img
logo
Hızlı Menü
Arama

16 Ocak 2023, Pazartesi


TCMB’den TL varlıkların bankalar nezdinde ağırlığının artırılması kapsamında hafta sonu yeni bir makroihtiyati tedbir yayımlandı. Yeni düzenlemeye göre 3 ayı aşan TL vadeli mevduatlarda zorunlu karşılık oranı yüzde 0’a indirildi. 3 ayın altında kalan mevduatlarda ise zorunlu karşılık yüzde 8 olarak gerçekleşecek. Ayrıca bu haftanın en önemli gelişmeleri arasında TCMB’nin faiz kararı var. ALB Yatırım olarak beklentimiz herhangi bir değişikliği gidilmeyerek bir hafta vadeli repo faiz oranının yüzde 9 seviyesinde sabit bırakılması yönündedir. Son 3 haftadır makroihtiyati tedbir yayınlayan merkez bankasının bu haftaki toplantısında açıklanacak karar metnindeki değişiklikler önemle takip edilebilir.

TCMB tarafından açıklanan Ocak ayı piyasa katılımcı anketine göre yılsonunda enflasyon beklentisi yüzde 32,46 olurken dolar kuru beklentisi 23,11 olarak gerçekleşti.

EPDK, 40 şirket hakkında idari soruşturma açılacağını duyurdu. Soruşturma kapsamı, EPİAŞ’a yapılan gerçek dışı bildirimlerden kaynaklanmaktadır.

Borsa İstanbul’da ise geçtiğimiz hafta sert geri çekilmeler yaşansa da son iki işlem gününde gelen alımlar ile kayıpları ağırlıklı olarak telafi etti. Borsa İstanbul’da 100 endeksi haftanın son işlem gününde yüzde 0,28 yükselişle haftayı 4984 seviyesinde tamamladı. Cuma günü yaşanan yükselişte metal ana sanayi ve sınai sektörleri öne çıkarken madencilik sektörü en çok değer kaybeden grup oldu. Endeks etkilerini incelediğimizde ise SASA, HEKTS ve EREGL hisseleri yükselişte pozitif etki sağlarken EKGYO, BIMAS ve THYAO negatif etki sağladı.

ABD borsalarının kapalı olduğu bugünde vadeli endeksleri hafif pozitif bir gürünüm sergilemektedir. Borsa İstanbul’da ise bütün bu gelişmelere paralel olarak hafif alıcılı bir açılış bekliyoruz.

 

Şirket Haberleri

 

PNLSN: Şirket, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası'nın (EBRD) "Blue Ribbon" programına kabul edilmiştir. Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası söz konusu program ile işletmelere beş yıllık bir süre boyunca uzun vadeli danışmanlık ve potansiyel finansman konularında destek vermektedir.

TRILC: Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Fiyat Değerlendirme Komisyon kararı ile onaylanan %36,7 oranında fiyat artışı tüm serum ürün grubu için onaylanmış ve yürürlüğe girmiştir. Yurtiçi ve ihracat pazarında artan serum sipariş taleplerimizi karşılayabilmek üzere devam eden mevcut serum üretim kapasitenin %40 oranda artırılmasına Yönetim Kurulu onayı ile karar verilmiştir. Güncellenen satış fiyatlarının ve üretim kapasitesindeki artışın şirket finansallarımıza 2023 ilk çeyreğinde olumlu yönde etkisi beklenmektedir.

ULUUN: Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından açılan Buğday ihalesine 12.01.2023 tarihinde vermiş olduğumuz teklif kapsamında firma uhdesinde kalan miktar 01.03.2023-  31.03.2023 tarihleri arasında teslim edilecektir. 

ASELS: ASELSAN uluslararası bir müşterisi ile savunma sistemlerini kapsayan ve toplam bedeli 74.557.000 dolar tutarında bir yurt dışı satış sözleşmesi imzalamıştır.

 

Teknik Analiz

 

BİST Teknik Görünüm

Bist100 endeksi, haftanın son işlem gününü yüzde 0,28 yükseliş göstererek günü 5984 seviyesinden tamamladı. Endekste yukarı yönlü hareketlerin devamı halinde 5000 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 4930 seviyesi destek noktası olarak takip edilebilir.

Dirençler: 5000 / 5080 / 5150
Destekler: 4930 / 4820 / 4720

 

VIOP Teknik Görünüm

VIOP30 kontratı, haftanın son işlem gününü yüzde 0,06 gerileme göstererek günü 5619 puandan tamamladı. Endekste yukarı yönlü hareketlerde 5780 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 5530 seviyesi destek noktası olarak takip edilebilir.

Dirençler: 5780 / 5840 / 5970
Destekler: 5530 /  5440 / 5340

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler