img
logo
Hızlı Menü
Arama
ARAŞTIRMA DEPARTMANI

ARAŞTIRMA DEPARTMANI

24 Ocak 2024, Çarşamba

Borsa İstanbul’da haftanın ikinci işlem gününde yaşanan pozitif açılış sonrası 8146 seviyesinin test edilmesi ile endekste kademeli satışlar başladı. Yabancı kurumlar nezdinde yayımlanan raporlarda bankalara ilişkin beklentilerin sınırlı kalması sektörde satış baskılarına neden oldu. Bu esnada sınai endeksi güne pozitif bir başlangıç yapsa da teknik olarak düşen kanalın direnç noktasından kâr realizasyonlarının gelmesi endekste yaşanan satışları derinleştirdi.

 

Yeni işlem gününde olası gelebilecek satış baskısı halinde 7900 seviyesi destek noktası olarak izlenmeye devam edilebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ile 8000 seviyesinin aşılması endekste negatif görünüm sonlanmasına neden olabilir. Endekste 8150 seviyesinin üzerinde gerçekleşecek kapanışlarda yukarı yönlü ivmelenme hız kazanabilir.

 

Borsa İstanbul 100 endeksi Salı gününü yüzde 0.75 düşüşle 7950 puandan tamamladı. Endekste yaşanan bu geri çekilmede en yüksek etkiyi sağlayan sektörler sırasıyla banka, holding ve madencilik oldu. Endekste yaşanan geri çekilmeye rağmen pozitif ayrışma göstererek düşüşü sınırlayan sektörler ise Turizm, Ticaret ve Spor oldu. Borsa İstanbul genelinde ilk 5 kurum bazında 538.7 milyon TL para çıkışı gerçekleşirken bu çıkışta en yüksek pay AKBNK, YKBNK ve ISCTR oldu. Borsa İstanbul genelinde yaşanan para çıkışına rağmen para girişi ile pozitif ayrışma gösteren şirketler ise BIMAS, ASELS ve SOKM oldu.

 

Avrupa’nın en büyük varlık yöneticisi Türk tahvillerine ilişkin yapmış olduğu yorumda yabancı yatırımcıların Türkiye’de enflasyon düşüş ivmesine geçinceye kadar TL cinsi varlıklardan uzak duracağını bunun da yıl ortasından önce gerçekleşmeyeceğini vurguladı.

 

Borsa İstanbul’da sınırlı pozitif bir açılış bekliyoruz.

 

Teknik Olarak Öne Çıkan Hisseler: TUPRS, SOKM, ARCLK, YATAS

 

Teknik Analiz

 

BİST Teknik Görünüm

 

Borsa İstanbul 100 endeksi Salı gününü yüzde 0,75 düşüşle 9750 seviyesinden tamamladı. Endekste hacim aylık ortalamasının üstünde 91.2 milyar TL gerçekleşti. Yukarı yönlü hareketlerde 8000 seviyesi öncelikli direnç noktası olarak izlenebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 7900 seviyesi destek noktası olarak takip edilebilir.

 

Dirençler: 8000 / 8060 / 8150
Destekler: 7900 / 7855 / 7775

 

VIOP Teknik Görünüm

 

Endeks kontratı Salı günü akşam seansını sınırlı pozitif bir görünümle 8922 seviyesinden tamamlarken uzlaşma fiyatı 8883 oldu. Endeks kontratında yukarı yönlü hareketlerde 9040 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 8850 ve 8750 seviyeleri destek noktası olarak izlenebilir.

 

Dirençler: 9040 / 9100 / 9150
Destekler: 8850 / 8750 / 8675

 

Şirket Haberleri

 

KRVGD: Şirketimiz Yönetim Kurulu Üyeleri şirket merkezinde toplanarak; Mısır'daki üretim tesisimizde bir jelly üretim hattı bulunmaması ve baştan bir jelly üretim hattı yatırımının yüksek maliyeti olması, Türkiye'de 2024 yılı için açıklanan asgari ücret artışı ile birlikte işveren maliyetlerinin Amerikan  Doları bazında Mısır'a göre yüksek olması, Jelly üretim hattının halihazırda kurulu olduğu binanın depreme dayanıklılık problemi olması ve güçlendirme çalışmaları için fiyat teklifi alınmasına rağmen önemli bir yatırım maliyeti gerektirmesi,Mısır'da kurulu bağlı ortaklığımız MCC'nin hâkim ortağı olan Kervan International AB aracılığı ile jelly üretim hattına talip olduğu bilgisini Şirketimize iletmesi ve Afrika ve Orta Doğu pazarlarında jelly ürünlerine olan talebi bildirmesi ve Yapılan değerlendirmeler sonucunda bu jelly üretim hattının Mısır'daki tesislerimizde kullanılmasının Kervan Gıda Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi'nin konsolide finansallarında karlılık anlamında daha pozitif bir etki yaratacağının anlaşılması hususlarını değerlendirmiş, yapılan bu değerlendirmeler sonucunda Şirketimizin %100 bağlı ortaklığı olan Mavi Yıldız Makine Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. uhdesinde bulunan ve Haramidere Sanayi Sitesi Fuar Caddesi N 9/1 Beylikdüzü-İstanbul adresinde kurulu jelly üretim hattının yukarıda belirtilen sebeplerden dolayı Mısır'da kurulu bağlı ortaklığımız olan MCC for Confectionery Manufacturing (MCC) isimli şirkete satılmasına oy birliği ile karar vermiştir. İlgili hattın üretim kapasitesi yaklaşık 7.500 ton/yıl seviyesindedir. Bu işlem sonrasında konsolide kapasitemizde  herhangi bir   değişiklik olmayacak ancak üretimde verimlilik artışı sağlanacaktır.

 

CVKMD: Şirketimiz CVK Maden İşletmeleri San. ve Tic. A.Ş.'nin halka arz sürecinde paylaşılan belge ve dokümanlarda (İzahname, Fiyat Tespit Raporu, vb.) yer verilen yatırım projeksiyonları kapsamında yatırımlara devam edilmekte olup, Şirketimize ait Balıkesir ili, Sarıalan mevkiindeki altın maden sahasında gerçekleştirilmesi planlanan üretim faaliyetlerine yönelik olarak Altın Cevheri Zenginleştirme Tesisi Mühendislik İşleri (Proses, Tesis, Mekanik, Borulama, Yapı Tasarım, İnşaat, Mimari Tasarım, Elektrik, Otomasyon ve Enstrümantasyon Mühendisliği) konusunda yurt içinde yerleşik bir şirket ile anlaşma sağlanmıştır. Siparişin toplam bedeli vergiler hariç 685.000-USD (yaklaşık 20,7 milyon TL)'dir.

 

MERIT: Şirketimizin sermayesinde doğrudan pay oranı %19,71 olan KKTC'de yerleşik Merit Kıbrıs Turizm Limited şirketinde bugün yapılan olağanüstü genel kurul toplantısında; 1.283.000.000 TL'lik mevcut sermayesi, 17.000.000 TL artırılarak 1.300.000.000 TL'ye çıkarılması karara bağlanmıştır.

 

EKSUN: Ülke ekonomisi ve tarım sektörü açısından katma değeri hızla önem kazanan, "Lisanslı Depoculuk" alanında faaliyet göstermek üzere, şirketimiz ana hissedarı Eksim Yatırım Holding Anonim Şirketi bünyesinde bulunan, lisanslı depoculuk faaliyet belgesine sahip Babaeski Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk Anonim Şirketi'nin paylarının %100'ünün satın alınmasına karar vermiştir. Babaeski Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk Anonim Şirketi'nin, Kırklareli ilinde, lisanslı depoculuk faaliyetlerine konu yatırıma hazır arazisi bulunmaktadır.

 

KBORU: Şirketimiz, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü- 4. Bölge Müdürlüğü (Konya) tarafından 23.01.2024 (bugün) tarihinde gerçekleştirilen, 2023/1482495 ihale kayıt numaralı "Ereğli-İvriz Sağ Sahil Sulaması Yenileme HDPE Boru Temini 4. Kısım'' konulu ihaleye katılmış ve en avantajlı fiyatı vererek ihalede 1. olmuştur. İhale baz bedeli 120.853.766 TL (KDV Dahil)'dir.

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler