukarı yönlü tepki hareketleri gelebileceğini düşünüyoruz. 6300-6335 tepkisel yükselişlerde izlenecek iken, 6135 seviyesinin gün içinde kırılması durumunda 6050 desteğine kadar düşüş devam edebilir.
 

Dirençler: 6335 / 6420 / 6509 
Destekler: 6135 / 6050 / 5940

 

Şirket Haberleri

 

PGSUS (Pozitif): Şirketin 2023 mayıs ayı toplam yolcu sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 17% artışla 2.63 milyon kişiye yükseldi. İç hat yolcu sayısı yıllık 1% azalırken dış hat yolcu sayısı 31% yükseliş kaydetti. Yolcu doluluk oranı ise mayıs ayında 82% seviyesine yükseldi(2022 mayıs 76.6%). 2023 ocak-mayıs döneminde ise toplam yolcu sayısı yıllık 27% artışla 11.3 milyon kişiye yükselirken, doluluk oranı 83% seviyesine yükseldi.(2022 ocak-mayıs 78.9%)

 KOZAL (Nötr): Koza Altın İşletmeleri A.Ş. Himmetdede Altın Madeni'nin  yaklaşık 10 km güneyinde, 614.000 ons altın maden kaynağı tespit edilen ve 4 sondaj makinası ile araştırma ve cevher geliştirme sondajları devam eden Kaşköy Projesi ruhsatına mücavir (bitişik) durumda bulunan, Kayseri ili 3441866 erişim numaralı saha için düzenlenen ihaleye, Koza Altın İşletmeleri A.Ş. adına katılım sağlanmış ve saha için 13.06.2023 tarihinde 21.000.000 TL bedel ödenmiştir.

 ASELS (Nötr): Şirketimiz, kâr dağıtımı kapsamında tamamı geçmiş yıl kârlarından karşılanmak üzere, sermayenin 2.280.000.000 TL'den 4.560.000.000 TL'ye çıkarılması ve Şirketimiz esas sözleşmesinin 6. maddesinin tadil edilmesi hususunda Sermaye Piyasası Kurulu'na başvuru yapmıştır.  

 RAYSG (Sınırlı Pozitif): Şirketimizin 2023 yılı Ocak-Mayıs aylarını kapsayan döneme ait denetimden geçmemiş, tahmini prim üretimi 4.058.455.439,93 TL'dir. Prim üretiminde bir önceki yılın aynı dönemine göre % 153,73 oranında artış meydana gelmiştir.  

 ARENA (Pozitif): Şirketimiz ile Dünya'nın önde gelen cep telefonu üreticilerinden ZTE ile "ZTE Nubia ve Redmagic" marka cep telefonu ve aksesuarların Türkiye genelinde dağıtımına ilişkin münhasır satış ve dağıtım protokolü imzalamıştır. 160 Ülkeden fazla ülkede ve bölgede global telekom operatörlerine, kamu ve özel müşterilere ve tüketicilere hizmet eden ZTE, 33.000'den fazla çalışanı ve gelirinin %16.4'ünü ARGE yatırımlarına ayırma stratejisi ile en yenilikçi ve yaratıcı teknoloji, ürün ve çözümleri Dünya'daki nüfusun 4'te 1'inden fazlasına ulaştırmaktadır. Şirketimiz özellikle "Nubia" markalı cep telefonlarının, 3D Tabletlerin, Akıllı Saatlerin ve ‘Red Magic' markalı oyun telefonlarının Türkiye pazarına sunulması amacı ile çalışmalarına hız verecektir. Bu anlaşmanın Şirketimizin cirosunu önemli yönde etkilemesi beklenmektedir. Şirketimiz ile 1994 yılında ticari yolculuğuna başlayan "ENSMART TEKNOLOJİ" şirketi arasında aşağıda bahsi geçen markalarınTürkiye'deki tek distribütorünün Arenaolması üzerine bir işbirliği protokolü imzalanmıştır. Kurulduğu günden bugüne kaliteli hizmet anlayışı ile lider teknoloji firmaları arasında yerini alan "ENSMART TEKNOLOJİ" gerçekleştirdiği projelerle hem Türkiye hem de dünya çapında saygın bir konum edinmeyi başarmış ve Türkiye'de ilk LED TV ve akıllı telefon üretimini gerçekleştirmiştir. Taraflar yukarıda bahsi geçen "ZTE Nubia ve Redmagic" markalarına ilaveten bu protokol kapsamında ENSMART ile beraber bünyesinde "Infinix" ve "Tecno" marka cep telefonlarını barındıran "Transsion Holdings"'in bir başka markası olan "Itel" marka cep telefonlarının ve ileride portföye dahil edilebilecek yenilikçi cep telefonu ve aksesuar markalarınınyerelde üretim odaklı geliştirme süreci  ve ithalatları konusunda işbirlikteliği yapma konusunda anlaşmaya varmışlardır.

Bu anlaşmanın Şirketimizin cirosunu önemli yönde etkilemesi beklenmektedir.

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler