img
logo
Hızlı Menü
Arama
ARAŞTIRMA DEPARTMANI

ARAŞTIRMA DEPARTMANI

23 Kasım 2023, Perşembe

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası bugün Kasım ayına ilişkin politika faiz kararını açıklayacak. Beklentiler TCMB’nin 250 baz puanlık bir artışla politika faizini yüzde 37,5 seviyesine çıkartması yönündedir. Hali hazırda piyasadaki fiyatlamalarda 250 baz puanlık bir artışına göre şekillendi. TCMB’den bugün gelecek karar beklentilerin üzerinde gerçekleşmesi halinde piyasadaki volatilitenin artış göstermesi ile beraber Borsa İstanbul’da sektör bazlı ayrışmalar görülebilir. Yüksek faiz ortamının negatif yönde etkilediği sanayi sektörleri üzerinde satış baskısının artmasına dikkat etmekte fayda var. Bunun beraberinde TCMB’nin beklenti üzerinde gerçekleştireceği olası bir faiz artışı piyasada fiyat istikrarını sağlamaya yönelik kararlılık mesajı olarak algılanabilir. Böyle bir durumda ise CDS’te yaşanan geri çekilmenin devamı gözlemlenebilir sınırlıda olsa bankacılık hisselerinde yukarı yönlü bir tepki hareketi takip edilebilir.

 

Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün gerçekleştirdiği Cezayir seyahatinin ardından uçakta gazetecilerin sorusunu cevapladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, uyguladıkları dezenflasyon programının çok büyük ihtimalle lirada reel olarak bir değerlemeye sebep olabileceğini belirterek, "Yani Türk lirasının reel olarak değer kaybettiği süreç sona gelmiştir." İfadesinde bulundu. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise dün gerçekleştirdiği açıklamada Ülkemize döviz getirilmesini teşvik etmek üzere, gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerimizin yurt dışındaki bazı faaliyetlerine uygulanacak vergi indirim ve istisna oranını kazancın ülkeye getirilmesi şartıyla artırılacağını bildirdi.

 

Borsa İstanbul 5 hafta sonra görmüş olduğu 8000 seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlayamayarak günü yüzde 0,74 düşüşle 7987 puandan tamamladı. Endekste Çarşamba günü genelinde Salı günü sert gelen alımlar sonucunda kâr realizasyonların gerçekleştiği gözlemlendi. Bu paralelde de başta ulaştırma olmak üzere tekstil ve spor sektörleri endekste en çok değer kaybedenler oldu. Endekse göre pozitif ayrışma gösteren sektörler ise faktöring, turizm ve sigorta oldu. Borsa İstanbul genelinde ilk 5 kurum bazında 292,5 milyon TL para çıkışı gerçekleşirken bu çıkışta en yüksek pay THYAO, TCELL ve ALARK hisselerinde gerçekleşti. Borsa İstanbul’da para çıkışına rağmen en yüksek oranda para girişi gerçekleşen şirketler ise SAHOL, TUPRS ve ASELS oldu.

 

Borsa İstanbul’da yatay bir açılış bekliyoruz.

 

Teknik Analiz

BİST Teknik Görünüm

Borsa İstanbul 100 endeksi çarşamba gününü yüzde 0,74 düşüşle 7987 seviyesinden tamamladı. Endekste hacim aylık ortalamasının altında 84,2 milyar TL gerçekleşti. Yukarı yönlü hareketlerde 8060 seviyesi öncelikli direnç noktası olarak izlenebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 7950 seviyesi destek noktası olarak takip edilebilir.

 

Dirençler: 8060 / 8120 / 8250
Destekler: 7950 / 7900 / 7835

 

VIOP Teknik Görünüm

Endeks kontratı çarşamba günü akşam seansını sınırlı negatif bir görünümle 8818 seviyesinden tamamlarken uzlaşma fiyatı 8826 oldu. Endeks kontratında yukarı yönlü hareketlerde 8880 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 8770 seviyesi destek noktası olarak izlenebilir.

 

Dirençler: 8880 / 8950 / 9040
Destekler: 8770 / 8700 / 8610

 

Şirket Haberleri

 

SPK: 2023/74 sayılı bültene göre Sermaye Piyasası Kurulu, Çates Elektrik Üretim AŞ, Şeker Yatırım Menkul Değerler AŞ ve Batı Ege Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ'nin halka arzını onayladı.

 

AGROT: Agrotech Yüksek Teknoloji ve Yatırım A.Ş.'nin (Şirket) sermayesini temsil eden 1.200.000.000 TL nominal değerli payları Kotasyon Yönergesi'nin 8'inci maddesi çerçevesinde kota alınmıştır. Halka arz edilen 300.000.000 TL nominal değerli Şirket payları 23/11/2023 tarihinden itibaren Yıldız Pazar'da 5,21 TL/pay baz fiyat, "AGROT.E" kodu ve sürekli işlem yöntemiyle işlem görmeye başlayacaktır. İlgili sırada maksimum emir değeri 1.000.000 TL olarak belirlenmiştir.

 

SAMAT: Şirketimize ait ANKARA ili AKYURT ilçesi BALIKHİSAR-İMAR  köyü/mahellesi 1646 ada 9 parsel'de mukim taşınmaz hakkında değerleme yapılması üzerine Varlık Taşınmaz Değerleme ve Danışmanlık A.Ş firması ile anlaşma yapılmıştır.

 

PAGYO: Şirketimizin 18.11.2023 tarihli özel durum açıklamasında 18.11.2023 tarihli ve 32373 sayılı Resmi Gazete'de en yüksek teklifi veren Şirketimize ihale konusu taşınmazın satış işleminin onaylandığına ilişkin 7830 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı yayınlandığı kamuya duyurulmuştur. 20.11.2023 tarihli KAP açıklamamızda ise, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından Şirketimize iletilen 20.11.2023 tarihli yazıda özetle; ihaleye konu taşınmazın Şirketimize satışının onaylandığı, bu kapsamda ihale bedelinin ödeme yönteminin 23.11.2023 günü saat 18:00 e kadar İdarelerine yazılı olarak bildirilmesi gerektiği, sonraki süreçte seçilen yönteme göre gerekli işlemlerin tesis edilmesi ve 27.11.2023 günü saat 15:00'de sözleşme imzalanması için Özelleştirme İdaresi başkanlığında hazır bulunulması gerektiği hususlarının bildirildiği kamuya duyurulmuştu. Şirketimiz Yönetim Kurulunun 22.11.2023 tarihli kararı ile içinde bulunduğumuz ekonomik konjoktür, Şirketimizin özkaynak durumu ve şartnamede sunulan ödeme koşulları dikkate alınarak ihale bedelinin "vadeli ödenmesine", bu kapsamda İhale bedelinin %40'ının sözleşme imza tarihinde peşin olarak ödenmesine, Bakiye tutarın 12 ayda 1 ödeme yapmak suretiyle toplamda 48 ayda ve eşit taksitlerle ödenmesine, Vade farkının (Yıllık %24) ilgili dönemdeki taksit ödemeleri ile birlikte yapılmasına ve Vadeli ödenecek bakiye ve vade farkı toplam tutarı için Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na teminat mektubu verilmesine karar verilmiştir.

 

SMART: Şirketimiz tarafından 20.11.2023 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda stratejik ve finansal olanakların değerlendirilmesi hususunda yerli ve yabancı yatırım firmaları ile yatırım amaçlı görüşmelere başladığı duyurulmuştur. Bu açıklamamız sonrasında çeşitli basın, yayın ve sosyal medya uygulamalarında haber ve/veya yorumlar yapıldığı görülmekte olup, yatırımcılarımızın tam ve doğru bilgilendirilebilmesi amacıyla Sermaye Piyasası Kurulu (SPK)'nun II-15.1 sayılı Özel Durumlar Tebliği'nin 9. maddesi uyarınca işbu açıklamanın yapılmasına gerek görülmüştür. Şirketimiz Smartiks Yazılım A.Ş. ile Total Specific Solutions (TSS)  arasında görüşmelere başlanmıştır. Bu aşamada henüz bağlayıcı ve sonuçlanmış bir karar bulunmamaktadır. Belirttiğimiz üzere söz konusu sürece ilişkin gelişmeler kamuoyu ile paylaşılacaktır.

 

CVKMD: Bağlı Ortaklığımız Hayri Ögelman Madencilik A.Ş. tarafından İstanbul İli, Beşiktaş İlçesi, Kuruçeşme Mahallesi 1.212 ada 52 parselde kayıtlı 1.163,50 m2 ve İstanbul İli, Beşiktaş İlçesi, Kuruçeşme Mahallesi 169 ada 16 parselde kayıtlı 263 m2 (Toplam 1.426,50 m2) taşınmazların toplam 124.000.000 TL+KDV bedelle satın alınmasına karar verilmiş olup, satın almaya ilişkin işlemlere başlanmıştır.  Satın alma süreci tamamlandığında kamuoyu ayrıca bilgilendirilecektir.

 

PENTA: Penta Teknoloji Ürünleri Dağıtım Ticaret A.Ş. ortaklarından İstanbul Portföy Yıldız Serbest Özel Fon'un sahip olduğu Şirket sermayesinin %9'una tekabül eden toplam 35.433.779 TL nominal değerli payların aşağıda yer alan iki yatırımcıya 1 TL nominal değerli pay için 17,06 TL fiyatla satışı, İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş (Satıcı Üye), Gedik Yatırım Menkul Değerler A.Ş. ve Global Menkul Değerler A.Ş. (Alıcı Üyeler) aracılığıyla toptan alış satış işlemleri kapsamında 23/11/2023 tarihinde gerçekleştirilecektir. Söz konusu işlemde nakit ve menkul kıymet takası Pay Piyasası takas süreci içinde yapılacaktır.

Sosyal Medya'da Paylaş

img
Model Portföyü
Denediniz mi?
img
ALB Yatırım İle Çalışmanız İçin Birkaç Neden:
Güçlü
Sermaye
Güçlü sermayemiz ile kurulduğumuz yıldan bu yana müşterilerimize güvenilir ve kaliteli hizmet vermekteyiz.
Geniş Ürün
Yelpazesi
Geniş ürün yelpazesi ile VİOP, endeskler, hisseler ve forex çiftleri gibi ürünlerle yatırımlarınızı değerlendirin.
EFT ve Havale İşlemlerinizde Hızlı Para Transferi
Haftanın 5 günü Eft ve Havale transfer işlemlerinizi gerçekleştirerek işlem yapma imkanı sağlıyoruz.
Alt Limitsiz
Hesap Açılışı
Alt limit olmadan dilediğiniz miktar ile hesabınızı açabilir, yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.
Rekabetçi Komisyon Oranları
Rekabetçi komisyon oranları ile Alb Yatırım, müşterilerine sektördeki en rekabetçi ücret ve komisyonları sunuyor.
Analiz
Desteği
Alb Yatırım uzman kadrosu sizin için piyasa dinamiklerini takip ederek portföy önerileri, isabetli tahminler ve analiz desteği sunuyor.
Hemen Türkiye'nin Yatırım Şirketi'nde Yatırıma Başlayın
Hesap Aç
ALB YATIRIM MOBILE APP
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
img
Telefonundan Barkodu Tarat Uygulamamızı İndir ve Hemen Yatırıma Başla
Hızlı Linkler