img
logo
Hızlı Menü
Arama

25 Temmuz 2022, Pazartesi


Avrupa Merkez Bankası’nın beklentinin üzerinde faiz artışına gitmesi ve Fed tarafından bu hafta gerçekleştirilecek FOMC toplantısı öncesinde piyasalarda risk iştahı azaldı. Ukrayna limanlarında bekleyen tahılların Karadeniz’e ulaştırılması konusunda Cuma günü Dolmabahçe sarayında tahıl koridoru anlaşması imzalandı.  16 bin üzerinde vaka sayısı ve 5 kişinin ölmesi sonucunda Dünya Sağlık Örgütü tarafından maymun çiçeği salgını küresel acil durum ilan edildi.

ABD piyasaları haftayı satıcılı tamamladı. Dow Jones yüzde 0,43 seviyesinde geri çekilme gösterirken S&P500 yüzde 0,93 ve Nasdaq yüzde 1,87 seviyesinde gerileme gösterdi. Avrupa piyasalarında ise Dax endeksi haftanın son işlem gününde yatay bir kapanış gerçekleştirdi. Küresel vadeli endekslerde sabah saatlerinde ABD kontratları yatay bir seyir sürdürürken Dax vadeli kontratı yüzde 0,70 seviyesinde negatif bir görünüm sergilemektedir.

Borsa İstanbul ise haftanın son işlem gününü yüzde 0,21 seviyesinde yükselişle tamamladı. Endekste yaşanan yükselişte pozitif etki EREGL, SAHOL ve KCHOL hisselerinden gelirken negatif etki THYAO, SISE ve SASA hisselerinden geldi. Endekste en çok yükselen sektör ise yüzde 1,05 ile bankacılık ve metal oldu. Endekste en çok değer kaybeden sektör ulaştırma oldu.

Sabah saatlerinde Türkiye’nin 5 yıllık CDS’i 848 seviyesinde bulunurken tahvil getirilerinde genele yayılan bir geri çekilme var. Türkiye 10 yıllık devlet tahvili yüzde 16,13 seviyesinde bulunurken 5 yıllık tahvil yüzde 16,76 ve 2 yıllık tahvil yüzde 20,66 seviyesinde bulunmaktadır.
 

BİST Şirket Haberleri

 
  • SAFKR: Rota Taşınmaz Değerleme ve Danışmanlık A.Ş. tarafından 01.03.2022 tarih ve OZEL-20221079601 sayı ile hazırlanan değerleme raporunda yer alan KDV hariç 3.795.000-TL fiyatla satışının yapılmasına oy birliği ile karar verilmiştir.
  • EKGYO: Şirketimiz projelerinden " İstanbul Çekmeköy 3. Etap 2. Kısım Konut İnşaatları İle Altyapı Ve Çevre Düzenleme İnşaatı İşi " nin Yer Teslimi, Yüklenici Pekerler İnş. Enerji Taş. Tur. San. ve Tic. Ltd. Şti'ne 21.07.2022 Perşembe günü yapılmıştır.
  • HLGYO: Şirketimizin %100 bağlı ortaklığı Halk Yapı Projeleri Geliştirme A.Ş. ile Marmara Metal Mamulleri Ticaret A.Ş. arasında Kocaeli İli, Dilovası İlçesi, Mimar Sinan Mahallesi,  642 Ada 4 parsel ve 632 Ada 12 parselde kayıtlı arsalar üzerinde geliştirilecek "Dilovası Sanayi Merkezi Projesi" için 12.02.2021 tarihinde %50 – %50 gelir paylaşımlı olacak şekilde imzalanan arsa satışı karşılığı hasılat paylaşımı sözleşmesi,  "gelir paylaşımı dağılımı %47 oranında Marmara Metal Mamulleri Ticaret A.Ş.'ne, %53 oranında Halk Yapı Projeleri Geliştirme A.Ş.'ne ait olması" şeklinde revize edilmiştir.
  • INDES: HP Türkiye'nin İstanbul'da yaptığı iş ortakları toplantısında Şirketimiz distribütörler kategorisinde dağıtılan "2021 En Yüksek Ciro Yapan Dağıtıcı" ve "2021 En Geniş Bayi Ağına Sahip Dağıtıcı" ödüllerine layık görüldü.
  • CIMSA: 15.06.2022 tarihli KAP açıklamamızda belirtilen ve Şirketimiz aktifinde/mülkiyetinde bulunan Niğde Entegre Çimento Fabrikası, Kayseri Entegre Çimento Fabrikası, Ankara Çimento Öğütme Tesisi ile bunlarla bağlantılı Hazır Beton Tesisleri ve diğer varlıkların KDV hariç 110 milyon EURO veya karşılığı Türk Lirası bedelle Ferpa İnşaat Sanayi Petrol Ürünleri Tic. ve Paz. Ltd. Şti.'ye devrine ilişkin 15.06.2022 tarihinde imzalanan Varlık Satış Sözleşmesi kapsamında varlık devirlerine ilişkin olarak Rekabet Kurumu tarafından verilen olumlu görüşe ilişkin kısa karar metni Rekabet Kurumu internet sitesinde yayımlanmıştır. Devir işlemine ilişkin süreç başlatılmış olup, devir süreci ile ilgili gelişmeler ayrıca kamuoyu ile paylaşılacaktır. Satılacak varlıkların toplam aktifteki payı %2,98, gelirlerdeki payı %8,77'dir.
 

BİST Teknik Görünüm


Bist100 endeksi, güne pozitif bir başlangıç yapmış olsa da havacılık sektöründe yaşanan satış dalgasının da etkisiyle kapanışa doğru geri çekilme yaşadı. Haftanın ilk işlem gününde olası geri çekilmelerde 2470 seviyesi destek bölgesi olarak takip edilirken, yukarı yönlü hareketlerde 2586 seviyesi direnç bölgesi olarak takip edilebilir.

Dirençler: 2586 / 2684 / 2750
Destekler: 2470 / 2361 / 2310

 

VİOP Teknik Görünüm


Viop 30 endeks kontratı kısa vadeli düşen trend seviyesini her ne kadar ihlal etmiş olsa da gelen satışlar sonrası 2742 destek seviyesinde tutunmaya çalışıyor. Aşağı yönlü harekette 2742 destek seviyesinin kırılması durumunda 2700 seviyesi bir sonraki destek olarak takip edilebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 2804 seviyesi direnç bölgesi olarak geçerliliğini korumaktadır.

Dirençler: 2804 / 2885 / 2939
Destekler: 2742 / 2700 / 2639

 

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler