img
logo
Hızlı Menü
Arama

3 Ağustos 2022, Çarşamba


ABD Temsilciler Meclis Başkanı Nancy Pelosi’nin Taipei’ye gitmesi ile Çin Su-35 savaş uçakları Tayvan’a yöneldi. Küresel piyasalarda ise dün Fed üyesi Bullard’ın konuşması takip edildi. Bullard, Federal Reserve ve ECB için resesyondan kaçınarak nispeten yumuşak bir iniş gerçekleştirebileceğini söyledi. Fed üyesi Daly’nin açıklamalarında ise ABD’nin daha yavaş ekonomiye sahip olmasını ve faizleri arttırıp bir süre orada kalmasını beklediğini dile getirdi.

ABD piyasalarında ise Dow Jones yüzde 1,23 seviyesinde geri çekilme yaşarken S&P500 yüzde 0,63 ve Nasdaq yüzde 0,16 seviyesinde değer kaybı yaşadı. Sabah saatlerinde ise vadeli endekslerde hafif pozitif bir görünüm sürmektedir. Avrupa piyasasında ise Dax yüzde 0,23 seviyesinde negatif bir kapanış gerçekleştirirken sabah saatlerinde Dax vadeli endeksi yüzde 0,14 seviyesinde negatif bir görünüm sergilemektedir.

Borsa İstanbul’da ise Bist100 endeksi dün yüzde 0,33 seviyesinde gerileme göstererek 2648 seviyesine geriledi. Endekste 28 hisse pozitif bir görünüm sergilerken 71 hisse negatif bir görünüm sergiledi. Endekste en çok değer kazanan sektör yüzde 1,24 ile ulaştırma olurken en çok değer kaybı yaşayan sektör yüzde 2,12 ile gıda oldu. Endekste yaşanan düşüşte negatif etki BIMAS, EREGL ve SISE hisselerinden geldi.

Türkiye’nin 5 yıllık CDS’i dün günü 786 seviyesinden tamamladı. Türkiye’nin 5 yıllık devlet tahvilleri yüzde 18,07 seviyesine yükseliş gerçekleştirirken 2 ve 5 yıllık devlet tahvilleri sırasıyla yüzde 17,34 ve yüzde 20,30 seviyesine gerileme gösterdi.
 

BİST Şirket Haberleri

 
  • ARDYZ: Uluslararası 35'den fazla ülke arasında Ar-Ge ve inovasyon ağı kuran EUREKA şemsiyesi altında ITEA3 kümelenmesi CALL 7 kapsamında, firmamız 20003 çağrı numaralı OMD (Optimal Management of Demand) projesinin fikir ortağı olarak konsorsiyum üyeleri arasında yer almıştır. TÜBİTAK 1509- Uluslararası Sanayi Ar-Ge Projeleri değerlendirme süreci başarı ile sonuçlanan, TÜBİTAK'a sunulan ismi ile OMD (ANLIK TALEP YÖNETİMİ) projesi Türkiye, Avusturya, Almanya, Macaristan, Portekiz, Slovenya ve İspanya dahil 7(yedi) ülkeden 17(onyedi) firmanın konsorsiyum iş birliğiyle proje yürütülecektir. Söz konusu projede ARD Grup Bilişim Teknolojileri Anonim Şirketi kendi iş yükümlülüğü paketi kapsamında yapacağı Ar-Ge çalışmaları ve yazılımlar için desteklemeye esas tutarı 1.358.102,52 TL tutarında pay almak üzere TÜBITAK ile sözleşme imzalamış olup, ilgili sözleşme tarafımıza 02.08.2022 tarihi itibari ile tebliğ edilmiştir.
  • SANFM: İlişkili taraflarımızdan Sanicar Turizm Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi'nden işletme faaliyetlerinde kullanılmak üzere 19 adet binek ve 2 adet ticari  araç için aylık 226.000 TL+KDV  bedelle 1 yıllık kiralama sözleşmesi imzalanmasına, oy birliği ile karar vermiştir.
  • SNPAM: Şirketimiz , 2022 yılı ve sonrası için İplik fabrikasının kapasite artırımı ve binalarımızın bir kısmının çatı tadilat inşaatı  kapsamında Yatırım Teşvik Belgesi almıştır. Teşvik belgemiz  26/07/2025 tarihine kadar süreli  olup,  Gümrük vergisi muafiyeti  ile KDV istisnası desteğini içermektedir.
  • ETILR: Şirketimizin Gebze Franchise Şube' sinin sözleşmesi, Şirketimiz ile Şube İşletmecisi arasında mutabakata varılarak karşılıklı olarak fesih edilmiştir.
  • YEOTK: Çıkarılmış sermayenin bedelsiz artırımına ilişkin ihraç edilecek kaydi paylarla ilgili kaydi sisteme ilişkin esaslar çerçevesinde Bedelsiz Pay Alma Hakkı Kullanım Başlangıç Tarihi 03.08.2022 olarak belirlenmiştir.
  • LUKSK: Şirketimiz yönetim kurulu  sürdürülebilirlik ilkeleri kapsamında , faaliyetlerimizin  enerji tasarrufu,  verimlilik , maliyet şartlarını olumlu yönde etkileyeceği düşünülen buhar jeneratörü yatırımı yapma kararı almıştır , buhar jeneratörü yatırımı iki faz şeklinde tamamlanacak şekilde olacaktır.Birinci fazın tamamlanmasını takiben yatırımın ikinci fazına başlayacaktır. Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur
 

BİST Teknik Görünüm


Bist100 endeksi, tarihi zirvesine yakın bölgeden gelen satış sonrası günü hafif satıcılı kapattı. Yukarı yönlü harekette 2685 seviyesi direnç bölgesi olarak geçerliliğini korurken, geri çekilmelerde 2586 seviyesi destek bölgesi olarak takip edilebilir.

Dirençler: 2685 / 2750 / 2900
Destekler: 2586 / 2470 / 2361

 

VİOP Teknik Görünüm


Viop 30 endeks kontratı, 2941 seviyesinin test edilmesi sonrasında gelen satışlar ile 2895 seviyesine geriledi. Aşağıda 2885 ve 2804 bölgeleri geri çekilmelerde destek olarak takip edilirken, yukarda 2941 direnç olarak takip edilebilir.

Dirençler: 2941 / 3030 / 3080
Destekler: 2885 / 2804 / 2772

 

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler